fot. Team Arkéa Samsic

Beniaminek w World Tourze nie zaskoczył – zgodnie z przewidywaniami sezon 2023 nie należał do drużyny Team Arkéa Samsic. Zawodnicy francuskiej formacji odnieśli zaledwie 10 zwycięstw, w tym 2 na poziomie ProSeries. Ani razu nie udało im się triumfować w zmaganiach rangi World Tour.

Patrząc na skład Team Arkéa Samsic przed rozpoczęciem sezonu 2023 ciężko było spodziewać się fajerwerków. Ciężko było się również spodziewać tego, że Arnaud Demare będzie najlepszym kolarzem ekipy Emmanuela Huberta. Konia z rzędem temu, kto przewidziałby transfer z Groupama-FDJ w środku sezonu.

Kierownictwo Arkéi musiało jednak zauważyć, że sytuacja francuskiego zespołu nie wygląda kolorowo i potrzebne są wzmocnienia od zaraz, by spróbować utrzymać drużynę w najwyższej dywizji. Do tego konieczni są jednak liderzy na poziomie World Tour, a tych w zespole Emmanuela Huberta zdecydowanie brakuje, czego odzwierciedleniem są bardzo przeciętne wyniki. Zawodnicy Team Arkéa Samsic w tym sezonie odgrywali raczej role statystów – odnieśli zaledwie 10 zwycięstw, w tym tylko dwa na poziomie ProSeries. Ani razu nie udało im się wygrać wyścigu z kalendarza World Tour.

Patrząc na wyniki Team Arkéa Samsic w tym sezonie można odnieść wrażenie, że są one porównywalne do niektórych ekip kontynentalnych, a to zespołom z najwyższej dywizji nie przystoi.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇴🇲Triumf w Muscat Classic (1.1)
🇫🇷Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour des Alpes Maritimes et du Var (2.1)
🇧🇪2. pozycja w Le Samyn (1.1)
🇫🇷Zwycięstwo w Tour du Jura Cycliste (1.1)
🇧🇪10. pozycja w Strzale Walońskiej
🇮🇹2. miejsce na etapie Giro d’Italia
🇫🇷2. miejsce w „generalce” La Route d’Occitanie (2.1)
🇩🇪4. miejsce w BEMER Cyclassic
🇳🇴Wygrany etap Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w Tour de Vendee (1.1)
🇱🇺1. miejsce na etapie Skoda Tour de Luxembourg (2.Pro)
🇧🇪Triumf w Binche-Chimay-Binche (1.1)
🇫🇷Wygrana w Paryż-Bourges (1.1)
🇨🇳6. pozycja w klasyfikacji generalnej Tour of Guangxi

Kluczowi kolarze Team Arkéa Samsic w sezonie 2023:
🇫🇷Arnaud Demare

Francuski sprinter, ikona drużyny Groupama-FDJ, zmienił barwy 1 sierpnia. W ekipie Team Arkéa Samsic zdołał zanotować kilka solidnych rezultatów, potwierdzając, że poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Demare odniósł dwa zwycięstwa, wygrywając Tour de Vendee i Paryż-Bourges – francuskie wyścigi pierwszej kategorii – a także zanotował kilka solidnych rezultatów, w tym BEMER Cyclassics. To on będzie podstawą drużyny w walce o utrzymanie w World Tourze, a żeby to się udało, w przyszłym sezonie będzie musiał wrzucić szósty bieg i przypomnieć sobie siebie z najlepszych czasów.

🇫🇷Kevin Vauquelin
Młody Francuz zaliczył imponujący początek sezonu, nie wypadając z czołówek francuskich wyścigów. Od pierwszych wyścigów prezentował bardzo dobrą formę, zajmując 4. miejsce Etoile de Besseges i wygrywając Tour des Alpes Maritimes et du Var. Następnie plasował się wysoko w La Route Adelie de Vitre, Region Pays de la Loire Tour, a udaną wiosenno-zimową kampanię zwieńczył zwycięstwem w Tour fu Jura Cycliste. Niestety potem na drodze stanął mu koronawirus, a w dalszej części sezonu, choć zdołał zanotować kilka dobrych wyników, nie przypominał siebie z pierwszych miesięcy roku.

🇮🇹Luca Mozzato
Solidny klasykowiec – te słowa doskonale pasują do Luki Mozzato, który regularnie dostarczał wyniki w czołówce wyścigów jednodniowych. Swoją dynamikę potrafił wykorzystać również w sprinterskich potyczkach, gdzie także potrafił zameldować się na mecie wysoko. Mozzato zdecydowanie lepiej poradził sobie w drugiej części sezonu, kiedy to wygrał odcinek Tour du Limousin i klasyk Binche-Chimay-Binche. Jest to kolarz bardzo regularny, jednak nie jest na takim poziomie, by być filarem drużyny World Tour.

🇫🇷Warren Barguil
Popularny „Wawa” zanotował kolejny solidny sezon. Zabrakło w nim co prawda zwycięstwa, ale Francuzowi nie można odmówić waleczności, którą prezentował między innymi regularnie zabierając się w ucieczki na etapach Giro d’Italia i Tour de France. Do tego warto wspomnieć o przyzwoitych występach w Strzale Walońskiej i Coppa Agostoni, lecz również należy podkreślić, że 114. kolarz rankingu UCI znajduję się wśród „kluczowych” zawodników drużyny najwyższej dywizji, to coś chyba nie funkcjonuje tak, jak należy.

Największe pozytywne zaskoczenia:
W przypadku Team Arkéa Samsic największym zaskoczeniem był oczywiście transfer Arnaud Demare’a z Groupama-FDJ. Jeśli jednak mamy podejść do tego personalnie, to słowa uznania należą się młodemu Kevinowi Vauquelinowi, który fenomenalnie wszedł w sezon, pokazując że jego rozwój idzie w dobrym kierunku. To samo można powiedzieć o młodym Louisie Barre – 23-letni Francuz zanotował w tym roku wiele solidnych rezultatów, w tym szóste miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of Guangxi, jak by nie było, wyścigu z kalendarza World Tour.

Warto wspomnieć też o młodym Mathisie Le Berre, który zaimponował szczególnie swoim startem w Omloop Het Nieuwsblad. Francuz najpierw uciekał przez ponad 180 kilometrów, następnie przez chwilę był w stanie utrzymać koło atakującego Dylana van Baarle, by ostatecznie ukończyć wyścig w wyselekcjonowanej, głównej grupie. Będą z niego ludzie!

Największe rozczarowania:
Kolarzy, po których można było spodziewać się lepszych wyników, jest jednak więcej. Jednym z nich jest David Dekker – przed sezonem można było się zastanawiać, czy po nieudanym roku w Jumbo-Visma zdoła odbudować się w mniejszej ekipie. Jak się okazało, poza pojedynczymi wystrzałami w Giro d’Italia czy Tour of Oman, ciężko było dostrzec go w czołówce sprinterskich pojedynków.

Loty zdecydowanie obniżył także Hugo Hofstetter. Kilkukrotnie zdołał uplasować się w czołówkach mniejszych klasyków, ale nie da się porównać tych występów do ubiegłorocznych, kiedy to był jednym z ojców awansu Team Arkéa Samsic do World Touru. Więcej można było spodziewać się też po takich zawodnikach, jak Elie Gesbert czy Matis Louvel.

Podsumowanie:
Jak widać, nie był to udany sezon dla ekipy Team Arkéa Samsic. Wydaje się jednak, że najważniejsze dla drużyny Emmanuela Huberta będzie uniknięcie spadku z World Touru (świadczą o tym między innymi ciekawe ruchy transferowe oraz pozyskanie nowego sponsora, firmy B&B Hotels), a to jeszcze jest możliwe. Zespół będzie musiał liczyć na znakomite występy swoich liderów w kolejnych dwóch sezonach, bowiem do „bezpiecznego”, 18. miejsca (Team dsm-firmenich) traci obecnie prawie 2000 punktów. Na ten moment Team Arkéa Samsic wynikowo nie przypomina jednak ekipy z najwyższej dywizji.

Na koniec pozytywny polski akcent – w barwach francuskiej ekipie cały czas ściga się bardzo szanowany w światowym peletonie pomocnik, Łukasz Owsian, który w tym roku zaliczył 74 dni wyścigowe, w tym wielki tour Vuelta a España. Polak przedłużył kontrakt z francuską drużyną do końca kolejnego sezonu – miejmy nadzieję, że będzie miał w nim okazję pomagać swoim zespołowym kolegom w walce o sukcesy w największych wyścigach.

Ocena potencjału zespołu Team Arkéa Samsic z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023: 1,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: 1,5/10

Poprzedni artykułAmbitne plany Mattiasa Skjelmose: „Postawię wszystko na Tour de France 2025”
Następny artykułNiebawem prezentacja trasy Tour de France 2024. Jak może wyglądać?
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan

Ale proszę poprawić artykuł od strony technicznej bo wyświetlanie 14 wielkich flag może ma sens w pracy magisterskiej ale nie w artykule.

Szymon
Szymon

flagi trochę zbyt duże się wkleiły😂