fot. Telenet Superprestige

W piątek rozegrana zostanie druga runda przełajowego cyklu Telenet Superprestige – zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w Jaarmarktcross na charakterystycznej trasie w belgijskim Niel.

Po przerwie na mistrzostwa Europy, kolarze i kolarki wracają do ścigania w klubowych barwach. Pierwszym wyścigiem z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej w Europie po zakończeniu kontynentalnego czempionatu będzie piątkowy Jaarmarktcross w Niel, będący jednocześnie drugą rundą cyklu Telenet Superprestige.

Jeden z najbardziej kultowych wyścigów przełajowych w Belgii – Jaarmarktcross – klasycznie zostanie rozegrany 11 listopada. Runda, na której rywalizować będą kolarze i kolarki, będzie podobna do tej sprzed roku. Niedługo po starcie, organizatorzy zaplanowali stromy, błotnisty zjazd – pogoda lekko pokrzyżowała im jednak plany, ponieważ na piątek prognozowane jest słoneczne niebo i temperatura w okolicach 15 stopni Celsjusza. Następnie na trasie kolarze i kolarki będą pokonywali podjazd/podbieg pod „Muur van Niel”. W drugiej części rundy emocji powinien dostarczyć nam przejazd po charakterystycznych ziemistych garbach (widocznych na okładkowym zdjęciu zapowiedzi) i 60-metrowy, piaskowy odcinek.

Na starcie wyścigu mężczyzn w Niel w koszulce mistrza Europy stanie Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal), który w niedzielę sięgnął po zwycięstwo w kontynentalnym czempionacie w Namur. Oprócz niego, faworytami zmagań będą: świetnie dysponowany Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), który po raz pierwszy zaprezentuje trykot mistrza Holandii, Laurens Sweeck (Crelan-Fristads) oraz Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) – zwycięzca tego wyścigu sprzed roku i lider klasyfikacji generalnej cyklu.

Rok temu w rywalizacji kobiet najlepsza była Lucinda Brand, która triumfowała przed Annemarie Worst. Obie zawodniczki, ze względu na problemy zdrowotne, nie staną na starcie tegorocznej edycji zmagań. Lucinda Brand po złamaniu ręki na rekonesansie Pucharu Świata w Taborze przymierza się do startu w niedzielnym Pucharze Świata w Beekse Bergen, natomiast Annemarie Worst po upadku w Namur cierpi na zapalenie stawu kolanowego.

Pod nieobecność tej dwójki, a także kilku innych czołowych zawodniczek, jak: Fem van Empel, Puck Pieterse czy Blanka Vas, która początkowo była obecna na liście zgłoszeń, pretendentkami do zajęcia najwyższych pozycji wydają się być takie zawodniczki, jak: Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), a także Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck) czy Inge van der Heijden (777).

Pierwsza odsłona Telenet Superprestige 2022/23 została rozegrana w Ruddervoorde, gdzie triumfowali Eli Iserbyt i Denise Betsema.

Transmisje z wyścigów Telenet Superprestige w Niel będą dostępne w Eurosporcie 1 od 13.30 (elita kobiety) i 15.00 (elita mężczyźni).

Więcej o cyklu Telenet Superprestige można przeczytać –> tutaj.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments