Tour du Rwanda będzie pierwszym międzynarodowym wyścigiem od sezonu 2019 dla Daniela Teklehaimanota. 34-letni Erytrejczyk to jedna z legend i prekursorów kolarstwa wśród czarnoskórych zawodników.

Aż ciężko w to uwierzyć, ale przez całe dziesięciolecia przez światowy peleton praktycznie nie przewijały się osoby czarnoskóre. Te gdy już się w z kolei pojawiały to pełniły raczej drugo i trzecioplanowe role, a takim pierwszym zawodnikiem, który na dobre zaistniał w kolarstwie dla wielu jest Daniel Teklehaimanot.

Dziś 34-letni kolarz powraca do międzynarodowego ścigania, albowiem znalazł się w reprezentacji narodowej Erytrei na Tour du Rwanda. Ostatni raz zawodnika, który w swoim dorobku ma występy dla takich ekip jak Orica GreenEDGE (2012-13), MTN – Qhubeka (2014-17) czy Cofidis (2018), mogliśmy oglądać w 2019 roku na starcie La Tropicale Amissa Bongo oraz podczas Mistrzostw Świata w Yorkshire. Później Daniel Teklehaimanot był już aktywny tylko lokalnie i startował m.in. w mistrzostwach krajowych.

Czemu właściwie Erytrejczyk jest aż tak ważny dla historii kolarstwa? To m.in. pierwszy czarnoskóry kolarz, który był liderem klasyfikacji górskiej w Wielkim Tourze – Daniel Teklehaimanot dzierżył takową zarówno podczas Tour de France, jak i w trakcie Giro d’Italia. Do tego Erytrejczyk 2-krotnie wygrywał takową podczas Critérium du Dauphiné. Do tego 34-latek może się szczycić także np. byciem pierwszym w historii swojego kraju sportowcem, który wystąpił na igrzyskach olimpijskich w innej dyscyplinie niż lekkaatletyka.

Poprzedni artykułPascal Eenkhoorn: „Lubię ścigać się z otwartym umysłem”
Następny artykułTour of Oman 2023: Matteo Jorgenson z pierwszym triumfem w karierze
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments