fot. AG2R Citroën Team / Getty Images

Kolejną francuską formacją, którą weźmiemy na tapet w naszym cyklu jest AG2R Citroën Team. Drużyna zarządzana przez Vincenta Lavenu odniosła w trakcie minionego sezonu 9 zawodowych zwycięstw z czego zaledwie 3 na poziomie World Touru. 

Drużyna AG2R od kilku sezonów prezentuje bardzo podobny, mocno przeciętny, poziom, notując na przestrzeni sezonu kilka dobrych rezultatów, lecz zazwyczaj zamykając swój licznik triumfów w okolicach dziesięciu. Nie inny był rok 2023, francuska ekipa wygrała między innymi etap dwóch Wielkich Tourów – Giro d’Italia oraz swojego domowego Tour de France, co samo w sobie rozlicza w pewnym stopniu ich sezon. Zabrakło jednak zdecydowanie wyników w jednodniówkach – jedno miejsce w czołowej dziesiątce wyścigu World Tour w całym sezonie, czy nieco lepszych rezultatów w klasyfikacjach generalnych istotnych wyścigów.

Wraz z końcem mijającego sezonu karierę zakończył Greg Van Avermaet, Belg był absolutnie wybitnym kolarzem, lecz jego ostatnie sezony w barwach AG2R oraz budowanie wokół niego składu na klasyki z pełnym przekonaniem można uznać za sporą porażkę kierownictwa tej drużyny.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇦🇺Szósta lokata w „generalce” Santos Tour Down Under
🇴🇲Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of Oman (2.Pro)
🇫🇷
Etap i drugie miejsce w „generalce” Tour des Alpes Maritimes et du Var (2.1)
🇮🇹Dublet w Trofeo Laigueglia (1.Pro)
🇧🇪Wygrana w De Brabantse Pijl (1.Pro)
🇮🇹Etap Giro d’Italia
🇫🇷Triumf w Boucles de l’Aulne – Châteaulin (1.1)
🇫🇷Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Critérium du Dauphiné
🇨🇭Etap Tour de Suisse
🇫🇷Etap oraz ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France
🇫🇷Odcinek Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇮🇹Wygrana w Giro del Veneto (1.Pro)

Kluczowi kolarze AG2R Citroën Team w sezonie 2023:
🇦🇹Felix Gall
Dla 25-letniego Austriaka był to z pewnością sezon pewnego przełamania. Odniósł on swoje pierwsze zawodowe zwycięstwa, które od razu były bardzo prestiżowe – etap Tour de Suisse oraz odcinek Tour de France, Wielką Pętle zakończył także na dobrym – ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Gall do końca próbował walczyć o koszulkę najlepszego wspinacza, lecz ostatecznie musiał uznać wyższość Giulio Ciccone. Felix udowodnił, że drzemie w nim duży potencjał w kontekście walki o Wielkie Toury, do poprawy pozostała jazda indywidualna na czas, ale po poprawie tego elementu kolarskiego rzemiosła sufit możliwości Austriaka jest bardzo wysoko.

🇦🇺Ben O’Connor
Australijczyk przystępował do sezonu z ambicjami o walkę w „generalce” Tour de France. Ostatecznie ten plan nie poszedł do końca po jego myśli, ukończył na 17. miejscu, lecz pozostała część sezonu w wykonaniu Bena była naprawdę solidna. O’Connor rozpoczął od 6. miejsca w domowym Santos Tour Down Under, a jeszcze lepszą formę pokazał w Critérium du Dauphiné kończąc jedną z najbardziej prestiżowych tygodniówek w kolarskim kalendarzu na 3. pozycji.

🇫🇷Dorian Godon
Sezon 27-latka z pewnością nie był najlepszym w jego dotychczasowej karierze, lecz przyniósł mu dwie wartościowe wygrane. Godon triumfował w jednodniowych De Brabantse Pijl oraz Giro del Veneto, nieskutecznie próbował także swoich sił kilkukrotnie w ucieczkach podczas hiszpańskiej Vuelty.

🇫🇷Aurélien Paret-Peintre
27-latek zaczął sezon mocnym akcentem podczas Tour des Alpes Maritimes et du Var zajmując drugą lokatę w „generalce” następnie przygotowywał się do Giro d’Italia, w trakcie którego pokazał się z dobrej strony. Wygrał czwarty etap i aż do trzeciego tygodnia trzymał się w czołowej dziesiątce całego wyścigu, finalnie zmagania ukończył na 15. miejscu.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Wyraźny progres Felixa Galla to jeden z najjaśniejszych punktów AG2R. To właśnie z Austriakiem nadzieje na dobre wyniki w „generalkach” zarówno tygodniowych jak i trzytygodniowych wyścigów może wiązać szefostwo ekipy. W dobrą stronę zmierza również rozwój Pierre’a Gautherat’a czy Bastien’a Tronchon’a.

Największe rozczarowania:
Sezon poniżej oczekiwań odnotował jeden z największych gwiazdorów francuskiej formacji – Benoît Cosnefroy, 28-latek nie odniósł żadnego zwycięstwa, nawet na mniejszych francuskich imprezach. Kolejny już sezon bez błysku byli klasykowcy – Oliver Naesen, czy schodzący ze sceny Greg Van Avermaet, nie ukończyli oni żadnego z prestiżowych północnych wyścigów jednodniowych w czołowej dziesiątce.

Podsumowanie:
W wykonaniu AG2R Citroën Team kolejny średni sezon, sezon który nie zapisze się na dłużej w pamięci kibiców tej ekipy, lecz nie może też on zostać uznany za całkowitą porażkę. Momentami radości były przebłyski w trakcie Giro czy Touru, ale poza tymi przebłyskami wyraźnie brakowało ekipie powtarzalności, do której z pewnością będą dążyć w kolejnych latach.

Ocena potencjału zespołu AG2R Citroën Team z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023: 2.5/10

Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: 2.5/10

Poprzedni artykułSepp Kuss wybrał Wielkie Toury na 2024 rok: „Zbyt wiele kilometrów jazdy na czas”
Następny artykułINEOS Grenadiers przedłuża umowy z ważnymi pomocnikami
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments