fot. Szymon Gruchalski

Najlepsza ekipa świata sezonu 2021 patrząc na ranking UCI, czyli Deceuninck – Quick Step, zmienia od nowego sezonu sponsora. Właściwie to po prostu traci pierwszą część nazwy, a dodaje do niej jeden z produktów drugiej firmy. Poza zapowiedzieć sezon formacji Quick Step-Alpha Vinyl.

To był bardzo dobry rok 2021 w wykonaniu kolarzy Patricka Lefevere’a. Więcej o nim można poczytać w naszym podsumowaniu, zaś pora teraz przejść do tego co może przynieść przyszłość. Ta przed ekipą Quick Step-Alpha Vinyl maluje się całkiem kolorowo – większość gwiazd pozostała w składzie, a w miejsce odchodzących wejść powinni dojrzewający z wiekiem młodzi kolarze.

W sezonie 2022 belgijska formacja liczyć będzie aż 31 kolarzy. Odszedł skłócony z drużyną Sam Bennett, kupiony pieniędzmi z Emiratów João Almeida, a także Álvaro José Hodeg, Shane Archbold i Ian Garrison. Przychodzą za to głównie młodzi zawodnicy – Louis Vervaeke, 22-letni Mauro Schmid, jego rówieśnik Stan Van Tricht, rok młodszy Ethan Vernon i ledwie 18-letni Martin Svrček.

Główne gwiazdy Quick Step-Alpha Vinyl na sezon 2022:
a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Główną gwiazdą wydaje się być w tej materii Remco Evenepoel. Jeśli 21-letni Belg wróci do dyspozycji z 2020 roku to z pewnością może wygrać niejedną etapówkę. Pytanie tylko czy jego ambicją nie będzie ponownie atak na wielki tour, a tu nie wiadomo na co go stać. Swoje trzy grosze w tygodniówkach dołożyć może z pewnością Julian Alaphilippe, w trudniejszym terenie spisywać się powinien Fausto Masnada, a być może także James Knox, Ilan Van Wilder bądź nawet Mauri Vansevenant. Niezłe wyniki w ostatnim czasie w tej materii mieli także Mikkel Frølich Honoré oraz Mattia Cattaneo.

b) na sprinty:
Quick Step co roku rodził gwiazdy sprintu i oby tak było i w tym sezonie, bo na papierze wygląda to najgorzej od lat. Jest podstarzały Mark Cavendish, odbudował się w sporej części Fabio Jakobsen, ale to w sumie tyle… Davide Ballerini przespał ostatni sezon, Jannik Steimle to jednak bardziej rozprowadzający, Florian Sénéchal wygrywa raczej z mniejszych grup. Michael Mørkøv będzie miał ciężkie zadanie przed sobą by ktoś wykańczał jego pracę – może będzie to np. Ethan Vernon?

c) na klasyki:
Szczupak to jest król wody, a Quick Step króluje w wyścigach jednodniowych i basta. Bruki? Mamy Kaspera Asgreena, Yvesa Lampaerta, Floriana Sénéchala czy Zdenka Štybara. Jakiś pagórek, Ardeny itd.? Julian Alaphilippe staje się z miejsca faworytem, a jest przecież także Mikkel Frølich Honoré czy Mauri Vansevenant. Atak z dystansu? Niewielu kolarzy robi to tak dobrze jak Remco Evenepoel czy Rémi Cavagna. Na finisz czeka zawsze Davide Ballerini, zwycięzca Omloop z tego roku.

d) na czasówki:
Remco Evenepoel jest obecnym medalistą zarówno mistrzostw Europy, jak i świata w tej specjalności. Tuż za jego plecami na światowym czempionacie był Kasper Asgreen, świetnie na kozie radzą sobie także Mattia Cattaneo, Rémi Cavagna, Josef Černý czy Yves Lampaert. Bardzo mocne zestawienie.

e) na górskie etapy:
Gdzieś swoje miejsce miał już Fausto Masnada, zatem warto zwrócić uwagę, że Włoch nie jest jedynym typowym góralem w składzie belgijskiego zespołu. Ciekawie pokazać potrafili się w sezonie 2021 w tym terenie także Mauro Schmid, Ilan Van Wilder czy w przypadku krótkiej ścianki na koniec Andrea Bagioli. To jednak nie jest teren, w jakim Quick Step powinien dominować.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
W większości ekip pisałem tutaj o różnych ciekawych, mocnych kolarzach. W Quick Step-Alpha Vinyl chciałbym zwrócić uwagę na bohaterów drugiego szeregu – pomocników sprawiających, że w końcowych rozstrzygnięciach ekipa dojeżdża mając nadal w walce dwóch, trzech, a czasem nawet pięciu różnych liderów. Tim Declercq pracujący na czele peletonu przez 200km, Dries Devenyns, Stijn Steels czy Iljo Keisse gdzieś dokładający swoje cegiełki, a przede wszystkim Michael Mørkøv – chyba najlepszy rozprowadzający na świecie – to właśnie oni świadczą o sile tego zespołu. Warto o tym pamiętać.

Skład formacji Quick Step-Alpha Vinyl na sezon 2022:
Znacie nazwiska wszystkich zawodników, którzy od przyszłego roku będą ścigać się w belgijskiej ekipie? Sprawdźcie się w poniżej zamieszczonym quizie! Jeśli jednak nie chcecie tego robić, możecie po prostu od razu zakończyć quiz – wtedy wyświetlą Wam się wszystkie odpowiedzi.

Podsumowanie
72, 64, 65 – to liczby opisujące ile zwycięstw w ostatnich trzech pełnych sezonach odnosiła drużyna Deceuninck – Quick Step. Nie widzę powodów, by w zbliżającym się roku kalendarzowym tych triumfów miało być poniżej 50. Być może osłabienie formacji sprinterskiej sprawi, że nie będzie ich ponownie w okolicach 70, ale cóż, Patrick Lefevere i jego kolarze potrafią zaskakiwać. Coś czuję w kościach, że za rok będziemy mówili o nowej gwieździe, bardzo niedocenionej w tym tekście.

Nasza ocena potencjału ekipy Quick Step-Alpha Vinyl na sezon 2022: 9,5/10

Poprzedni artykułDrużyna Łukasza Owsiana zaproszona na wszystkie wyścigi rangi World Tour w sezonie 2022
Następny artykułMałgorzata Jasińska zakończyła kolarską karierę
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments