fot. Team Arkéa Samsic

Rok temu uzyskali obligatoryjne zaproszenie na wszystkie wyścigi World Tour za sprawą 2. lokaty w rankingu Pro Teamów za sezon 2021, teraz stają się pełnoprawnym World Teamem dzięki wynikom m.in. z tego roku. Team Arkéa Samsic ma powody do zadowolenia, choć nie wszystko ułożyło się dla kolarzy tej ekipy idealnie, a po zimowo-wiosennych sukcesach przyszedł okres potężnej posuchy.

Kilka dni temu opublikowałem w Naszosie.pl przetłumaczony wywiad Emmanuela Huberta dla portalu Le Télégramme. Francuz jest głównym zarządzającym Team Arkéa Samsic i opowiadał w nim o minionym sezonie ze swojej perspektywy. Awansująca do World Touru formacja ma za sobą słodko-gorzki rok, z jednej strony zanotowali bowiem 12 zwycięstw i spełnili swój główny cel w postaci znalezienia się w pierwszej osiemnastce 3-letniego rankingu, z drugiej zaś strony kilku liderów miało niemałe problemy – Nairo Quintana wpadł na tramadolu, a Nacer Bouhanni nadal nie wrócił na rower po kwietniowym wypadku.

Jedno jest pewne – podobnie jak o bohaterach wczorajszego tekstu z cyklu Naszosowego podsumowania sezonu, czyli o ekipie Intermarché – Wanty – Gobert, tak i o Team Arkéa Samsic było w tym roku w mediach dużo głośniej niż się można było tego przed sezonem spodziewać. Francuski zespół najpierw kradł show finiszując na kilku liderów by ciułać punkty w momencie, gdy rywale jeszcze o tym nie myśleli, ale im dalej w sezon tym było gorzej. Ostateczny bilans niestety nie zachwyca.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇫🇷Triumf w Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise (1.1)
🇪🇸2. miejsce w Clasica de Almeria (1.Pro)
🇫🇷Wygrana kl. generalna, górska i etap Tour de la Provence (2.Pro)
🇴🇲4. pozycja w generalce Tour of Oman (2.Pro)
🇫🇷Triumf w kl. generalnej, górskiej i punktowej oraz na etapie Tour des Alpes Maritimes et du Var (2.1)
🇧🇪3., 4. i 7. lokata w Kuurne-Bruksela-Kuurne (1.Pro)
🇮🇹Wygrany etap Tirreno-Adriatico
🇫🇷5. miejsce w kl. generalnej Paryż-Nicea
🇮🇹2. lokata w Mediolan-Turyn (1.Pro)
🇧🇪2. pozycja w Bredene Koksijde Classic (1.Pro)
🇧🇪3. miejsce w Minerva Classic Brugge-De Panne
🇫🇷Triumf w La Roue Tourangelle Centre Val de Loire (1.1)
🇪🇸4. lokata w kl. generalnej Volta Ciclista a Catalunya
🇪🇸Wygrana w Gran Premio Miguel Indurain (1.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w Paryż-Camembert (1.1)
🇫🇷8. miejsce w Paryż-Roubaix
🇫🇷Triumf, 3., 6. i 7. pozycja w Tro-Bro Léon (1.Pro)
🇫🇷Wygrany etap Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel (2.Pro)
🇫🇷2. i 5. lokata w kl. generalnej i wygrana kl. młodzieżowa Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇫🇷6. miejsce w kl. generalnej Tour de France
🇧🇪Wygrana w Druivenkoers – Overijse (1.1)
🇱🇺2. miejsce w kl. generalnej Skoda Tour Luxembourg (2.Pro)

Kluczowi kolarze Team Arkéa Samsic w sezonie 2022:
🇫🇷Hugo Hofstetter
Niektórych może to zaskoczyć, ale to 28-letni Francuz w serwisie Procyclingstats znajduje się na czele swojej ekipy pod kątem zdobyczy punktowych w tym roku. Zamiana Israel Start-Up Nation na Team Arkéa Samsic była dla Hugo Hofstettera strzałem w dziesiątkę – w nowym zespole jego forma wystrzeliła. Francuz wygrał Tro-Bro Léon, ale oprócz tego był zabójczo regularny – między 27 lutego a 22 marca ośmiokrotnie finiszował w top10 ani razu nie wypadając z takowego w kolejnych wyścigach. Nieco zabrakło tej kropki nad „i”, ale i tak 28-latek ma powody do zadowolenia po tym sezonie.

🇫🇷Warren Barguil
Z jednej strony po 30-latku co roku oczekuje się wiele, z drugiej jednak gdy zapomni się o tej za wysoko powieszonej poprzeczce dla Francuza to okazuje się, że to solidny kolarz. To on jest autorem jedynego worldtourowego triumfu dla Arkéi w tym sezonie – w marcu wygrał etap Tirreno-Adriatico. Oprócz tego Warren zwyciężył także w Gran Premio Miguel Indurain, a kilka ważnych wyścigów kończył wysoko – był 9. w Walońskiej Strzale, 12. w Il Lombardii, dwukrotnie 10. w kanadyjskich klasykach WT czy 15. w Liège-Bastogne-Liège. Solidnie, cennie dla dorobku punktowego ekipy, ale tu również zabrakło tego spektakularnego sukcesu dla kolarza, który niegdyś wygrywał etapy Tour de France.

🇨🇴Nairo Quintana
Ehh… Najchętniej ominąłbym Kolumbijczyka bardzo szerokim łukiem przez wciąż trwającą sprawę, ale nie da się. 32-latek był bowiem autorem 1/3 zwycięstw ekipy – wygrał po etapie i klasyfikacji generalnej podczas Tour de la Provence i Tour des Alpes Maritimes et du Var. Niestety luty był momentem szczytu formy Nairo Quintanty – w marcu na dobrej fali Kolumbijczyk był jeszcze 5. w Paryż-Nicea i 4. w Volta Ciclista a Catalunya, a po kraksie w Presidential Cycling Tour of Türkiye nastąpiła 2-miesięczna przerwa od startów. Powrót podczas Tour de France niby był dobry – w końcu 6. lokata to dla 32-latka najlepszy wynik od 3 lat, ale czy zostanie on w tabelach? Jedno jest pewne – dla Nairo Quintany nie ma już miejsca w Team Arkéa Samsic.

🇧🇪Amaury Capiot
Kontynuując podobieństwa między Intermarché a Arkéą musiałbym wskazać na Belga i opisywanego wczoraj Lorenzo Rotę. Obaj panowie zbliżają się do 30. urodzin, obaj wreszcie odnieśli swoje pierwsze zawodowe zwycięstwa i ogólnie przejechali najlepsze sezony w życiu. Dynamiczny Amaury Capiot mógł świętować już w styczniu, gdy wygrał Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise. Łącznie 29-latek zameldował się w top10 wyścigów i etapów aż 21-krotnie w tym sezonie potwierdzając swoją solidność.

🇫🇷Matis Louvel
Wspomniany na początku tekstu Emmanuel Hubert porównał 23-letniego Francuza do Christophe’a Laporte’a. Matis rzeczywiście jest dobry w wyścigach jednodniowych i dysponuje niezłą szybkością, acz to (póki co) jeszcze nie ten kaliber kolarza. W tym roku wygrał Druivenkoers – Overijse, ale to nie zwycięstwo sprawia, że koniecznie chciałem o nim napisać. Niesamowicie zaimponowała mi bowiem seria dobrych wyników w wykonaniu tego młodego kolarza – na wiosnę był kolejno 14. w Omloop Het Nieuwsblad, 19. w Dwars door Vlaanderen, 17. w Ronde van Vlaanderen, 15. w Paryż-Roubaix czy 6. w Tro-Bro Léon. Taka stabilizacja formy i regularność musi imponować, a jeśli 23-latek zanotuje dalszy progres to z automatu stanie się faworytem większości dużych wyścigów.

🇫🇷Kévin Vauquelin
21-latek to jeden z największych francuskich talentów. Okej, milion razy okrzykiwano już kogoś „przyszłym zwycięzcą Tour de France” i nic z tego nie wychodziło, więc nie uczynię tego, ale Francuz ma w sobie to coś. Świetnie jeździ na czas, dobrze znosi potyczki na podjazdach, nie notuje głupich strat. Dzięki temu w tym roku był 2. w klasyfikacjach generalnych Skoda Tour Luxembourg i Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine oraz 6. w końcowych zestawieniach Arctic Race of Norway i Tour of Oman. 21-latek zajął także 7. miejsce w Mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas ulegając praktycznie samym sprawdzonym markom.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Na pewno na duży plus zapisali się opisani powyżej Matis Louvel i Kévin Vauquelin, acz nie tylko ta dwójka. Choć wyniki tego do końca nie oddają to dobrze w elicie odnalazł się także 20-letni Alessandro Verre. Być może podpadnę polskim kibicom, ale niespodzianką była dla mnie skala zaufania ekipy do Łukasza Owsiana – 32-latek zadebiutował zarówno w Tour de France, jak i w La Vuelta ciclista a España co jest jasnym dowodem na to jak dobrze Polak odnalazł się we francuskim zespole.

Największe rozczarowania:
Nairo Quintana. Dlaczego. Ehh… Więcej spodziewałem się także po Élie Gesbert’cie. Kompletnie przepadli za to dwaj inni Kolumbijczycy – Winner Anacona i Miguel Eduardo Flórez. Nie ma co się dziwić, że na ten moment pozostają bez pracy na kolejny sezon.

Podsumowanie:
Kurczę, zaczynając pisać ten tekst chciałem niesamowicie chwalić francuski zespół – zapadł mi w pamięć jako ten walczący, notujący fajne wyniki, widoczny i lepszy niż się można było spodziewać. Problem jest tylko taki, że większość dobrych wyników kończy się gdzieś na przełomie marca i kwietnia, a później robi się już tylko gorzej i gorzej.

Tak czy siak witamy Team Arkéa Samsic w World Tourze i miejmy nadzieję, że francuska formacja w najbliższym czasie nie zatrzyma się ze swoim progresem, niejako podąży ścieżką, którą pięknie wyznaczyli włodarze Intermarché – Wanty – Gobert. Świat nie potrzebuje bowiem kolejnego francuskiego średniaka, który będzie ciągał ogony w największych imprezach świata i szalał w wyścigach niższych kategorii. Status World Teamu będzie zobowiązywał do czegoś więcej.

Ocena potencjału zespołu Team Arkéa Samsic z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 2/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 3/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments