fot. Getty Sport / Team Arkea Samsic

W naszej międzynarodowej podróży po ekipach WorldTeams cały czas krążymy wokół Francji, w której zarejestrowane są aż cztery zespoły z najwyższej dywizji. Dziś na tapet weźmiemy Team Arkéa Samsic, świeżaka w najbardziej elitarnym gronie drużyn kolarskich.

Dzięki sprytnemu podejściu do zdobywania punktów do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Team Arkéa Samsic wywalczył sobie awans do najwyższej dywizji. Zawodnicy Emmanuela Huberta skupili się na notowaniu wysokich lokat w wyścigach jednodniowych, co poskutkowało 13. miejscem w rankingu UCI.

Drużyna bynajmniej nie zdecydowała się na duże wzmocnienia. Co prawda do drużyny dołączyli między innymi: Clément Champoussin, David Dekker czy Cristián Rodríguez, lecz nie są to kolarze światowej klasy, mogący, przynajmniej na papierze, znacząco zmienić oblicze składu francuskiej formacji. Tym bardziej, że, po dyskwalifikacji z Tour de France, z Team Arkéa Samsic pożegnał się Nairo Quintana, a razem z nim szeregi drużyny Emmanuela Huberta opuściła reszta kolumbijskiej ferajny: Dayer Quintana, Winner Anacona i Miguel Eduardo Flórez. Dla zespołu odczuwalny może być też brak Connora Swifta, który zamienił czerwone barwy Arkéi na INEOS Grenadiers.

Główne gwiazdy Team Arkéa Samsic na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Po odejściu Nairo Quintany, wydaje się, że Team Arkéa Samsic stracił szanse na dobry wynik w klasyfikacji generalnej któregoś z Wielkich Tourów, przynajmniej w krótkiej perspektywie. Może się to zmienić za sprawą utalentowanego Kévina Vauquelina, który jawi się jako dobry góral, posiadający umiejętności jazdy na czas. W tym roku zagwarantowało mu to miejsca w czołówkach prestiżowych wyścigów rangi ProSeries. Można spodziewać się, że w kolejnym sezonie zrobi następny krok wprzód i pokusi się o wysokie lokaty w imprezach najwyższej kategorii, jednak raczej jest to mało prawdopodobne, by był już w stanie godnie zastąpić Nairo Quintanę w trzytygodniowych wyścigach.

Na solidne występy w „generalkach” krótkich „etapówek” mogą liczyć też Élie Gesbert i Cristián Rodríguez, dobrze czujący się w górzystym terenie, a także Warren Barguil, choć on może skupić się na walkach o pojedyncze skalpy.

b) na sprinty:
Ciekawie wygląda natomiast sprinterska sekcja francuskiej drużyny. Spośród wielu szybkich zawodników, największą gwiazdą wydaje się być Nacer Bouhanni, który stracił sezon 2022 z powodu ciężkiej kontuzji, odniesionej w trakcie Wyścigu Dookoła Turcji. Jeśli tylko Francuz zdoła wrócić do dyspozycji z początku roku, może zapewnić kilka zwycięstw, a także wiele miejsc w czołówkach finiszów z najlepszymi sprinterami na świecie. Niewiadomą jest też David Dekker, który po fenomenalnym występie w UAE Tour 2021 znacznie obniżył loty, często stając się rozprowadzającym Olava Kooija. W nowej ekipie Holender postara się wrócić, a następnie pozostać na wysokim poziomie.

Poza tą dwójką, w składzie Team Arkéa Samsic znajdziemy wielu szybkich zawodników, których stać na zajmowanie solidnych miejsc, szczególnie w wyścigach niższych kategorii. Mowa tu między innymi o takich kolarzach, jak Hugo Hofstetter, Daniel McLay, Amaury Capiot, Jenthe Biermans czy Donavan Grondin, który – jeśli tylko zdoła przełożyć swoją torową dynamikę na szosę – może być bardzo groźny.

c) na klasyki:
Wspomniani szybcy zawodnicy również mogą pokusić się o wysokie pozycje w lekko pagórkowatych klaskach. Jeśli chodzi o nieco bardziej wymagający teren – ekipa będzie polegać na młodym Matisie Louvelu, który w tym roku między innymi uplasował się w drugiej dziesiątce Ronde van Vlaanderen, Dwars door Vlaanderen i Omloop Het Nieuwsblad, a także zwyciężył w Druivenkoers – Overijse. Z aktywnej strony może zaprezentować się też dynamiczny Clément Russo, a także Warren Barguil, którego stać na solidne występy zarówno w jednodniówkach dla puncherów i górali. W tym terenie z dobrej strony może pokazać się również nowy nabytek Team Arkéa Samsic, Clément Champoussin. Dodatkowo, wielu kolarzy formacji Emmanuela Huberta zapewne będzie skupiała się na dobrych występach w Pucharze Francji, który w przyszłym roku może paść łupem drużyny w czerwono-czarnych strojach.

d) na czasówki:
W składzie Team Arkéa Samsic ciężko doszukiwać się wybitnych specjalistów od jazdy na czas, jednak niewykluczone, że kilkukrotnie zobaczymy kolarza w czerwono-czarnym kombinezonie na rowerze Bianchi walczącego o wygrane w „czasówkach”. Wszystko za sprawą rzeczonego Kevina Vauquelina, który już w tym roku kilkukrotnie ocierał się o zwycięstwo. Solidnie na czas jeździ też Thibault Guernalec, który dzięki swoim umiejętnościom kilkukrotnie meldował się w czołowych dziesiątkach klasyfikacji generalnych pagórkowatych – nadrabiał na etapie walki z czasem, a straty minimalizował za sprawą przyzwoitej jazdy w bardziej wymagającym terenie. Podobnie może być w przyszłym roku.

e) na górskie etapy:
Team Arkéa Samsic nie może narzekać na brak górali – poza wspomnianymi: Vauquelinem, Champoussinem, Vauquelinem, Rodríguezem i Gesbertem, warto wspomnieć między innymi o Nicolasie Edet. Te nazwiska nie robią jednak tak wielkiego wrażenia, jeśli uświadomimy sobie, że cały czas przyglądamy się ekipie najwyższej dywizji, a nie solidnemu zespołowi ProTeams.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
My będziemy zwracali szczególną uwagę na Łukasza Owsiana, który kolejny sezon spędzi właśnie w barwach Team Arkéa Samsic. Polak jest jednym z kluczowych pomocników, o czym świadczy jego występ w tegorocznym Tour de France. Oprócz niego, warto zwrócić też na młodych kolarzy, jak: Mathis Le Berre, Ewen Costiou, Louis Barré czy Alessandro Verre – wszyscy bardzo dobrze radzą sobie w pagórkowatym terenie, co mogą zaprezentować w szczególności w wyścigach z cyklu Pucharu Francji.

Skład formacji Team Arkéa Samsic na sezon 2023:
🇫🇷Warren Barguil, Louis Barré, Maxime Bouet, Nacer Bouhanni, Clément Champoussin, Ewen Costiou, Anthony Delaplace, Nicolas Edet, Élie Gesbert, Donavan Grondin, Thibault Guernalec, Simon Gugliemi, Hugo Hofstetter, Mathis Le Berre, Kévin Ledanois, Matis Louvel, Laurent Pichon, Alan Riou, Clément Russo, Kévin Vauquelin
🇧🇪Jenthe Biermans, Amaury Capiot
🇵🇱Łukasz Owsian
🇳🇱David Dekker
🇬🇧Daniel McLay
🇱🇺Michel Ries
🇪🇸Cristián Rodríguez
🇮🇹Alessandro Verre

Podsumowanie
Patrząc na powyższy opis, skład Team Arkéa Samsic, widzimy wielu dobrych zawodników, którzy w przyszłym roku mogą pokazywać się z naprawdę świetnej strony. Brakuje tu jednak gwiazd, kogoś, kto byłby pewniakiem do wygrywania. W zamian za to dostajemy masę niewiadomych i kolarzy, którzy mogą wystrzelić, ale jednocześnie nie będzie zaskoczeniem, jeśli nie wygrają w przyszłym roku żadnego wyścigu World Tour. Nie ma jednak wątpliwości, że francuska ekipa, podobnie jak w tym roku, będzie odnosiła sukcesy w imprezach niższych kategorii. Ale czy właśnie tego oczekujemy po zespołach WorldTeams?

Nasza ocena potencjału ekipy Team Arkéa Samsic na sezon 2023: 1,5/10
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments