Ron Rooni wygrał na zakończenie 33. Międzynarodowego Wyścigu Juniorów o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. W klasyfikacji generalnej po triumf sięgnął Szymon Bęben, który przeciął linię mety jako trzeci!

Ostatni etap grudziądzkiej etapówki zawitał do „stolicy” tego wyścigu, czyli właśnie Grudziądza. Wcześnie rano, bo już o 8:30, na zawodników czekało 85 kilometrów wokół tego miasta pokonywane w formie dwóch identycznych rund. Znalazły się na nich 3 lotne premie – w Radzyniu Chełmińskim, na linii mety po pierwszym okrążeniu oraz w Wiewiórkach. Bonifikaty mogły okazać się być kluczowymi – przed ostatnim etapem równy czas w generalce mieli bowiem Szymon Bęben (SMS Świdnica) i Marceli Pera (KTK Kalisz).

111 zawodników przystąpiło do ostatniego etapu grudziądzkiego wyścigu. Od samego startu działo się wiele, a na finisz czekać zamiaru nie mieli reprezentanci Niemiec. Paul-Felix Petry i Victor Wedekind spróbowali odjazdu, ale po kilku kilometrach peleton połączył się. Zagraniczni zawodnicy jednak nie odpuszczali i zawiązała się nowa, 4-osobowa akcja w składzie Ron Rooni i Joonas Puuraid (Reprezentacja Estonii), Nicholas Van der Merwe (Reprezentacja Bułgarii) i Maximilian Weiß (Reprezentacja Niemiec). Z grupą szybko kontakt stracił drugi z wymienionych, lider klasyfikacji punktowej, zaś pozostała trójka utrzymywała około 40 sekund.

Joonas Puuraid nie został jednak złapany przez peleton, bowiem mieliśmy do czynienia z kontratakiem. Do Estończyka dołączył m.in. jego reprezentacyjny kolega Arseni Laidinen, ale na to nie było już zgody ze strony głównej grupy i próba przeskoku została skasowana. To jednak nie ostudziło zapędów młodych zawodników i po chwili do przodu ruszyli Bartosz Łyżwa (Województwo Śląskie) i Catalin-Luca Campean (Lotus Team).

Na pierwszej lotnej premii w Radzyniu Chełmińskim po 3 sekundy sięgnął Ron Rooni, dwie zyskał najwyżej sklasyfikowany z uciekinierów Nicholas Van der Merwe, zaś jedną Maximilian Weiß. Współpraca w odjeździe układała się perfekcyjnie, a średnia etapu cały czas oscylowała w granicach 50 km/h. Mimo to różnica ucieczki nie rosła i po 30 kilometrach wynosiła ledwie 45 sekund.

Odjazd utrzymał się na czele do końca pierwszej rundy, gdzie na lotnej premii wygrał Niemiec przed Estończykiem i Bułgarem. Różnica między nimi a peletonem spadła jednak do pół minuty i zanosiło się na to, że główna grupa z czasem skasuje harcowników.

Po bufecie różnica wzrosła na powrót do 45 sekund i ustabilizowała się. Spadać zaczęła dopiero po 3 lotnej premii rozegranej w Wiewiórkach, gdzie wygrał Bułgar przed Niemcem i Estończykiem. To oznaczało, że klasyfikację najaktywniejszych 33. edycji Wyścigu o Puchar Prezydenta Grudziądza wygrał Joonas Puuraid.

25 kilometrów przed metą defekt w odjeździe miał Maximilian Weiß i został w efekcie tego złapany przez peleton. Na czele pozostałą tym samym tylko dwójka zawodników, których przewaga zaczęła wyraźnie spadać. W Radzyniu Chełmińskim uciekinierzy mieli tylko 10 sekund przewagi, a z peletonu zaczęły się skoki. 11 kilometrów przed końcem finalnie wszystko się zjechało i zaczęły się przygotowania do finiszu po wygraną i bonifikaty.

Na ulice Grudziądza wjechał cały peleton i o losach zwycięstwa miał zadecydować finisz z dużej grupy. Ten wygrał Ron Rooni (Reprezentacja Estonii), ale co najważniejsze dla losów całej imprezy to fakt, że jako 3. metę przeciął jadący w żółtej koszulce lidera Szymon Bęben (SMS Świdnica) i to Polak został zwycięzcą klasyfikacji generalnej!

Wyniki 4. etapu 33. Pucharu Prezydenta Grudziądza:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Transmisja:

Poprzedni artykułPerfekcyjne otwarcie – zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024
Następny artykułNagrody na wyciągnięcie ręki – przegląd pomniejszych klasyfikacji pobocznych Giro d’Italia 2024