fot. UAE Team Emirates

Miało być pięknie, a wyszło… Właśnie, jak wyszło ekipie UAE Team Emirates? Z jednej strony mając taki budżet i gwiazdozbiór w składzie można się było spodziewać jeszcze więcej, z drugiej zaś mamy 48 zwycięstw, w tym wygraną w monumencie.

Formacja, na czele której znajduje się oficjalnie Jose Antonio Fernandez, zakończyła sezon z największą liczbą triumfów w wyścigach UCI spośród wszystkich ekip. Jest to sukces odniesiony ex aequo z Jumbo-Vismą, zaś tylko jedną wygraną mniej odnieśli zawodnicy Quick-Step Alpha Vinyl Team, niemniej UAE Team Emirates na papierze znalazła się na czele tego zestawienia.

Tadej Pogačar wygrał ranking indywidualny, a cała ekipa zajęła drugie miejsce w zestawieniu drużyn ustępując tylko Jumbo-Vismie. Na tym poziomie nie liczą się już jednak pojedyncze wygrane czy dobre miejsca – bogaci sponsorzy płacą za wielkie wygrane, a tych nieco zabrakło. Wielkie Toury nie ułożyły się idealnie, a słoweńska supergwiazda kolarstwa wygrała „tylko” jeden z monumentów.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇪🇸Dublet w Trofeo Calvia (1.1)
🇴🇲2 wygrane etapy, triumf w kl. punktowej oraz 3. miejsce w generalce Tour of Oman (2.Pro)
🇪🇸Dublet w Vuelta Ciclista a la Region de Murcia Costa Calida (1.1)
🇪🇸Triumf na etapie i w kl. punktowej Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol (2.Pro)
🇦🇪2 wygrane etapy, zwycięstwo w kl. generalnej i młodzieżowej UAE Tour
🇫🇷Triumf w Faun-Ardèche Classic (1.Pro)
🇧🇪Zwycięstwo w Le Samyn (1.1)
🇮🇹Tryplet w Trofeo Laigueglia (1.Pro)
🇮🇹Wygrana w Strade Bianche
🇫🇷Zwycięstwo na odcinku i w kl. młodzieżowej Paryż-Nicea
🇮🇹2 wygrane etapy, kl. generalna, punktowa i młodzieżowa Tirreno-Adriatico
🇧🇪Triumf w Bredene Koksijde Classic (1.Pro)
🇮🇹5. miejsce w Mediolan-San Remo
🇮🇹Wygrana w Per Sempre Alfredo (1.1)
🇪🇸Zwycięstwo na etapie, 3. i 5. miejsce w generalce Volta Ciclista a Catalunya
🇮🇹Triumf w GP Industria (1.Pro)
🇧🇪4. lokata w Ronde van Vlaanderen
🇨🇭4. pozycja w kl. generalnej i wygrana kl. młodzieżowa Tour de Romandie
🇮🇹Triumf na etapie Giro d’Italia
🇫🇷Wygrany odcinek Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel (2.Pro)
🇨🇭Zwycięstwo w Grosser Preis des Kantons Aargau (1.1)
🇸🇮4 wygrane etapy, dublet w kl. generalnej, wygrane kl. górska i punktowa Tour of Slovenia (2.Pro)
🇫🇷3 triumfy na etapach, 2. miejsce w kl. generalnej i zwycięstwo w kl. młodzieżowej Tour de France
🇪🇸Zwycięstwo w Circuito de Getxo – Memorial Hermanos Otxoa (1.1)
🇵🇱Wygrany odcinek Tour de Pologne
🇪🇸Triumf na etapie i 2. miejsce w generalce Vuelta a Burgos (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo na odcinku i 2. lokata w kl. generalnej Tour du Limousin (2.1)
🇪🇸2 wygrane etapy, 3. i 5. miejsce w kl. generalnej La Vuelta ciclista a España
🇨🇦Triumf w Grand Prix Cycliste de Montréal
🇱🇺Zwycięstwo na odcinku i w kl. punktowej Skoda Tour Luxembourg (2.Pro)
🇮🇹Wygrana w Giro della Toscana – Memorial Alfredo Martini (1.1)
🇮🇹Triumf w Tre Valli Varesine (1.Pro)
🇮🇹Zwycięstwo w Il Lombardii
🇮🇹Wygrana w Giro del Veneto (1.1)
🇮🇹Dublet w Veneto Classic (1.1)

Kluczowi kolarze UAE Team Emirates w sezonie 2022:
🇸🇮Tadej Pogačar
Geniusz dzisiejszych czasów, cudowne dziecko dwóch pedałów. 24-latek był jedną z największych gwiazd tego roku, ale i tak może czuć pewien niedosyt. Wszystko za sprawą tego, że Słoweńcowi powieszono poprzeczkę na poziomie, któremu nie sprostałby chyba nikt. Tadej ponownie wygrał Il Lombardię, był 2. w Tour de France po pięknym boju, podczas którego zgarnął 3 etapy. Do tego na jego koncie znalazły się worldtourowe Strade Bianche, Grand Prix Cycliste de Montréal, Tirreno-Adriatico (i 2 etapy) czy UAE Tour (tu też 2 odcinki). 54 dni wyścigowe i 16 zwycięstw to chyba niezły bilans, nieprawdaż?

🇵🇹João Almeida
24-letni Portugalczyk genialnie się rozwija, ale czyni to nieco w cieniu swojego rówieśnika i kolegi klubowego. Trzeba mu jednak oddać, że za nim genialny sezon – był kolejno 5. w UAE Tour, 8. w Paryż-Nicea, 3. w Volta Ciclista a Catalunya (zgarnął etap), nie ukończył z powodu koronawirusa Giro d’Italia, gdzie do końca walczył o podium klasyfikacji generalnej, był 2. w Vuelta a Burgos (i wygrał etap), a La Vuelta ciclista a España skończył na 5. miejscu mimo bycia pomocnikiem Juana Ayuso w drugiej części wyścigu. Jedyne czego brakuje Portugalczykowi to większej skuteczności w odnoszeniu triumfów, bo regularność ma już genialną.

🇪🇸Juan Ayuso
Teraz już 20-letni kolarz, ale przez większość czasu Hiszpan był przedstawiany jako nastoletnie objawienie sezonu 2022. Owszem, było wiadomo, że młody zawodnik ma ogromny talent, ale taka eksplozja takowego i tak robi wrażenie. Do 3. miejsca w La Vuelta ciclista a España Juana zaprowadziły kolejno 5. lokata w Volta Ciclista a Catalunya, 4. pozycja w Tour de Romandie czy triumf w Circuito de Getxo. Nie było tu zatem mowy o niespodziance pod kątem poziomu sportowego, a bardziej tego, że Hiszpan wytrzymał trudy wyścigu trzytygodniowego bez wyraźnego kryzysu. Tylko jak teraz włodarze UAE Team Emirates pogodzą ambicje trójki swoich młodych liderów?

🇺🇸Brandon McNulty
Bardzo ważny pomocnik i kolarz, który robił wrażenie w nieco mniejszych imprezach. 24-letni (a jakże) Amerykanin sezon otworzył pięknym triumfem w Trofeo Calvia, później był wysoko w kolejnych imprezach na Majorce, na 2. miejscu zakończył Volta ao Algarve em Bicicleta czy wygrał Faun-Ardèche Classic. Brandon zgarnął także swój pierwszy worldtourowy skalp wygrywając etap Paryż-Nicea. Niestety po tym marcowym wyczynie jego wyniki nieco przygasły, a on sam częściej był widywany w roli pomocnika aniżeli ważnego gracza w ekipie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

🇮🇹Matteo Trentin
Może i UAE Team Emirates to gwiazdozbiór, ale gdzieś pośrodku niego genialnie odnalazł się znany z solidności, acz niekoniecznie wybitności Włoch. Mający za sobą już 33 wiosny kolarz odniósł w tym roku 3 zwycięstwa (Le Samyn, Giro del Veneto, odcinek Skoda Tour Luxembourg), ale aż 23-krotnie meldował się w czołowych dziesiątkach różnych imprez i etapów dzięki czemu pozostawał widoczny przez cały sezon. Do tego Matteo ma tą pewną cechę, której brakuje wielu sprinterom – potrafi pomagać tam, gdzie sam nie ma szans na bycie liderem.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Ten akapit musi otworzyć Juan Ayuso, ale o Hiszpanie padło już kilka słów, więc przyjrzyjmy się innym. Dla mnie małą niespodzianką było to jak dobrze w roli pomocnika odnalazł się ponownie Rafał Majka. 33-letni Polak do momentu kontuzji podczas Tour de France miał za sobą naprawdę dobre starty i znów przypominał siebie z czasów pracy na rzecz Alberto Contadora.

W temacie pomagania duży progres w tym sezonie zaliczyli Brandon McNulty i górskie objawienie końcówki Wielkiej Pętli – Mikkel Bjerg. 24-letni Duńczyk to od dawna świetny przyboczny, ale w tym roku przechodził sam siebie. Fajną niespodzianką były także finisze Juana Sebastiána Molano – Kolumbijczyk nie jest najczyściej jeżdżącym sprinterem, ale w obliczu słabości Pascala Ackermanna i Fernando Gavirii to on potrafił stać się tym numerem 1.

Największe rozczarowania:
Rzeczeni już Pascal Ackermann i Fernando Gaviria w barwach UAE Team Emirates nie są najlepszą wersją siebie. Można by rzec, że wręcz zespół i tak daje im więcej szans niż zasłużyli, a mówimy tu przecież o bardzo utytułowanych sprinterach. Rozczarowało także to, że na rower nie wrócił Álvaro José Hodeg. Kolumbijczyk co rusz wrzuca w media społecznościowe fotki z kolejnych wakacji, ale oficjalnie nadal trwa jego rekonwalescencja po kontuzji, która ciągnie się za nim od ponad orku.

Podsumowanie:
Czy ten sezon w wykonaniu UAE Team Emirates był idealny? Nie. Czy był świetny w skali innych ekip? Z pewnością tak. Skład i budżet tej formacji sprawiają, że poprzeczka dla niej wisi niesamowicie wysoko, ale w naszym cyklu wraz z Kacprem i Oskarem staramy się oceniać wszystkie zespoły w ramach jednej, wspólnej skali. To wszystko sprawia, że zespół ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich otarł się o maksymalną ocenę i z wynikiem 9,5/10 przegrywa (póki co) jedynie z Quick-Step Alpha Vinyl Team – belgijska formacja otrzymała notę 9,75.

Ocena potencjału zespołu UAE Team Emirates z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 9,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 9,5/10

Poprzedni artykułNamur 2022: Niesamowite zwycięstwa Fem van Empel i Emiela Verstrynge
Następny artykułCX Włoszakowice 2022: Zuzanna Krzystała i Patryk Stosz triumfują
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments