tour de pologne

Trasa Tour de Pologne 2019

Tekstowa relacja na żywo z każdego etapu Tour de Pologne 2019, od startu do mety, na naszej stronie! Zapraszamy!

Animacja trasy 76 Tour de Pologne 2019:

Tegoroczna edycja Tour de Pologne rozpocznie się 3, a zakończy 9 sierpnia. Łącznie zawodnicy podczas siedmiu dni rywalizacji pokonają 1060 kilometrów.

Trasa Tour de Pologne 2019

Mapy i profile etapów 76. edycji Tour de Pologne:

Etap I: Kraków – Kraków (136 kilometrów)

Zawodnicy tuż po starcie w stolicy Małopolski ruszą na południe, w stronę Myślenic, gdzie ulokowana będzie premia lotna. Następnie, przez Jawornik i Sułkowice pojadą do Lanckorony, w której powalczą o punkty na premii górskiej czwartej kategorii. Po krótkim, ale trudnym technicznie zjeździe ruszą do Wadowic, a następnie “odbiją” na północ. O kolejne punkty w klasyfikacji górskiej powalczą w Bachowicach (IV kat.), po czym przekroczą Wisłę i przez Czernichów (premia lotna) i Kaszów (górska, IV kat.) wrócą do Krakowa. Tam czeka ich jeszcze jeden lotny finisz i trzy rundy wokół Błoń – po 4 kilometry każda.

fot. Lang Team

fot. Lang Team

Etap II: Tarnowskie Góry – Katowice (153 kilometry)

Tuż po starcie zawodnicy pokonają liczące 32 kilometry okrążenie wokół Tarnowskich Gór, a następnie przez Piekary Śląskie i Siemianowice Śląskie (gdzie ulokowane będą premie lotne) wjadą na rundę w Katowicach. Tuż przed nią czeka ich jeszcze jeden sprint (100-lecie PCK). Runda liczyć będzie 19,6 kilometra, a kolarze pokonają ją trzy razy. Podczas pierwszego okrążenia zawalczą o punkty klasyfikacji górskiej na Alei Korfantego, zaś podczas trzeciego – na ulicy Góreckiego (w obu przypadkach – IV kat.). Finisz – tradycyjnie – obok Spodka.

fot. Lang Team

fot. Lang Team

Etap III: Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze (157 kilometrów)

Po raz kolejny zawodnicy rywalizację rozpoczną na Stadionie Śląskim. Niedługo po starcie powalczą na premii specjalnej (100-lecie Powstań Śląskich), a następnie ruszą na południe. Przejeżdżając między innymi przez Orzesze i Żory dotrą aż do Jastrzębia-Zdroju, po czym skierują się na północ. W Rybniku powalczą najpierw na premii lotnej, a następnie – górskiej (IV kategorii). W Zabrzu pokonają z kolei cztery okrążenia, po 6,2 kilometra każde. O losach etapu zadecyduje prawdopodobnie finisz z peletonu.

fot. Lang Team

fot. Lang Team

Etap IV: Jaworzno – Śląskie, Kocierz (173 kilometry)

Po trzech odcinkach dedykowanym sprinterom, tym razem pierwsze skrzypce grać będą faworyci do triumfu w klasyfikacji generalnej. Początek etapu będzie stosunkowo łatwy – po starcie w Jaworznie zawodnicy pojadą na południe w niemal płaskim terenie – ale druga część trasy z pewnością sprawi, że stawka mocno się podzieli. Niedługo po lotnym finiszu w Wilamowicach droga zacznie się piąć, a kolarze wjadą na rundę (38,5 km) zlokalizowaną niedaleko Żywca. W jej trakcie dwukrotnie wjadą na Kocierz od strony Łękawicy (2x premia górska I kategorii) oraz Wielką Puszczę (2x premia II kategorii). Prawdziwym deserem będzie jednak finałowa wspinaczka – podjazd na Kocierz ulicą widokową, gdzie nachylenie sięgać będzie 20%.

fot. Lang Team

fot. Lang Team

Etap V: Kopalnia Soli “Wieliczka” – Bielsko-Biała

Ciekawy odcinek, który w 2018 roku dostarczył sporych emocji, a i teraz może mieć niebagatelny wpływ na “generalkę” wyścigu. Po starcie spod Kopalni Soli kolarze ruszą w pagórkowatym terenie w kierunku pierwszej premii górskiej, zlokalizowanej w Hucisku (II kategoria). Niedługo później podjadą na kolejne klasyfikowane wzniesienie – w Rychwałdzie (również II kat.), pokonają lotną premię w Międzybrodziu Bialskim i skierują się w stronę najtrudniejszej wspinaczki dnia – Przegibka (premia I kategorii). Po zjeździe z niego zaliczą premię lotną 100-lecia PCK, a następnie wjadą na rundę w Bielsku-Białej (3×7,2 km), gdzie ulokowany będzie również finisz.

fot. Lang Team

fot. Lang Team

Etap VI: Zakopane – Kościelisko (160 kilometrów)

Klasyczny górski etap w przepięknej tatrzańskiej scenerii o długości 160 km. Po starcie w Zakopanem peleton pokona pięć rund po 29 kilometrów. Na każdej z rund znajduje się Górska Premia TAURON pierwszej kategorii – Pitoniówka (x5). Kolarze powalczą także na dwóch Lotnych Premiach LOTTO w Zębie (1 i 2 runda) oraz na jednej w Ratułowie (4 runda). Przed dojazdem do mety znajduje się jeszcze jedna Górska Premia TAURON pierwszej kategorii – Gubałówka. Finisz na ul. Nędzy-Kubińca w Kościelisku.

Etap VII: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (153 kilometry)

Królewski, górski etap wokół BUKOVINA Resort i Bukowiny Tatrzańskiej rozstrzygnie losy tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze pokonają łącznie 153 km. Najpierw peleton przejedzie dwie duże rundy po 59,6 km, a następnie jedną mniejszą o długości 34 km. Na trasie znajduje się w sumie pięć Górskich Premii TAURON pierwszej kategorii – Ściana BUKOVINA (x2) oraz Ściana HARNAŚ (x3). Kolarze powalczą także na dwóch Lotnych Premiach LOTTO w Szaflarach i jednej w Jurgowie (mała runda). Meta w Bukowinie Tatrzańskiej.

Polecane artykuły

Belgijski amator Niels De Vriendt zmarł podczas wyścigu

20-letni belgijski kolarz kontynentalnej drużyny VDM-Van Durm-Michiels-Trawobo Niels De Vriendt zmarł podczas wyścigu Wortegem-Petegem.  Był to wyścig...

Najnowsze artykuły

Jenthe Biermans pozostanie w Israel Start-Up Nation

Po niedawnym przedłużeniu kontraktu z Madsem Würtzem Schmidtem ekipa Israel Start-Up Nation prolongowała umowę z kolejnym kolarzem. Belgijski kolarz Jenthe Biermans dopiero od tego roku ściga się...