fot. Soudal-Quick Step / Getty Sport Images

Środek lutego kojarzy nam się głównie z rywalizacją na Półwyspie Iberyjskim. Tradycyjnie równolegle odbędą się wyścigi Vuelta a Andalucia oraz Volta ao Algarve, na starcie którego staną między innymi Remco Evenepoel i Wout van Aert.

Na przestrzeni lat wyścig Volta ao Algarve zdołał zbudować swoją pozycję w kolarskim kalendarzu, stając się jedną z najważniejszych „etapówek” w tej części sezonu. Nie inaczej jest w tym roku – gdyby nie portugalskie ekipy kontynentalne, lista startowa przypominałaby prestiżowe wyścigi wchodzące w skład kalendarza World Tour.

Ba, takich nazwisk nie powstydziliby się organizatorzy wielkich tourów. Zmagania po regionie Algarve nie będą jednak trwały trzy tygodnie, a pięć dni. Rozpocznie je pofałdowany etap z Portimão do Lagos, gdzie walkę o zwycięstwo powinni stoczyć sprinterzy. Nazajutrz peleton wjedzie w góry, a meta ulokowana będzie na wymagającej wspinaczce pod Alto da Fóia (7,5 km; 5,9%), poprzedzonej przez kilka krótszych, ale za to bardziej stromych podjazdów.

Trzeciego dnia wyścigu zawodnicy pokonają prawie 200 kilometrów po pagórkowatej trasie z Vila Real de Santo António do Taviry. Do ewentualnych zmian w klasyfikacji generalnej może dojść w weekend – po sobotniej, 22-kilometrowej indywidualnej jeździe na czas, zawodnicy będą ścigali się na wymagającym odcinku, zwieńczonym ścianką Alto do Malhão (2,5 km; 9,8%), gdzie poznamy zwycięzcę jubileuszowej, 50. edycji wyścigu.

Trasa

Etap 1, 14 lutego: Portimão – Lagos, 200,8 km

Etap 2, 15 lutego: Lagoa – Alto da Fóia, 171,9 km

Etap 3, 16 lutego: Vila Real Santo António – Tavira, 192,2 km

Etap 4, 17 lutego: Albufeira – Albufeira, 22,2 km (ITT)

Etap 5, 18 lutego: Faro – Alto do Malhão, 165,5 km

Lista startowa

Do Portugalii przyjechało 13 drużyn World Tour, a wśród nich plejada gwiazd, na czele z Remco Evenepoelem, który zdominował Figueira Champions Classic. Belg z Soudal – Quick Step jest głównym faworytem do zwycięstwa w wyścigu. Na jego korzyść przemawiają nie tylko wymagające, górzyste etapy, ale także indywidualna jazda na czas, w której jest mistrzem świata. Wraz z nim w składzie belgijskiej formacji znaleźli się między innymi Mikel Landa i Mattia Cattaneo.

Szczególną uwagę należy zwrócić też na drużynę Visma | Lease a Bike, która będzie polegać na Seppie Kussie, Woucie van Aercie, a także rewelacyjnie dysponowanym w pierwszych wyścigach Janie Tratniku. Ciekawie zapowiada się także skład INEOS Grenadiers, z takimi zawodnikami, jak: Filippo Ganna, Geraint Thomas, Magnus Sheffield, Thymen Arensman czy Tom Pidcock.

Jeśli chodzi o sprinterów, wśród faworytów mniej wymagających etapów należy upatrywać: Gerbena Thijssena (Intermarche – Wanty), Caspera van Udena (Team dsm-firmenich PostNl), Arnaud Demare’a (Arkea – B&B Hotels), Jordiego Meeusa (BORA – hansgrohe) czy Marijna van den Berga (EF Education – EasyPost).

Na liście startowej znaleźli się też: Isaac del Toro, Marc Hirschi (UAE Team Emirates), Magnus Cort (Uno-X Mobility), Daniel Felipe Martinez, Sergio Higuita (BORA – hansgrohe), Tao Geoghegan Hart (Lidl – Trek), Stefan Küng (Groupama – FDJ), Stefan Bissegger, Ben Healy czy Rui Costa (EF Education – EasyPost).

Transmisja

Wyścig Volta ao Algarve będzie transmitowany w Eurosporcie 2:

  • w środę i czwartek od 16.00
  • w piątek od 16.15
  • w sobotę i niedzielę od 15.20
Poprzedni artykułLutowe słońce – zapowiedź Vuelta a Andalucia 2024
Następny artykułKasia Niewiadoma rozpoczyna sezon. Na starcie w Walencji także Karolina Kumięga i Dominika Włodarczyk
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments