tour de pologne

Trasa Tour de Pologne 2022

Tekstowa relacja na żywo z każdego etapu Tour de Pologne 2022, od startu do mety, na naszej stronie! Zapraszamy!

Trasa Tour de Pologne 2022:

Na antenie TVP Sport zaprezentowano trasę 79. edycji największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce – Tour de Pologne. Gościem w studiu był dyrektor generalny wyścigu – Czesław Lang oraz byli polscy kolarze: Tomasz Marczyński, Marek Rutkiewicz oraz Bartosz Huzarski. 

– Pracujemy teraz intensywnie i z dużym wyprzedzeniem. Mogę nawet zdradzić, że już myślimy o edycji wyścigu w 2023 roku, która będzie jubileuszową. Może nawet w czerwcu ogłosimy już trasę

– mówił Czesław Lang.

Absolutną nowością i już bardzo niewidzianym elementem na trasie Tour de Pologne będzie jazda indywidualna na czas usytuowana w terenie górskim. Kolarze wystartują z Szaflar i będą finiszować w Bukovinie Resort. Część trasy została poprowadzona dobrze znaną dla naszego narodowego Touru rundą „bukowińską”.

– Początkowo planowaliśmy, by zrobić tę czasówkę po starej stronie Ściany Bukowina, ale ta droga jest teraz w remoncie. Może kiedyś tam wrócimy. Jednak ten podjazd również będzie wystarczająco wymagający, a kibice będą mogli dłużej przyjrzeć się kolarzom, którzy będą jechali tam dużo wolniej

– mówił o przedostatnim etapie Czesław Lang.

Mapa 79. Tour de Pologne 2022:

Poszczególne etapy Tour de Pologne 2022:

Etap 1 (30.07.2022) – Kielce – Lublin / 218,8 km

Uroczysty start 79. Tour de Pologne UCI WorldTour zaplanowano w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego znanego ze swojej górniczej przeszłości. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premii. Po połowie dystansu, o pierwszą Premię Lotną LOTTO zawodnicy powalczą w Annopolu. Druga Premia Lotna LOTTO czekać będzie w Józefowie nad Wisłą. Po kilkudziesięciu kilometrach po względnie płaskim odcinku, zmieni się profil trasy i na odcinku blisko 15 kilometrów będą do zdobycia 3 premie. Na początek Premia Górska PZU IV kat. DOBRE, a następnie Premia Specjalna Kazimierz Dolny, Powiat Puławski i ostatnia na tym etapie Premia Górska PZU IV kat. Wylągi. 30 kilometrów przed metą zawodnicy powalczą jeszcze o Premię Lotną LOTTO w Nałęczowie, Powiecie Puławskim. Koniec etapu w centrum Lublina, jednak przed tym na zawodników czeka ostatni podjazd, który wyłoni zwycięzcę pierwszego etapu.

Etap 2 (31.07.2022) – Chełm – Zamość / 205,6 km

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.

Etap 3 (1.08.2022) – Kraśnik, Powiat Kraśnicki – Przemyśl / 237,9 km

Początek trzeciego etapu to Kraśnik, Powiat Kraśnicki. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO – w Janowie Lubelskim, Powiecie Janowskim oraz Leżajsku. O trzecią kolarze powalczą w Jarosławiu na 145 kilometrze. Pozostała część etapu to trzy Premie Górskie PZU do zdobycia na odcinku 13 kilometrów. Premia Górska PZU II kat. Sólca oraz Kalwaria Pacławska również II kat. Ostatnią premią na tym etapie będzie Premia Górska PZU Gruszowa III kat. Finisz, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyczerpujący i widowiskowy podjazd w centrum miasta o nachyleniu od 14 do 15%.

Etap 4 (2.08.2022) – Lesko, Powiat Leski – Sanok / 179,4 km

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.

Etap 5 (3.08.2022) – Łańcut – Rzeszów / 178,1 km 

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta, słynącego z pięknego barokowego zamku do nowoczesnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: Premia Lotna LOTTO i Premia Górska PZU III kat. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia Premia Górska III kat.

Etap 6 (4.08.2022) – Nowy Targ (Gronków) – Stacja narciarska Rusiński / 11.8 km  ITT

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Nowego Targu do STACJA NARCIARSKA RUSIŃSKI. Trasa krótka, lecz wymagająca. Będzie w większości prowadzić pod górę. Ten etap będzie mieć istotny wpływ na końcową klasyfikację.

Etap 7 (5.08.2022) – Valsir, Skawina – Kraków / 177,8 km 

Wielki finał Tour de Pologne UCI WorldTour już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch Premiach Górskich PZU. Położone są one w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończą trzy 5 kilometrowe rundy. Na krakowskich Błoniach poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour.

Polecane artykuły

Wielka (Kolarska) Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023

W najbliższą niedzielę 29 stycznia odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Środowisko kolarskie włączyło się w tą akcję i przekazało na aukc...

Najnowsze artykuły

La Tropicale Amissa Bongo 2023: Miguel Ángel Fernández z życiowym sukcesem

Za nami piąty etap La Tropicale Amissa Bongo. Długo wydawało się, że o wygraną ponownie powalczą dziś uciekinierzy, ale ostatecznie ta trafiła w ręce...