fot. Quick-Step Alpha Vinyl Team

Choć rok temu Quick-Step Alpha Vinyl Team wygrał ranking UCI, a ten sezon zakończył na dopiero 5. miejscu to wydaje się, że dla formacji Patricka Lefevere’a to właśnie tegoroczna kampania była jedną z najlepszych. Belgijska ekipa wygrała bowiem swój pierwszy Wielki Tour w całej historii Wielki Tour.

Można mieć o Patricku Lefevere różne opinie – jest ekscentryczny, podejmuje często bardzo kontrowersyjne decyzje, wiecznie narzeka w mediach na problemy finansowe, a także wypowiada się nieraz w sposób, który ciężko zaakceptować. Trzeba jednocześnie 67-letniemu Belgowi oddać jedno – zespół, który prowadzi jest jednym z najlepszych na świecie i mówimy tu o ciągłości, nie zaś pojedynczych udanych sezonach.

Kolarze Quick-Step Alpha Vinyl Team odnieśli w tym roku 47 zwycięstw w klubowych barwach, a w reprezentacyjnych dołożyli do tego zdobycie dwóch koszulek – mistrza świata przez Remco Evenepoela i najlepszego zawodnika w Europie, którą dzierży teraz Fabio Jakobsen. Doliczmy do tego monument, etapy wszystkich Wielkich Tourów i upragnioną klasyfikację generalną jednego z nich co jasno obrazuje jedno – ten sezon był dla tej ekipy idealny.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇪🇸3 wygrane etapy, kl. punktowa i młodzieżowa oraz 2. miejsce w kl. generalnej Volta a la Comunitat Valenciana (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w kl. punktowej i 2. pozycja w generalce Tour de la Provence (2.Pro)
🇴🇲2 triumfy na odcinkach, 2. miejsce w kl. generalnej Tour of Oman (2.Pro)
🇵🇹3 wygrane etapy, triumfy w kl. generalnej, punktowej i młodzieżowej Volta ao Algarve em Bicicleta (2.Pro)
🇦🇪Zwycięstwo na odcinku UAE Tour
🇮🇹3. miejsce w Strade Bianche
🇫🇷Wygrany etap Paryż-Nicea
🇮🇹Zwycięstwo w Mediolan-Turyn (1.Pro)
🇮🇹2 triumfy na odcinkach Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1)
🇪🇸2 wygrane etapy Volta Ciclista a Catalunya
🇪🇸Zwycięstwo na etapie, w kl. młodzieżowej i 4. miejsce w generalce Itzulia Basque Country
🇧🇪Triumf w Liège-Bastogne-Liège
🇭🇺2 wygrane odcinki i kl. punktowa Tour de Hongrie (2.1)
🇮🇹Zwycięstwo na etapie Giro d’Italia
🇳🇴Triumf w kl. generalnej i młodzieżowej i na 3 odcinkach Tour of Norway (2.Pro)
🇧🇪Wygrana w generalce i na 2. etapach Baloise Belgium Tour (2.Pro)
🇨🇭Wygrana na odcinku Tour de Suisse
🇫🇷2 zwycięstwa na etapach  Tour de France
🇧🇪Wygrane na 2. odcinkach Ethias-Tour de Wallonie (2.Pro)
🇪🇸Triumf w Donostia San Sebastian Klasikoa
🇩🇪Mistrzostwo Europy
🇪🇸Klasyfikacja generalna i młodzieżowa oraz 2 etapy La Vuelta ciclista a España
🇸🇰2 etapy, dublet w generalce i kl. punktowa oraz młodzieżowa Okolo Slovenska (2.1)
🇧🇪Triumf w Kampioenschap van Vlaanderen (1.1)
🇦🇺Mistrzostwo Świata
🇮🇹Wygrana w Coppa Bernocchi – GP BPM (1.Pro)

Kluczowi kolarze Quick-Step Alpha Vinyl Team w sezonie 2022:
🇧🇪Remco Evenepoel
Jedyny, niepowtarzalny, wielki i wspaniały. Na 22-letnim Belgu można by rozpocząć i zakończyć analizę sukcesów tej drużyny, tak wielki procentowo udział w sukcesach całej ekipy miał właśnie ten zawodnik. Wygrana La Vuelta ciclista a España, mistrzostwo świata i brąz w jeździe indywidualnej na czas, zwycięstwa w Liège-Bastogne-Liège, Donostia San Sebastian Klasikoa, Tour of Norway, Volta ao Algarve em Bicicleta… Można by tak wyliczać godzinami. To był sezon boga – boga kolarstwa. Gdzie jest granica tego młodziana?

🇳🇱Fabio Jakobsen
Jakiś czas temu wraz z redakcyjnymi kolegami zastanawiałem się co jeszcze musi zrobić 26-latek, żeby przestać go oceniać przez pryzmat tego, co powrócił po wypadku w Katowicach. Jeśli kogoś nie przekonał ten sezon w wykonaniu Holendra do tego, że jest on obecnie po prostu jednym z najlepszych sprinterów świata to nie wiem co by musiał zrobić Fabio. 13 zwycięstw w imprezach UCI, etap Tour de France, mistrzostwo Europy. Brakuje chyba tylko lądowania z telemarkiem za wielkością skoczni na Letalnicy, choć może niech lepiej 26-latek już nie odrywa się od ziemi. Patrick Lefevere w swojej „stajni” ma gwiazdę sprintu, dzięki której może bez stresu zrezygnować z usług Marka Cavendisha. Następca może nie pobije rekordów, ale jego regularność jest wybitna.

🇨🇭Mauro Schmid
Gdy jako 21-latek rok temu wygrywał etap Giro d’Italia to okrzyknięto go największą niespodzianką wyścigu. Nie był to jednak tytuł przynoszący wielką chlubę, a po prostu oznaka, że tamten odcinek zakończył się aż tak zaskakująco. Kolejny sezon pokazał jednak, że Szwajcar to talent pierwszej wody, a w jego tegorocznym dorobku znajdziemy m.in. wygraną w klasyfikacji generalnej Baloise Belgium Tour, mistrzostwo świata w drużynowej jeździe na czas czy kilka dobrych występów w innych imprezach. Kilka gwiazd Quick-Stepu w tym roku przygasło, a Szwajcar po cichu robił swoje.

🇮🇲Mark Cavendish
37-letni Brytyjczyk w obliczu sukcesów Fabio Jakobsena musiał schować się nieco w cieniu młodszego o przeszło dekadę Holendra, ale to nie znaczy, że był słaby. Wygrał etap Giro d’Italia, był najlepszy w Mediolan-Turyn. W sumie odniósł w tym roku 5 zwycięstw i z optymizmem może patrzeć w przyszłość, choć ta nadejdzie już w barwach innej drużyny.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Pominąwszy to, że Remco Evenepoel mówiąc kolokwialnie zamknął mordy krytykom to rzeczony już Mauro Schmid wykonał w tym roku przyjemny progres. Fajnie formę ustabilizował także Mauri Vansevenant, a swoje kariery do przodu popychają powoli młodzi Ethan Vernon i Ilan Van Wilder.

Największe rozczarowania:
Cały tekst chwalenia ekipy za nami, zatem pora na łyżkę dziegciu w beczce miodu. Aż kilkunastu kolarzy zaliczyło wyraźny zjazd punktowy w tym sezonie. O ile np. Julian Alaphilippe ma ku temu powód w postaci wypadków, o tyle już specjaliści od brukowanych klasyków powinni się zwyczajnie wstydzić. To co było znakiem rozpoznawczym drużyny Patricka Lefevere’a w tym roku kompletnie zawiodło i wiosną Quick-Step praktycznie nie istniał, a na pewno nie tak, jak nas do tego przyzwyczaił.

Kasper Asgreen, Florian Sénéchal, Yves Lampaert, Zdeněk Štybar, Davide Ballerini czy Rémi Cavagna w tym roku nie nawiązali do swoich najlepszych wyników, duży dołek zaliczyli także mający inne specjalizacje Fausto Masnada, Mattia Cattaneo czy Mikkel Frølich Honoré. Każdy z nich ma szczęście, że Remco Evenepoel i sprinterzy sprawili, że zapomnieliśmy nieco o ich „wyczynach”, bo inaczej zamiast otarcia się o 10/10 mielibyśmy pod tekstem bardzo niską ocenę.

Podsumowanie:
Tak, miała być dycha, w pierwszej chwili była już nawet wpisana pod tym artykułem, ale przypomnienie sobie o wiośnie Quick-Stepu sprawiło, że nie można było jej z czystym sumieniem wpisać na końcu tekstu. Przed Patrickiem Lefeverem czas poważnych decyzji – Remco Evenepoel z pewnością potrzebuje wzmocnienia swojego otoczenia, czyli po prostu lepszych pomocników, a tych skusić mogą pieniądze zaoszczędzone na kolarzach, którzy nie są w stanie nawiązać ostatnio walki z rywalami w takim stopniu, jakiego można by oczekiwać.

Z drugiej strony północne klasyki to teren, z którego słynie ta ekipa i czy można tak po prostu zrezygnować z walki w nich? Byłoby to z pewnością wielką szkodą dla wielu wyścigów, albowiem Quick-Step to drużyna, w której DNA zawsze było dodawanie kolorytu rywalizacji jeszcze na długo przed metą. Nie ma co jednak wybiegać w przyszłość – tym jeszcze zajmiemy się zapowiadając kolejny sezon, tymczasem trzeba pogratulować Remco Evenepoelowi i spółce bliskiego ideałowi pod kątem ostatecznych wyników 2022 roku.

Ocena potencjału zespołu Quick-Step Alpha Vinyl Team z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 9,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 9,75/10

Poprzedni artykułPrzełajowy Puchar Świata 2022/23: Lucinda Brand kontuzjowana po kraksie podczas rekonesansu trasy
Następny artykułPrzełajowy Puchar Świata 2022/23: Hat-trick Fem van Empel i Eliego Iserbyta
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments