fot. ASO / Thomas Maheux

Po bardzo wymagającym, zawierającym ponad trzy tysiące metrów przewyższenia szóstym etapie Tour de France, kolarzy czeka najdłuższy w tegorocznej edycji etap dla sprinterów z Belfort do Chalon-Sur-Saone.

Na trasie piątkowego etapu umieszczono trzy górskie premie znajdujące się w pierwszej połowie rywalizacji: Col de Ferriere (2,7 km; 4,6%), Cote de Chassagne-Saint-Denis (4,3 km; 4,7%) oraz Cote de Nans-sous-Sainte-Anne (3,5 km; 5,7%).

Lotna premia zostanie rozegrana zaś bardzo późno, bo na niemal 197. kilometrze, w miejscowości Mervans. Co ciekawe, kreska ją oznaczająca nastąpi po lekkim zjeździe, zatem na pewno zostaną rozwinięte całkiem duże prędkości.

Jest niemal pewne, że o etapowe zwycięstwo powalczą sprinterzy. Trudno bowiem przypuszczać, że zmarnują kolejną z niewielu szans na triumf w tegorocznej edycji, najeżonej trudnymi podjazdami i etapami rozgrywanymi na dużej wysokości nad poziomem morza. Podobnie jak w przypadku lotnej premii, ostatnie kilometry także będą prowadziły delikatnie w dół, dlatego zanosi się na bardzo szybki i pełen emocji masowy sprint.

Faworytem numer jeden do zwycięstwa jest Elia Viviani, który wygrał czwarty etap z metą w Nancy. Ostatnia prosta licząca 1600 metrów ponownie będzie sprzyjać Włochowi oraz jego drużynie. Max Richeze i Michael Morkov już raz pokazali, że w takich warunkach potrafią doprowadzić swojego sprintera niemal do samej kreski.

Grupę faworytów domykają pozostali szybcy kolarze w wyścigu, czyli między innymi Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), Peter Sagan (BORA-hansgrohe) czy Caleb Ewan (Lotto-Soudal). Trudno bowiem spodziewać się, że ręce w geście triumfu uniesie ktoś taki jak Giacomo Nizzolo (Dimension Data) lub Sony Colbrelli (Bahrain-Merida).

W 2017 roku w Chalon-sur-Saone gościł trzeci etap wyścigu z Paryża do Nicei. Wówczas zwyciężył kolarz drużyny BORA-hansgrohe Sam Bennett, przed Alexandrem Kristoffem i Johnem Degenkolbem. Z tej trójki tylko Kristoff jedzie w tym wyścigu.

Pełna zapowiedź wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Analiza trasy wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Plan transmisji telewizyjnych > TUTAJ