fot. Jaroslav Svoboda – JSPhoto / Tour of the Alps

Za nami naprawdę szalony początek tegorocznego okienka transferowego. Przez pierwsze tygodnie sierpnia dziesiątki kolarzy zmieniło zespoły bądź podpisało nowe kontrakty, a to dobry moment by zebrać wszystkie te ruchy w jednym miejscu. Będzie tu zarówno o tych opisanych w osobnych artykułach, jak i o tych, które z różnych przyczyn nie pojawiły się dotychczas w naszym portalu.

Jednym z największych ruchów podczas tegorocznego okienka transferowego było przejście Arnaud Démare’a z Groupamy-FDJ do Team Arkéa Samsic ze skutkiem natychmiastowym. 31-letni Francuz podpisał umowę ważną do końca 2025 roku, a na tym się nie skończyło. Wiadomo już, że od nowego roku dołączy do niego w nowej ekipie Miles Scotson, ponadto francuski zespół zasili szybki Clément Venturini i Vincenzo Albanese, dobry w górach Laurens Huys, a niedawno kontrakt odnowił Luca Mozzato.

fot. Groupama-FDJ

Gigantyczną ofensywę transferową wykonuje zespół Lidl-Trek. Widać, że w drużynie tej pojawiły się nowe, duże pieniądze, a najlepszymi dowodami na to są transfery takich zawodników jak Tao Geoghegan Hart. Zwycięzca Giro d’Italia 2020 otrzymał 3-letni kontrakt. Do amerykańskiego zespołu trafią także Jonathan Milan, Fabio Felline, Andrea Bagioli, Patrick Konrad czy Simone Consonni. Do tego kontrakty tam odnowili Quinn Simmons, Otto Vergaerde, Daan Hoole, Alex Kirsch i Edward Theuns.

fot. Giro d’Italia

Bardzo ciekawie wyglądają ruchy, które wykonują włodarze Uno-X Pro Cycling Team. Norweski zespół zatrudnia wyłącznie kolarzy z swojego macierzystego kraju oraz Duńczyków, ale jednocześnie wciąż potrafi się rozwijać. Od nowego roku do tej drużyny powrócą Andreas Leknessund, Markus Hoelgaard i Jonas Iversby Hvideberg, a nowymi nabytkami są Magnus Cort, Rasmus Bøgh Wallin i utalentowany Henrik Pedersen.

fot. Team DSM

Dużo dzieje się także w środowisku Soudal – Quick Step. Niedawno ogłoszono, że jednym z nowych pomocników Remco Evenepoela będzie Mikel Landa. Nowym sprinterem tej ekipy będzie bardzo utalentowany, 20-letni Luke Lamperti, sprowadzony został także zdolny Antoine Huby. Ponadto do dorosłej z formacji z developmentu trafią Gil Gelders, William Junior Lecerf oraz Warre Vangheluwe. Kontrakty odnowili zaś w ostatnich tygodniach Mattia Cattaneo, Josef Černý, Pieter Serry, Louis Vervaeke oraz Ilan Van Wilder.

fot. Itzulia Basque Country

Bardzo aktywna na rynku transferowym w tym roku jest drużyna UAE Team Emirates. Duże pieniądze oznaczają ciekawe ruchy, a nowymi nabytkami są Pavel Sivakov, Nils Politt, Filippo Baroncini, Igor Arrieta i António Morgado. Umowy odnowili zaś w ostatnich tygodniach Brandon McNulty, Marc Soler, Ivo Oliveira, Rui Oliveira oraz Vegard Stake Laengen.

fot. Tomasz Śmietana / PT Photos / ORLEN Wyścig Narodów

Ciekawe transfery wykonał zespół Team DSM-firmenich. Wielkim wzmocnieniem ma być tam Fabio Jakobsen, ponadto do drużyny wraca Warren Barguil. Powrót w drugą stronę wykonuje za to Harm Vanhoucke, który opuszcza holenderski zespół na rzecz Lotto Dstny. Znajdą się tam także Henri Vandenabeele, Lionel Taminiaux i Jenno Berckmoes.

fot. Soudal Quick-Step Pro Cycling Team / Getty Sport Images

Schodząc na chwilę w naszym przeglądzie do drugiej dywizji nie sposób nie docenić ruchów, które wykonał szwajcarski Tudor Pro Cycling Team. Zespół Fabiana Cancellary już na drugi rok na zapleczu World Touru zatrudnił kolarzy mających wielkie doświadczenie, a także będących w kwiecie wieku czy utalentowanych. Nowymi nabytkami są Matteo Trentin, Alberto Dainese, Marius Mayrhofer, Florian Stork, Michael Storer, Alexander Krieger i Hannes Wilksch, zaś kontrakty odnowili m.in. Rick Pluimers i Yannis Voisard.

fot. Arctic Race of Norway

Głośne ruchy to specjalność Jumbo-Visma. Ten zespół może i nie ogłasza dużo kolarzy, ale przyjście takich zawodników jak Matteo Jorgenson i Ben Tulett musi robić wrażenie. Podobnie niemałym ruchem jest przejście Pascala Ackermanna do Israel-Premier Tech. Niemiec będzie mógł się cieszyć ponownie wsparciem Michaela Schwarzmanna. Zespół z Izraela sprowadził także szybkiego Ethana Vernona.

fot. A.S.O. / Oman Cycling Association / Pauline Ballet

Całkiem sporo jak na standardy australijskiego zespołu zmienia się w Team Jayco AlUla. Dołączą tam Mauro Schmid, Davide De Pretto i Max Walscheid, a kontrakt odnowił Christopher Juul-Jensen. Drużynę tę opuszcza za to Matteo Sobrero, który dołącza do BORA-hansgrohe. Niemiecka ekipa zatrudniła także Daniela Felipe Martíneza oraz 2 młode talenty – Alexandra Hajka i Emila Herzoga.

daniel martinez itzulia 2022_INEOS Grenadiers_Facebook
fot. INEOS Grenadiers

Zmiany dotykają także Groupamy-FDJ. Mocno odmieniona przed rokiem ekipa musi sobie teraz poradzić z odejściem Arnaud Démare’a czy końcem kariery Thibaut Pinot. Nowymi nabytkami tej ekipy są Rémy Rochas, Sven Erik Bystrøm, Clément Russo, a kontrakty odnowili Quentin Pacher i kończący karierę po sezonie 2024 Ignatas Konovalovas.

fot. Team Cofidis

Większość dotychczasowych głośnych ruchów dotyczyła głównie sprinterów i kolejnym takim transferem jest przejście Giacomo Nizzolo do Q36.5 Pro Cycling Team. Szwajcarski zespół sprowadził także Frederika Frisona oraz odnowił kontrakt z Nickolasem Zukowskym. Póki co nieznana jest przyszłość Polaków ścigających się w tej ekipie.

Foto: © A.S.O./Jonathan Biche

Kilka ruchów zrobiła już także Astana Qazaqstan Team, gdzie trafią Max Kanter, Ide Schelling oraz Anthon Charmig. Ponadto kontrakt odnowił tam Cees Bol. Nieco zmienia się także Intermarché – Circus – Wanty, do którego dołączą Alexy Faure Prost (od 2025 roku) i Vito Braet. Ponadto w jednej ekipie ponownie spotkają się Rudy Barbier i Pierre Barbier – francuscy sprinterzy zasilają Philippe Wagner/Bazin, które od nowego roku będzie ekipą kontynentalną. Ostatnimi wartymi odnotowania męskimi ruchami jest przejście Andrii Ponomara z Team Arkéa Samsic do Team Corratec – Selle Italia oraz prolongaty umów Mikela Bizkarry i Mikela Iturrii z Euskaltel – Euskadi.

Foto: @sprintcycling
Poprzedni artykułSkjelmose i Pedersen po dublecie w Danii
Następny artykułVuelta a España 2023: INEOS Grendiers rusza po wygraną
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Maks
Maks

Do kiedy trwa okno transferowe?

Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

Do lasu