fot. UEC

Jak co roku, w połowie stycznia, Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała swój dokument „Obowiązkowe zaproszenia zespołów na rok 2022”. Obejmuje on przyznawane w zasługach za poprzedzający sezon dzikie karty na imprezy różnych kategorii we wszystkich kategoriach wiekowych.

O tym, że Alpecin-Fenix i Team Arkéa Samsic otrzymały dziką kartę na wszystkie wyścigi UCI World Tour wszelakie media pisały nie raz. Obie ekipy mogą z niej korzystać, ale nie muszą, co de facto stawia je w genialnej sytuacji jeśli chodzi o układanie sobie kalendarza startów. Analogiczne zaproszenie na wszystkie jednodniówki WT otrzymała zaś formacja TotalEnergies.

Na tym jednak dokument UCI się nie kończy, a wręcz dla nas Polaków dopiero się rozpoczyna. Kobiecy World Tour został rozszerzony do aż 14 zespołów, zatem ważne stało się analogiczne do powyższego zaproszenie na najważniejsze wyścigi dla ekip drugiej dywizji pań. Te otrzymały 3 żeńskie formacje – Valcar – Travel & Service z Karoliną Kumięgą w składzie, holenderski Parkhotel Valkenburg oraz Ceratizit-WNT Pro Cycling, którego reprezentantką jest Marta Lach.

Dalej znajdziemy zaproszenia dla najlepszych ekip kontynentalnych. W Europie jest ono przyznawane wyłącznie na imprezy drugiej kategorii, acz co ważne nie tylko elity, ale i w kategorii u23. Wyróżnione zostały HRE Mazowsze Serce Polski, Elkov – Kasper i Equipe continentale Groupama-FDJ. Dla ekipy znad Wisły daje to szansę na zbudowanie ciekawego kalendarza dla swojej młodej grupy orlików.

Przelećmy też na szybko inne kontynenty – tu zaproszenia obejmują zarówno imprezy drugiej, jak i przede wszystkim pierwszej kategorii. To dlatego np. na Saudi Tour muszą pojawić się 3. najlepsze ekipy Asia Tour. Póki co UCI oficjalnie potwierdziło dwie – Terengganu Polygon Cycling Team i Vino SKO Team. W Amerykach są to Panama es Cultura y Valores i ekwadorski Movistar-Best PC, w Australii i Oceanii wyróżniono Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling, Global 6 Cycling oraz Team BridgeLane, zaś w Afryce zaproszenia przyznawane są reprezentacjom narodowym – RPA, Erytrei i Algierii.

Dalej mamy kategorie młodzieżowe – u orlików do 30 czerwca obowiązuje lista UCI, po nim organizatorzy mają obowiązek zapraszania na swoje wyścigi Pucharu Narodów top15 rankingu do lat 23. W wersji na pierwsze pół roku Międzynarodowa Unia Kolarska wymienia aż 26 reprezentacji z całego świata – bez Polski, za to z np. Grecją, Węgrami, Słowacją czy Litwą. Oby w kolejnych latach nasz kraj lepiej punktował i złapał się do takiego zestawienia.

W przypadku imprez Pucharu Narodów dla juniorów nasz kraj otrzymał zaproszenie jako jedna z 25 federacji, u juniorek niestety nie było nam to dane. Pełne zestawienie znajdą Państwo w tym dokumencie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments