fot. ASO

W poniedziałek odbyła się prezentacja tras oraz zaproszonych ekip na dwie belgijskie imprezy jednodniowe – monumentalne Liège-Bastogne-Liège oraz nie mniej prestiżową Walońską Strzałę.

Jako pierwsze z tych wyścigów odbędzie się La Flèche Wallonne. 20 kwietnia na starcie stanie 25 ekip, a do pokonania będzie nieco ponad 200km. Decydująca jak co roku będzie finałowa wspinaczka pod Mur de Huy (1,2km; 10,4%), acz po drodze podjazdów będzie co nie miara. Niespodzianką by było gdyby wyścig się na nich jakkolwiek rozstrzygnął, acz z pewnością organizatorzy starają się zapewnić jakieś emocje.

Liège-Bastogne-Liège z kolei będzie miał miejsce tradycyjnie w weekend, 4 dni po Walońskiej Strzale. 24 kwietnia na starcie stanie również 25 ekip, a na dystansie przeszło 250km ponownie kluczowymi podjazdami będą legendarne Côte de la Redoute (2km; 8,6%, szczyt 29km przed metą) czy Côte de la Roche-aux-Faucons (1,3km; 10,5%, szczyt na 13km do mety). Przed rokiem na finisz w Liège dotarła 5-osobowa grupa faworytów, z której najlepiej zafiniszował Tadej Pogačar. Słoweniec zapowiedział obronę tytułu.

Zaproszenia? Tu mamy pewne niespodzianki. Co oczywiste na starcie staną wszystkie World Teamy, a także trzy najlepsze Pro Teamy wyróżnione obligatoryjnym zaproszeniem ze strony UCI. Jeśli zaś chodzi o pozostałe 4 dzikie karty to na obu wyścigach zobaczymy drużyny drugiej dywizji z Belgii – Bingoal Pauwels Sauces WB i Sport Vlaanderen – Baloise oraz norweskie Uno-X Pro Cycling Team. W Walońskiej Strzale do rywalizacji przystąpi francuskie B&B Hotels – KTM, zaś dość sensacyjną dziką kartę na Liège-Bastogne-Liège dostała hiszpańska formacja Equipo Kern Pharma. Będzie to dla nich pierwszy start w imprezie WT poza swoim krajem, a zatem i debiut w monumencie.

 

Poprzedni artykułAigul Gareeva zawieszona za omijanie kontroli antydopingowych
Następny artykułUAE Tour 2022: Ogłoszono trasę wyścigu
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments