fot. Giro d'Italia

Stosunkowo niewielki budżet, brak najgłośniejszych nazwisk, a jednak sporo sukcesów – tak w skrócie można by streścić ostatni okres w wykonaniu ekipy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux. Dużo rozgłosu drużynie dał Biniam Girmay, acz wielkim uproszczeniem byłoby sprowadzenie całej formacji do jednego kolarza.

Zespół zarządzany przez Jean-François Bourlarta ma za sobą zdecydowanie najlepszy sezon w 14-letniej historii. 24 zwycięstwa, w tym m.in. pierwsze podium monumentu czy premierowy sukces w worldtourowym klasyku to sprawy, obok których nie da się przejść obojętnie. Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux z kopciuszka, drużyny za słabej zdaniem wielu na najwyższą dywizję stał się sensacyjnym bohaterem niejednego wyścigu, a 5. miejsce w rankingu UCI, przed takimi tuzami jak Quick-Step Alpha Vinyl Team, Groupama – FDJ czy Bahrain-Victorious to coś, czego chyba nikt by nie obstawił przed sezonem.

Oczywiście pozycja w tabelach Międzynarodowej Unii Kolarskiej wynika w sporej części z tego, że Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux jeździło zwyczajnie najwięcej wyścigów spośród wszystkich drużyn, a w wielu mniejszych imprezach mieli kolarzy w czołówkach, a zatem dla wielu może być nieco za wysoka, ale czy z faktami można dyskutować? Moje marudne usta zamknęły się już dawno, gdy kolarze belgijskiej ekipy zajęli kolejno 4., 6., 12., 16., 19., 23. i 56. miejsce w Paryż-Roubaix, choć chyba żaden z nich nie był wymieniany w zapowiedziach.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇪🇸Wygrana w Trofeo Alcúdia – Port d’Alcúdia (1.1)
🇪🇸Triumf w Clasica de Almeria (1.Pro)
🇴🇲Zwycięstwo w kl. generalnej i na etapie Tour of Oman (2.Pro)
🇧🇪Wygrana w Gandawa-Wevelgem
🇧🇪Triumf w Scheldeprijs (1.Pro)
🇫🇷4. i 6. miejsce w Paryż-Roubaix
🇧🇪2. lokata w Liège-Bastogne-Liège
🇩🇪3. pozycja w Eschborn-Frankfurt
🇫🇷Wygrany etap i 5. miejsce w generalce 4 Jours de Dunkerque (2.Pro)
🇧🇪Zwycięstwo w Circuit de Wallonie (1.1)
🇮🇹2 triumfy na etapach, 6. i 8. pozycja w kl. generalnej Giro d’Italia
🇳🇴Wygrany etap i 7. miejsce w generalce Tour of Norway (2.Pro)
🇮🇹Zwycięstwo i 3. lokata w Giro dell’Appennino (1.1)
🇧🇪Triumf w Brussels Cycling Classic (1.Pro)
🇧🇪Wygrany etap, 3. i 4. miejsce w kl. generalnej Baloise Belgium Tour (2.Pro)
🇫🇷7. lokata w kl. generalnej Tour de France
🇧🇪Triumf na odcinku, 2. i 4. pozycja w generalce Ethias-Tour de Wallonie (2.Pro)
🇵🇱Wygrany etap Tour de Pologne
🇨🇿Zwycięstwo w kl. generalnej i punktowej oraz na etapie Sazka Tour (2.1)
🇧🇪Triumf w Circuit Franco-Belge (1.Pro)
🇩🇪3. miejsce w BEMER Cyclassics
🇩🇪Wygrany etap, kl. młodzieżowa i 4. miejsce w generalce Deutschland Tour (2.Pro)
🇪🇸Triumf na etapie i 11. miejsce w kl. generalnej La Vuelta ciclista a España
🇨🇦3. pozycja w Grand Prix Cycliste de Québec
🇧🇪Zwycięstwo w Gooikse Pijl (1.1)

Kluczowi kolarze Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux w sezonie 2022:
🇳🇴Alexander Kristoff
35-letni Norweg był najlepiej punktującym zawodnikiem dla belgijskiej ekipy, choć nie było o nim w tym roku specjalnie głośno. Wszystkie 5 triumfów tego kolarza zostało odniesione w wyścigach kategorii Pro Series, a były to kolejno Clasica de Almeria, Scheldeprijs i Circuit Franco-Belge z klasyków oraz etapy Tour of Norway i Deutschland Tour. Oprócz tego Norweg był wielokrotnie wysoko, m.in. zajmował 3. miejsca w Mediolan-Turyn i Eschborn-Frankfurt czy był 6. podczas Mistrzostw Świata. 35-latek już po roku w Intermarché odchodzi do Uno-X Pro Cycling Team.

🇪🇷Biniam Girmay
Jeden z bohaterów sezonu 2022. Ścigający się w Europie z sukcesami od 2018 roku Erytrejczyk zrobił podczas tegorocznej kampanii startów kolejny krok do przodu ze swoją karierą wygrywając worldtourowy klasyk Gandawa-Wevelgem, a także jako pierwszy czarnoskóry kolarz (nie mylić z pierwszym z Afryki) triumfował na etapie Giro d’Italia. Te 2 zwycięstwa oraz wiele innych dobrych wyników sprawiły, że wokół Biniego zrobił się ogromny szum medialny, który nadal trwa.

🇿🇦Louis Meintjes
7. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France, wygrany etap La Vuelta ciclista a España i 11. lokata w końcowym zestawieniu, triumf w Giro dell’Appennino czy 6. pozycja w Critérium du Dauphiné sprawiły, że o kolarzu z Republiki Południowej Afryki znów zrobiło się głośno. Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux odbudowuje kolarzy i 30-latek jest na to najlepszym dowodem.

🇮🇹Lorenzo Rota
Włoch w pewnym momencie otwierał rankingi najlepszych kolarzy bez zawodowego zwycięstwa, ale to już czas przeszły. Triumf na etapie i w klasyfikacji generalnej Sazka Tour może być małą chlubą 27-letniego Włocha, choć dobrych wyników było zdecydowanie więcej. Lorenzo był też m.in. 4. w klasyfikacjach generalnych Ethias-Tour de Wallonie i Baloise Belgium Tour.

🇧🇪Quinten Hermans
Łączący starty w przełajach i na szosie 27-latek był autorem jednej z ważniejszych chwil w historii tej ekipy – był 2. w Liège-Bastogne-Liège dając belgijskiej formacji pierwsze podium monumentu w historii. Oprócz tego Belg wygrał etap Baloise Belgium Tour, zajął 3. miejsce w worldtourowym BEMER Cyclassics czy dzielnie walczył w wielu innych wyścigach.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Zarządzający Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux mają genialną rękę do kolarzy w kryzysie formy i z przyjemnością oglądało się odbudowanego Louisa Meintjesa, przeżywającego drugą młodość Jana Hirta, nie wyglądającego na prawie 40 lat na karku Domenico Pozzovivo czy znów świetnego Alexandra Kristoffa. Do tego wystrzeliło też kilku młodych kolarzy – Gerben Thijssen wygrał etap Tour de Pologne, Hugo Page wielokrotnie finiszował wysoko, a podczas Paryż-Roubaix świat zaskakiwali Tom Devriendt czy Adrien Petit. Jeśli belgijska ekipa utrzyma takie wyniki w kolejnych latach to o kontrakty w niej zabijać będzie się chyba każdy kolarz na zakręcie swojej kariery.

Największe rozczarowania:
Po bardzo udanych poprzednich latach zapewne nieco więcej oczekiwano po Taco van der Hoornie, Aimé De Gendt’cie, Reinie Taaramäe czy Georgu Zimmermannie. To nie tak, że każdy z nich miał słaby sezon, bo poza drugim z wymienionych byłoby to nieprawdą, ot poprzeczka zawisła ciut wyżej niż udało się doskoczyć. Ogólnie jednak nie ma na co narzekać w belgijskiej drużynie.

Podsumowanie:
Sensacja roku? I tak, i nie. Ocena przedsezonowa była niska, bo nie można było wierzyć, że tak śmiały projekt wypali, ale jego autorzy obronili swój pomysł na prowadzenie zespołu. Masa ciekawych, acz nie wybitnych kolarzy tworząca specyficzny kolektyw, przejmowanie kontroli nad ściganiem nie mając głównego faworyta i rozgrywanie końcówek na własnych warunkach dały zespołowi wiele zwycięstw.

Wielką robotę dla Intermarché – Wanty – Gobert wykonują także marketingowcy. Biniam Girmay nie jest (jeszcze) najlepszym klasykowcem świata, nie ogra w 99/100 przypadków topowych sprinterów bez zdarzeń losowych, a jednak Erytrejczyk znalazł się na ustach całego świata. Wielki powrót Domenico Pozzovivo kradł serca, mało znani zawodnicy kręcący się obok największych gwiazd podczas Paryż-Roubaix zwracali na siebie uwagę. Kopciuszek ma już swój bucik i karocę, więc teraz przed zespołem Jean-François Bourlarta kolejne wyzwanie – utrzymać zainteresowanie mediów i powtórzyć tak udany sezon za rok.

Ocena potencjału zespołu Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 3/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 7,5/10

Poprzedni artykułJoão Almeida: „Ponownie chcę się skupić na Giro”
Następny artykułDario Cataldo na dłużej w Trek – Segafredo
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments