tour de pologne

Trasa Tour de Pologne 2023

Tekstowa relacja na żywo z każdego etapu Tour de Pologne 2023, od startu do mety, na naszej stronie! Zapraszamy!

Trasa Tour de Pologne 2023:

Etap 1 (29.07.2023) – Poznań – Poznań / 183,7 km

Tak daleko na północ Polski Tour de Pologne nie sięgnęło od 2016 roku i etapu z Radzymina do Warszawy. Dla Poznania zaś jest to powrót do roli miasta gospodarza po 16 latach – ostatni raz finiszowała tu 64. edycja wyścigu dookoła Polski, a triumfatorem został wówczas Danilo Napolitano.

W tym roku istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ktoś nawiąże do sukcesu włoskiego sprintera, bowiem otwierający zmagania etap także będzie dedykowany najszybszym zawodnikom w peletonie. Zanim jednak kolarze powalczą o koszulkę lidera na Torze Poznań to czekają na nich 3 lotne premie w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie i Kostrzynie oraz dwie specjalne w Pobiedziskach i Środzie Wielkopolskiej. Już po niespełna 20 kilometrach zostanie wyłoniony pierwszy lider klasyfikacji górskiej – trykot górala sponsorowany przez PZU trafi do najlepszego na jedynej premii tego typu na poznańskim odcinku, a ta zostanie rozegrana w Suchym Lesie.

Etap 2 (30.07.2023) – Leszno – Karpacz / 202,9 km

Narzekania na to, że Tour de Pologne wita ostatnimi laty tylko w południowo-wschodniej Polsce z pewnością ustaną po poznańskim etapie, drugi z nich zaś powinien uspokoić przeciwników kolarskich maratonów, jakie zdarzały się w naszym narodowym tourze. Ledwie jeden etap podczas 80. edycji Tour de Pologne 2023 przekroczy 200 kilometrów, a będzie to odcinek z Leszna do Karpacza.

Podobnie jak Poznań, tak i meta na Orlinku powraca na trasę po 16 latach przerwy. Johan Vansummeren dzięki sukcesowi w Karpaczu wygrał wówczas 64. edycję Tour de Pologne, czy i w tym roku to właśnie ten karkonoski kurort okaże się być kluczowy dla losów klasyfikacji generalnej? Jest na to duża szansa, bo choć suma przewyższeń etapu wynosi „tylko” 2282 metry to będą one skumulowane w końcowej części rywalizacji. Zapowiada się wspaniałe widowisko!

Etap 3 (31.07.2023) – Wałbrzych – Duszniki-Zdrój / 163,3 km

„Nie lubię poniedziałku” to klasyczne kino, ale i słowa, które wypowiedzą sprinterzy na widok profilu trzeciego etapu. Lang Team między Wałbrzychem a Dusznikami-Zdrój przygotował prawdziwy rollercoaster z trzema kategoryzowanymi podjazdami i kilkoma trudnościami, którym jedyne czego brakuje to premii. Sumaryczne przewyższenie tego dnia przekroczy 3000 metrów, a pokonywane zaraz po sobie podjazdy do Zieleńca i ścianka w Dusznikach-Zdroju z pewnością wpłyną na kształt klasyfikacji generalnej.

Etap 4 (1.08.2023) – Strzelin – Opole / 198,6 km

Tour de Pologne od lat słynie z zapraszania gwiazd światowego sprintu, więc nie mogło zabraknąć dla nich kolejnych okazji. Druga potyczka najszybszych w peletonie podczas 80. edycji naszego wyścigu powinna mieć miejsce w Opolu. Niespełna 1000 metrów przewyższenia nie brzmi strasznie, acz w pierwszej części etapu rywalizację z pewnością rozgrzeje walka o znalezienie się w odjeździe – wtorkowy odcinek to jeden z trzech, na którym są aż 3 lotne premie Lotto, a zatem jest to doskonała okazja do przejęcia niebieskiej koszulki dla najaktywniejszego zawodnika.

Etap 5 (2.08.2023) – Pszczyna – Bielsko-Biała / 198,8 km 

Po roku przerwy na trasę Tour de Pologne powraca jedna z najbardziej nieprzewidywalnych lokalizacji na metę, czyli Bielsko-Biała. W tym położonym w województwie śląskim mieście w latach 2018-21 wygrywali kolarze przeróżnych specjalizacji – byli to kolejno Michał Kwiatkowski, Luka Mezgec, Richard Carapaz i Nikias Arndt.

Nim obejrzymy jakże charakterystyczny finisz na ulicach Bielska-Białej na zawodników czeka naprawdę ciekawy etap. 3168 metrów przewyższenia to najwięcej spośród wszystkich odcinków wchodzących w skład 80. Tour de Pologne, a złożą się na to m.in. trzy górskie premie, w tym ta najważniejsza – imienia Joachima Halupczoka w Salmopolu.

Etap 6 (3.08.2022) – Katowice – Katowice / 16,6 km  ITT

W przeddzień zakończenia 80. Tour de Pologne 2023 najprawdopodobniej zapadną ostatnie rozstrzygnięcia w kontekście walki o triumf w klasyfikacji generalnej. Techniczna i momentami niekoniecznie płaska jazda indywidualna na czas poprowadzona po ulicach Katowic z pewnością przyniesie różnice między zawodnikami – na bardzo podobnym odcinku w 2021 roku triumfował Rémi Cavagna, a drugi na mecie João Almeida stracił do niego wówczas 13 sekund.

Etap 7 (4.08.2022) – Zabrze – Kraków / 166,6 km 

Na zakończenie 80. Tour de Pologne kolarze pojawią się w mieście, bez którego nie mogłoby być ostatnimi laty tego wyścigu. Kraków jest na trasie najważniejszego polskiego wyścigu nieprzerwanie od 2008 roku (i pozostanie do 2026), a na jego ulicach dochodziło już do przeróżnych rozstrzygnięć. W dawnej stolicy Polski była rozgrywana jazda indywidualna na czas, o wygraną rywalizowali też sprinterzy – przed rokiem najlepszy okazał się być Arnaud Démare.

Konfiguracja Zabrze – Kraków również nie jest obca polskiemu wyścigowi. Bardzo podobny etap rozegrano w 2021 roku, a peleton dał się wówczas przechytrzyć uciekinierom, a po zwycięstwo sięgnął wówczas Julius van den Berg. To pozwala mieć nadzieję, że emocji nie zabraknie aż do ostatniego kilometra 80. Tour de Pologne.

Najnowsze artykuły

Zurych 2024: Poznaliśmy program tegorocznych Mistrzostw Świata

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała oficjalny program tegorocznych Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym. Od 21 do 29 września oczy całego kolarskiego świata będą skierowane w...

Polecane artykuły

Volta a Catalunya 2024: Schultz szczęśliwy, Pogačar zawiedziony

Nick Schultz zaskoczył wszystkich na finiszu pierwszego etapu Volta a Catalunya. Australijczyk zdecydował się na długi atak na finałowym krótkim podjeździe i nie ...