Jonas Abrahamsen Tour de Pologne 2022
fot. Szymon Gruchalski

Po krótkim tournée Naszosowych podsumowań sezonu po europejskich państwach, nasza uwaga rozproszyła się na dwa kontynenty – Europę i Amerykę Północną. To właśnie stamtąd wywodzą się ekipy „proteamowej reszty świata” – Uno-X Pro Cycling Team, Human Powered Health i Team Novo Nordisk.

Tegoroczna „proteamowa reszta świata” pokazuje nam znakomity przekrój drugiej dywizji i to, jak drużyny mające tę samą licencję, mogą prezentować zupełnie inny poziom. Jest Uno-X Pro Cycling Team – świetna drużyna z ogromnym potencjałem, która już teraz odnosi spore sukcesy i pokazuje się z bardzo dobre strony w prestiżowych wyścigach. Obok norweskiej formacji mamy Human Powered Health – drużynę solidną, ale anonimową, która dobre wyniki notuje okazjonalnie. Na końcu jest natomiast Team Novo Nordisk – najsłabsza drużyna ProTeams pod kątem wyników, lecz to nie one są dla niej najważniejsze. Amerykański zespół ma ważną rolę społeczną – jego kolarze udowadniają, że, mimo cukrzycy, są w stanie zawodowo uprawiać sport.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
Uno-X Pro Cycling Team:

🇫🇷Wygrany etap i klasyfikacja młodzieżowa, 3. pozycja w „generalce” Etoile de Bessèges – Tour du Gard (2.1)
🇹🇷Zwycięstwo na odcinku i w „generalce” Tour of Antalya (2.1)
🇧🇪6. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad (1.UWT)
🇪🇸7. i 9. pozycja w „generalce” Volta Ciclista a Catalunya (2.UWT)
🇮🇹Triumf w klasyfikacji górskiej Tour of the Alps (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w Boucles de l’Aulne – Châteaulin (1.1)
🇫🇷Wygrana klasyfikacja młodzieżowa i 10. miejsce w „generalce” Criterium du Dauphine (2.UWT)
🇳🇴Mistrzostwo Norwegii elity i U23 ze startu wspólnego (NC)
🇲🇾Triumf na odcinku, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrana klasyfikacja punktowa PETRONAS Le Tour de Langkawi (2.Pro)

Human Powered Health:
🇪🇸Zwycięstwo w klasyfikacji górskiej Volta a la Comunitat Valenciana (2.Pro)
🇧🇪Triumf w Grand Prix Criquielion (1.2)
🇫🇷Wygrany etap 4 Jours de Dunkerque (2.Pro)
🇨🇦🇺🇸Mistrzostwo Kanady i USA ze startu wspólnego (NC)
🇳🇴Triumf w klasyfikacji górskiej Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇺🇸2. miejsce w Maryland Cycling Classic (1.Pro)

Team Novo Nordisk:
🇴🇲9. miejsce na etapie Tour of Oman (2.Pro)
🇹🇷10. pozycja na odcinku Presidential Cycling Tour of Türkiye (2.Pro)
🇬🇷2. lokata na etapie Tour of Hellas (2.1)
🇸🇮Zwycięstwo w GP Kranj (1.2)

Kluczowi kolarze „proteamowej reszty świata” w sezonie 2022:
🇳🇴Tobias Halland Johannessen

Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników ma za sobą znakomity rok, w którym raz po raz udowadniał, że, mimo młodego wieku, dorósł do pozycji lidera na prestiżowe wyścigi. Znakomicie radził sobie w kilkudniowych „etapówkach”, jak Criterium du Dauphine, Volta Ciclista a Catalunya (wyścigi worldtourowe), Tour of Norway czy Etoile de Besseges – w każdym z nich plasował się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej, a dodatkowo we francuskich wyścigach zwyciężał w klasyfikacjach młodzieżowych. W tym roku Tobias Halland Johannessen odniósł jedno zwycięstwo – na odcinku Etoile de Besseges, ale wielokrotnie ocierał się o wygrane. W kolejnych sezonach z pewnością będzie ich więcej!

Szkoda tylko, że Norweg nie był w stanie powalczyć o wysoką pozycję w Tour de Pologne – wycofał się z wyścigu przed drugim etapem po kraksie, w której ucierpiał poprzedniego dnia.

🇳🇴Rasmus Tiller
Kolejny filar drużyny Uno-X Pro Cycling Team – Rasmus Tiller preferuje nieco inny teren niż Johannessen. Dynamiczny Norweg pokazuje się z bardzo dobrej strony w belgijskich klasykach, jeżdżąc aktywnie i starając się wykorzystać swoją szybkość w płaskich końcówkach. W tym roku plasował się na szóstych miejscach w Omloop Het Nieuwsblad i Danilith Nokere Koerse. Był także drugi w Binche-Chimay-Binche, a także finiszował w czołówce Le Samyn i Dwars door het Hageland. W przyszłym roku Norweg będzie miał okazję do zaprezentowania koszulki mistrza kraju w kampanii północnych klasyków, toteż jego motywacja do osiągnięcia bardzo dobrych wyników może być jeszcze większa.

🇳🇱Arvid de Kleijn
Holender z Human Powered Health prezentował się w tym roku solidnie i zdołał sięgnąć po jedno zwycięstwo – na pierwszym etapie 4 Dni Dunkierki. Oprócz tego wyniku, wielokrotnie meldował się w czołowych dziesiątkach odcinków i wyścigów ProSeries i pierwszej kategorii, lecz bardzo często po prostu brakowało mu prędkości.

🇩🇰Anthon Charmig
Kolejny „górski” talent z Uno-X Pro Cycling Team. Anthon Charmig już w ubiegłym roku pokazywał duży potencjał, a w tym tylko go potwierdził – Duńczyk wielokrotnie walczył o wysokie pozycje w górzystych wyścigach etapowych, jak: Sazka Tour, Saudi Tour, Tour de Hongrie czy Tour of Oman, gdzie triumfował na jednym z odcinku. Oprócz niewątpliwych umiejętności jazdy po górach, Duńczyk jest całkiem dynamiczny, co pokazał między innymi wygrywając etap w Omanie. W przyszłym roku może stworzyć z Tobiasem Hallandem Johannessenem znakomity duet liderów, z którego włodarze Uno-X Pro Cycling Team będą mieli dużo pociechy.

🇳🇴Torstein Træen
Norweg radził sobie w tym sezonie dobrze, jednak znalazł się w tym segmencie nie tylko ze względu na wyniki – 27-latek pokonał w tym roku raka jąder, a mimo tego był w stanie osiągnąć najlepsze rezultaty w swojej zawodowej karierze. Torstein Træen – jak Charmig czy Johannessen – radził sobie najlepiej w „etapówkach”, a w szczególności w: Volta Ciclista a Catalunya, PETRONAS Le Tour de Langkawi czy CRO Race, które kończył odpowiednio na dziewiątej, trzeciej i siódmej pozycji. Dodatkowo, do swojego dorobku dodał klasyfikację górską Tour of the Alps. Norweg pokazał, że jest niesamowitym walczakiem i z roku na rok notuje spory progres.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Rewelacyjny sezon ma za sobą kolarze Uno-X Pro Cycling Team – nie dość, że pokazywali oni swoje koszulki w ucieczkach w największych wyścigach, w tym w Tour de Pologne, to jeszcze potrafili odnosić duże sukcesy w imprezach różnych kategorii. Oprócz wspomnianych zawodników, należy wspomnieć o Sorenie Wærenskjoldzie – mistrzu świata U23 w jeździe na czas, który w przyszłym sezonie, jeśli dostanie więcej szans w elicie, może zapewnić ekipie kilka solidnych rezultatów. Swoim występem w Tour of Antalya zaskoczył natomiast Jacob Hindsgaul, który wygrał tam nie tylko etap, ale i klasyfikację generalną, pokazując, że może być kolejnym kolarzem Uno-X Pro Cycling Team w kolejce do liderowania.

Nie można zapomnieć też o Paulu Double, stażyście Human Powered Health – Brytyjczyk zajmował wysokie pozycje w „generalkach” takich wyścigów, jak: Adriatica Ionica Race czy Tour of Slovenia, co dało mu angaż w amerykańskiej formacji. Spośród kolarzy tej drużyny, przebłyski miał również Nickolas Zukowsky, który najlepiej poradził sobie w Maryland Cycling Classic, gdzie uległ jedynie z Sepem Vanmarcke.

Zgodnie z przewidywaniami, solidnie w tym roku prezentował się Matyas Kopecky z Team Novo Nordisk. Czech meldował się w czołówkach etapów Tour of Rhodes, Sibiu Cycling Tour czy Tour of Bulgaria i zapowiada się, że w przyszłym sezonie będzie jednym z liderów tej drużyny.

Największe rozczarowania:
Wśród zespołów „proteamowej reszty świata” nie zabrakło też rozczarowań. Są nimi w większości kolarze Human Powered Health, którzy od pewnego czasu są dalecy od poziomu, jaki prezentowali w przeszłości, jak: Benjamin King, Colin Joyce, Chad Haga, August Jensen czy Kristian Aasvold. Można było spodziewać się też lepszej postawy Arvida de Kleijna w klasykach. Sporym rozczarowaniem jest też Kristoffer Halvorsen – wydawało się, że Norweg z Uno-X Pro Cycling Team powoli się odradza, jednak w tym sezonie ukończył zaledwie 7 wyścigów. Jego najlepszym wynikiem było 2. miejsce na etapie Boucles de la Mayenne, ale oprócz tego ani razu nie uplasował się w czołowej „40”.

Podsumowanie:
Taka właśnie jest „proteamowa reszta świata” – zróżnicowana. Można spodziewać się, że w przyszłym roku Uno-X Pro Cycling Team – ekipa myśląca o awansie do najwyższej dywizji – jeszcze bardziej odskoczy od pozostałych drużyn. Kolarze Team Novo Nordisk wciąż będą inspirować, Human Powered Health – z pomocą Stanisława Aniołkowskiego i Alana Banaszka – postara się wyjść z lekkiego dołka.

Poprzedni artykułTimothy Dupont wciąż szuka drużyny
Następny artykułMikel Landa zdradził zarys swoich planów startowych na sezon 2023
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments