Quick-Step Floors / Tim de Waele

Holender skontrował atak Vincenzo Nibalego, pognał za uciekającymi zawodnikami i śmiałem atakiem na Oude Kwaremont ruszył samotnie w kierunku Oudenaarde. Zawodnik Quick Step Floors triumfował w swoim stylu – z kamienną twarzą samotnie pokonał linię mety.

Nieznośna pogoda i nieznośny dystans. Krótkie, brukowe podjazdy niemal w takiej ilości jak zakręty i ronda w belgijskich miasteczkach. Obiekt niezliczonych dysput który z północnych klasyków jest ważniejszy, ten dzisiejszy, czy ten za tydzień? Ronde van Vlaanderen. Flandryjska Piękność.

Tuż po wielkanocnym śniadaniu kolarze zameldowali na linii startu w Antwerpii w aurze bardziej kojarzącej się z listopadem, niż pierwszym dniem kwietnia. Silny wiatr i opady deszczu nie zniechęcały jednak do aktywnej jazdy i wydawało się, że obejrzymy kilka prób ataków i finalnie grupka trzeciorzędowych kolarzy odjedzie spokojnie na kilka minut. Nic bardziej mylnego.

Początkowe 70 kilometrów wyścigu było nieustanną gonitwą. Walkę o wyrwanie się do ucieczki podejmowali głównie zawodnicy LottoNL-Jumbo, Roompot-Nederlandse Loterij czy Sport Vlaanderen-Baloise, a za ich pościg odpowiedzialny był zespół Quick Step Floors, a tych zaś goniła ekipa BMC i ostatecznie wszystko się zjeżdżało. Taki scenariusz miał miejsce kilkunastokrotnie, aż wreszcie po niemal dwóch szalonych godzinach podopieczni Patricka Lefevere’a odpuścili dziesięcioosobową grupę.

W odjeździe znaleźli się: Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida), Ryan Gibbons (Dimension Data), Marco Haller (Katusha-Alpecin), Pascal Eenkhoorn (LottoNL-Jumbo), Filippo Ganna (UAE Team Emirates), Aime De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Goolaerts (Veranda’s Willem – Crelan), Dimitri Peyskens (WB Aqua Protect-Veranclassic), Pim Ligthart, Floris Gerts (Roompot-Nederlandse Loterij) oraz Jimmy Turgis (Cofidis).Tuż przed pierwszym brukowym sektorem ucieczka miała już 3 minuty przewagi, ale po przejeździe przez kostkę peleton odrobił około 20-30 sekund, głównie za sprawą Iljo Keisse i Tima Declercqa. Kolejne kilometry upłynęły jednak znów pod znakiem spokojniejszej jazdy główne grupy i momentalnie przewaga podskoczyła do ponad 4 minut.

Pierwszy przejazd przez Oude Kwaremont nie zmienił sytuacji na trasie. Harcownicy utrzymywali przewagę około 5 minut, a liderzy brukowy podjazd przejechali w spokojnym tempie. Poprawie natomiast uległa pogoda – deszcz ustał, a drogi powoli przesychały.

Z każdym kolejnym kilometrem peleton podkręcał tempo i 115 kilometrów przed metą różnica wynosiła już tylko trzy i pół minuty. Kilkanaście kilometrów później miała miejsce dosyć groźna kraksa w której ucierpieli m. in. Olivier Naesen (Ag2r) i Michael Valgren (Astana).

Na podjeździe pod Kappelmuur z ucieczki zaatakował Cortina, ale na zjazdach Hiszpan został doścignięty przez pozostałych uciekinierów. Podjazd zmienił także sytuację w peletonie, który rozerwał się na strzępy. 90 kilometrów przed metą czołówka miała już tylko półtorej minuty przewagi nad łączącym się peletonem, która z każdym kolejnym kilometrem sukcesywnie malała i wydawało się, że złapanie ucieczki dnia jest kwestią minut.

Stało się zupełnie inaczej. Co prawda niektórzy zawodnicy nie dali rady trudom jazdy w ucieczce i na czele pozostał Cortina wraz z Devriendtem (Wanty Groupe Gobert), któremu udało się przeskoczyć do czołówki, a jadący około minuty za ich plecami peleton prowadził niemal sprinterską rozgrywkę na dojeździe do Oude Kwaremont.

Tam kolejny raz tego dnia peleton eksplodował. Mocniejsze tempo narzucił Lampaert (Quick Step), a najczujniej jechał Sep Vanmarcke i zawodnicy Trek-Segafredo, natomiast nieco w tyle zostali m.in. Kristoff, Kwiatkowski i Sagan. Moment przestoju po wyjeździe z brukowanego sektora próbował wykorzystać Magnus Cort Nielsen (Astana), który zyskał kilka metrów przewagi, ale po chwili został złapany na Paterbergu przez Kwiatkowskiego, który spokojnie przeskoczył do na przód grupy.

Na kole Polaka jechali wszyscy najważniejsi rywale – Sagan, Van Avermaet, Stybar, Kristoff i Van Aert. Kilka kilometrów później znów Cort Nielsen samotnie gonił Cortinę i Devriendta, a do niego doskoczył Sebastian Langeveld (EF-Drapac) oraz Dylan van Baarle (Sky). Na czele oprócz wymienionej piątki był jeszcze także Mads Pedersen (Trek-Segafredo) i prowadząca szóstka miała około pół minuty przewagi nad grupą faworytów.

Na Koppenbergu na atak zdecydował się Terpstra, ale nie doprowadziło to do zerwania większości rywali. Z najlepszymi wciąż trzymał się Vincenzo Nibali, a niewielkie kłopoty miał Michał Kwiatkowski, który stracił kilka metrów pod koniec wspinaczki, ale po powrocie na szeroką, asfaltową drogę spokojnie odrobił dystans.

Taienberg przyniósł spodziewane emocje. Od samego dołu najmocniej kręcił Van Avermaet, a jego koło utrzymał Stybar oraz Valgren. Mimo niewielkiej przerwy jaka powstała to za sprawą Oliviera Naesena ponownie grupki się połączyły, a gdy tylko kolarze wyjechali z brukowego odcinka mocniej na pedały nacisnął znów Niki Terpstra, a tym razem wyżej jechał Kwiatkowski, który pilnował Sagana. Na rzecz mistrza świata pracę zaczął Daniel Oss, który jednak przepuścił atak Stybara i Roelandtsa, a do nich po chwili przeskoczył Gianni Moscon i ta trójka dość szybko zyskała kilkanaście sekund przewagi zbliżając się do grupy Langevelda.

Kolejne przetasowania miały miejsce tuż za Kruisbergiem, gdzie najpierw ruszył Stybar, a za nim Kwiatkowski, Sagan i Nibali. Chwilowe zawahanie wykorzystał Włoch, który ruszył sam, a na jego kole znalazł się Terpstra. Nibali po chwili jednak nie dał rady utrzymywać tempa dyktowanego przez Holendra, który zaczął dość szybko zbliżać się do prowadzącej trójki.

20 kilometrów przed metą grupa faworytów traciła około 40 sekund do grupy Langevelda, a pośrodku znajdował się Terpstra. U podnóża Starego Kwaremontu trwała ostra walka o jak najlepsze pozycje, a od samego początku podjazdu kolejny raz tego dnia ruszył Cort Nielsen. Terpstra doścignął finalnie uciekinierów i od razu ruszył samotnie w stronę mety, a na jego kole próbował utrzymać się Mads Pedersen. W grupie faworytów natomiast najmocniej wyglądał Tiesj Benoot, który dość długo prowadził grupę pod górę, a po chwili przyspieszył także pechowy tego dnia Vanmarcke. Problemy zaczął mieć Kwiatkowski, który nie dał rady utrzymać tak mocnego tempa.

16 kilometrów przed metą ruszył Peter Sagan, który ze sobą zabrał duet z Quick Stepu, ale po chwili ta akcja została skasowana przez pozostałych. Terpstra tymczasem rozpoczynając wspinaczkę pod Paterberg miał 35 sekund przewagi nad faworytami, a Sagan kolejny raz zaatakował tym razem zyskując nieco większą przewagę i ruszył w pogoń za Terpstrą. Mistrz świata miał do odrobienia 30 sekund na dystansie 10 kilometrów.

Słowak nie dał rady jednak zbliżyć się do Terpstry i zaczekał za pozostałymi zawodnikami, którzy zaczęli zbliżać się do słabnącego Pedersena, ale Duńczyk wykazywał się niesamowitym hartem ducha i z całych sił walczył o utrzymanie drugiej lokaty. Niecałe dwa kilometry przed metą na atak zdecydowali się Valgren i Gilbert próbując złapać Pedersena, który jednak nie dał się doścignąć i we wspaniałym stylu, w debiucie ukończył De Ronde na drugim miejscu. Podium uzupełnił Gilbert, który w sprinterskim pojedynku pokonał Valgrena.

1 TERPSTRA Niki NED QUICK – STEP FLOORS 34 06:21:25
2 PEDERSEN Mads DEN TREK – SEGAFREDO 23 00:00:12
3 GILBERT Philippe BEL QUICK – STEP FLOORS 36 00:00:17
4 VALGREN ANDERSEN Michael DEN ASTANA PRO TEAM 26 00:00:20
5 VAN AVERMAET Greg BEL BMC RACING TEAM 33 00:00:25
6 SAGAN Peter SVK BORA – HANSGROHE 28 00:00:25
7 STUYVEN Jasper BEL TREK – SEGAFREDO 26 00:00:25
8 BENOOT Tiesj BEL LOTTO SOUDAL 24 00:00:25
9 VAN AERT Wout BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 24 00:00:25
10 ŠTYBAR Zdenek CZE QUICK – STEP FLOORS 33 00:00:25
11 NAESEN Oliver BEL AG2R LA MONDIALE 28 00:00:25
12 VAN BAARLE Dylan NED TEAM SKY 26 00:00:25
13 VANMARCKE Sep BEL TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 30 00:00:25
14 ROOSEN Timo NED TEAM LOTTO NL – JUMBO 25 00:01:09
15 DEMARE Arnaud FRA GROUPAMA – FDJ 27 00:01:13
16 KRISTOFF Alexander NOR UAE TEAM EMIRATES 31 00:01:13
17 POLITT Nils GER TEAM KATUSHA ALPECIN 24 00:01:13
18 TEUNISSEN Mike NED TEAM SUNWEB 26 00:01:13
19 HAGEN Edvald Boasson NOR TEAM DIMENSION DATA 31 00:01:13
20 NIELSEN Magnus Cort DEN ASTANA PRO TEAM 25 00:01:13
21 MOSCON Gianni ITA TEAM SKY 24 00:01:13
22 LANGEVELD Sebastian NED TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 33 00:01:15
23 COLBRELLI Sonny ITA BAHRAIN – MERIDA 28 00:01:15
24 NIBALI Vincenzo ITA BAHRAIN – MERIDA 34 00:01:18
25 HAUSSLER Heinrich AUS BAHRAIN – MERIDA 34 00:01:24
26 OSS Daniel ITA BORA – HANSGROHE 31 00:03:16
27 ROELANDTS Jurgen BEL BMC RACING TEAM 33 00:03:16
28 KWIATKOWSKI Michal POL TEAM SKY 28 00:03:16
29 LAMPAERT Yves BEL QUICK – STEP FLOORS 27 00:03:16
30 DEVRIENDT Tom BEL WANTY – GROUPE GOBERT 27 00:03:40
31 DRUCKER Jean-Pierre LUX BMC RACING TEAM 32 00:03:40
32 DEGENKOLB John GER TREK – SEGAFREDO 29 00:03:40
33 KUZNETSOV Viacheslav RUS TEAM KATUSHA ALPECIN 29 00:03:40
34 DE VREESE Laurens BEL ASTANA PRO TEAM 30 00:03:40
35 TURGIS Jimmy FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 27 00:03:40
36 VANDENBERGH Stijn BEL AG2R LA MONDIALE 34 00:03:40
37 GARCIA CORTINA Ivan ESP BAHRAIN – MERIDA 23 00:03:40
38 BACKAERT Frederik BEL WANTY – GROUPE GOBERT 28 00:03:40
39 RAST Gregory SUI TREK – SEGAFREDO 38 00:03:40
40 BYSTRØM Sven Erik NOR UAE TEAM EMIRATES 26 00:03:40
41 VERMOTE Julien BEL TEAM DIMENSION DATA 29 00:03:40
42 DE KORT Koen NED TREK – SEGAFREDO 36 00:03:40
43 JANSEN Amund Grøndahl NOR TEAM LOTTO NL – JUMBO 24 00:03:44
44 SENECHAL Florian FRA QUICK – STEP FLOORS 25 00:03:47
45 TRENTIN Matteo ITA MITCHELTON – SCOTT 29 00:04:10
46 KOREN Kristijan SLO BAHRAIN – MERIDA 32 00:04:10
47 ALLEGAERT Piet BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 23 00:04:10
48 CIMOLAI Davide ITA GROUPAMA – FDJ 29 00:04:10
49 MARCATO Marco ITA UAE TEAM EMIRATES 34 00:04:10
50 MODOLO Sacha ITA TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 31 00:04:10
51 BURGHARDT Marcus GER BORA – HANSGROHE 35 00:04:10
52 GATTO Oscar ITA ASTANA PRO TEAM 33 00:04:10
53 KRAGH ANDERSEN Søren DEN TEAM SUNWEB 24 00:05:49
54 WYNANTS Maarten BEL TEAM LOTTO NL – JUMBO 36 00:07:34
55 KÜNG Stefan SUI BMC RACING TEAM 25 00:07:34
56 VAN EMDEN Jos NED TEAM LOTTO NL – JUMBO 33 00:08:18
57 DE BUYST Jasper BEL LOTTO SOUDAL 25 00:08:18
58 SIEBERG Marcel GER LOTTO SOUDAL 36 00:08:18
59 HOULE Hugo CAN ASTANA PRO TEAM 28 00:08:18
60 ERVITI Imanol ESP MOVISTAR TEAM 35 00:08:18
61 DEBUSSCHERE Jens BEL LOTTO SOUDAL 29 00:08:18
62 OLIVEIRA Nelson POR MOVISTAR TEAM 29 00:08:18
63 MARTIN Tony GER TEAM KATUSHA ALPECIN 33 00:08:18
64 DURBRIDGE Luke AUS MITCHELTON – SCOTT 27 00:08:18
65 BARBERO Carlos ESP MOVISTAR TEAM 27 00:09:14
66 DUVAL Julien FRA AG2R LA MONDIALE 28 00:09:14
67 DENZ Nico GER AG2R LA MONDIALE 24 00:09:14
68 SMITH Dion NZL WANTY – GROUPE GOBERT 25 00:09:14
69 KIRSCH Alex LUX WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 26 00:09:14
70 DUIJN Huub NED VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 34 00:09:14
71 MÜLLER Patrick SUI VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 22 00:09:14
72 LIGTHART Pim NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 30 00:09:14
73 GOLAS Michal POL TEAM SKY 34 00:09:14
74 BAK YTTING Lars DEN LOTTO SOUDAL 38 00:09:14
75 SPENGLER Lukas SUI WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 24 00:09:14
76 KEISSE Iljo BEL QUICK – STEP FLOORS 36 00:09:14
77 HOFSTEDE Lennard NED TEAM SUNWEB 24 00:09:14
78 LE GAC Olivier FRA GROUPAMA – FDJ 25 00:09:14
79 KONOVALOVAS Ignatas LTU GROUPAMA – FDJ 33 00:09:14
80 SCULLY Tom NZL TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 28 00:09:14
81 TROIA Oliviero ITA UAE TEAM EMIRATES 24 00:09:14
82 WALLAYS Jelle BEL LOTTO SOUDAL 29 00:09:14
83 HAYMAN Mathew AUS MITCHELTON – SCOTT 40 00:09:14
84 MEZGEC Luka SLO MITCHELTON – SCOTT 30 00:09:14
85 PIBERNIK Luka SLO BAHRAIN – MERIDA 25 00:09:14
86 VAN LERBERGHE Bert BEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 26 00:09:14
87 DE BIE Sean BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 27 00:13:12
88 CAPIOT Amaury BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 25 00:13:12
89 PFINGSTEN Christoph GER BORA – HANSGROHE 31 00:14:31
90 PEYSKENS Dimitri BEL WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 27 00:14:31
91 DECLERCQ Benjamin BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 24 00:14:31
92 SAGAN Juraj SVK BORA – HANSGROHE 30 00:14:31
93 MULLEN Ryan IRL TREK – SEGAFREDO 24 00:14:31
94 VAN SCHIP Jan Willem NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 24 00:14:31
95 VENTER Jaco RSA TEAM DIMENSION DATA 31 00:14:31
96 DOUGALL Nicolas RSA TEAM DIMENSION DATA 26 00:14:31
97 SINKELDAM Ramon NED GROUPAMA – FDJ 29 00:14:31
98 BRESCHEL Matti DEN TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 34 00:14:31
99 EDMONDSON Alexander AUS MITCHELTON – SCOTT 25 00:14:31
100 PHINNEY Taylor USA TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 28 00:14:31
101 PLANCKAERT Baptiste BEL TEAM KATUSHA ALPECIN 30 00:14:31
102 JULES Justin FRA WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 32 00:14:31
103 LEMOINE Cyril FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 35 00:14:31
104 STEELS Stijn BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 29 00:14:31
DNF KORSÆTH Truls NOR ASTANA PRO TEAM 25
DNF SCHÄR Michael SUI BMC RACING TEAM 32
DNF VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP BMC RACING TEAM 36
DNF BETTIOL Alberto ITA BMC RACING TEAM 25
DNF THEUNS Edward BEL TEAM SUNWEB 27
DNF BODNAR Maciej POL BORA – HANSGROHE 33
DNF LUTSENKO Alexey KAZ ASTANA PRO TEAM 26
DNF BARBIER Rudy FRA AG2R LA MONDIALE 26
DNF DECLERCQ Tim BEL QUICK – STEP FLOORS 29
DNF GALLOPIN Tony FRA AG2R LA MONDIALE 30
DNF CURVERS Roy NED TEAM SUNWEB 39
DNF SCHILLINGER Andreas GER BORA – HANSGROHE 35
DNF STAMSNIJDER Tom NED TEAM SUNWEB 33
DNF FRISON Frederik BEL LOTTO SOUDAL 26
DNF DOCKER Mitchell AUS TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 32
DNF BAGDONAS Gediminas LTU AG2R LA MONDIALE 33
DNF ARNDT Nikias GER TEAM SUNWEB 27
DNF VERMELTFOORT Coen NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 30
DNF VAN ZYL Johann RSA TEAM DIMENSION DATA 27
DNF DEVOLDER Stijn BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 39
DNF GOOLAERTS Michael BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 24
DNF WAEYTENS Zico BEL VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 27
DNF OFFREDO Yoann FRA WANTY – GROUPE GOBERT 32
DNF PASQUALON Andrea ITA WANTY – GROUPE GOBERT 30
DNF VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL WANTY – GROUPE GOBERT 27
DNF MCNALLY Mark GBR WANTY – GROUPE GOBERT 29
DNF DEHAES Kenny BEL WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 34
DNF VANTOMME Maxime BEL WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 32
DNF MORTIER Julien BEL WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 21
DNF PLANCKAERT Edward BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 23
DNF GERTS Floris NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 26
DNF DE GENDT Aime BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 24
DNF VAN GINNEKEN Sjoerd NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 26
DNF VAN GOETHEM Brian NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 27
DNF COQUARD Bryan FRA VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 26
DNF DE BACKER Bert BEL VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 34
DNF LE BON Johan FRA VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 28
DNF LECROQ Jérémy FRA VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 23
DNF MORICE Julien FRA VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 27
DNF VAN GENECHTEN Jonas BEL VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 32
DNF LAPORTE Christophe FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 26
DNF SOUPE Geoffrey FRA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 30
DNF VANBILSEN Kenneth BEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 28
DNF WEENING Pieter NED ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 37
DNF ZABEL Rick GER TEAM KATUSHA ALPECIN 25
DNF DUCHESNE Antoine CAN GROUPAMA – FDJ 27
DNF GUARNIERI Jacopo ITA GROUPAMA – FDJ 31
DNF BAUER Jack NZL MITCHELTON – SCOTT 33
DNF HEPBURN Michael AUS MITCHELTON – SCOTT 27
DNF ARCAS Jorge ESP MOVISTAR TEAM 26
DNF MATOS Nuno POR MOVISTAR TEAM 24
DNF SÜTTERLIN Jasha GER MOVISTAR TEAM 26
DNF CARRETERO Hector ESP MOVISTAR TEAM 23
DNF GIBBONS Ryan RSA TEAM DIMENSION DATA 24
DNF VAN STAEYEN Michaël BEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 30
DNF THOMSON Jay Robert RSA TEAM DIMENSION DATA 32
DNF RICKAERT Jonas BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 24
DNF HALLER Marco AUT TEAM KATUSHA ALPECIN 27
DNF BOZIC Borut SLO BAHRAIN – MERIDA 38
DNF EENKHOORN Pascal NED TEAM LOTTO NL – JUMBO 21
DNF TANKINK Bram NED TEAM LOTTO NL – JUMBO 40
DNF WAGNER Robert Thomas GER TEAM LOTTO NL – JUMBO 35
DNF KNEES Christian GER TEAM SKY 37
DNF STANNARD Ian GBR TEAM SKY 31
DNF REIJNEN Kiel USA TREK – SEGAFREDO 32
DNF CONSONNI Simone ITA UAE TEAM EMIRATES 24
DNF GANNA Filippo ITA UAE TEAM EMIRATES 22
DNF SWIFT Ben GBR UAE TEAM EMIRATES 31
DNF VAN HECKE Preben BEL SPORT VLAANDEREN – BALOISE 36
DNF GONÇALVES José POR TEAM KATUSHA ALPECIN 29
DSQ ROWE Luke GBR TEAM SKY 28