La Vuelta

Kolejny dzień rywalizacji w gorącej Andaluzji nie przyniósł zmian na czele klasyfikacji generalnej 77. edycji wyścigu Vuelta a España, ale za sprawą przemyślanej taktyki do najlepszej dziesiątki zdołali się wedrzeć dwaj uciekinierzy.

Bezsprzecznie najmocniejszym kolarzem tegorocznego hiszpańskiego wielkiego touru pozostaje Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl). Po 12 rozegranych etapach jego przewaga nad drugim Primožem Rogličem (Jumbo-Visma) i trzecim Enrikiem Masem (Movistar) wynosi odpowiednio 2:41 i 3:03.

Chociaż żaden z wymienionej dwójki nie był w stanie w czwartek zagrozić 22-letniemu liderowi, zauważyć trzeba, że forma broniącego tytułu Słoweńca zdaje się stabilizować przed kluczowymi górskimi odcinkami imprezy.

Swoje miejsca w najlepszej piątce klasyfikacji generalnej obronili także młodzi Hiszpanie: Carlos Rodriguez (INEOS Grenadiers) i Juan Ayuso (UAE Team Emirates), choć z ich bezpośredniego pojedynku na podjeździe pod Peñas Blancas tym razem obronną ręką wyszedł ten drugi. Strata zawodnika INEOS Grenadiers aktualnie wynosi 4:06, a klubowego kolegi Rafała Majki i Tadeja Pogačara 4:53.

Pierwsza istotna zmiana następuje tuż za ich plecami, gdyż za sprawą skutecznej jazdy w ucieczce o aż 15 pozycji zdołał awansować Wilco Kelderman (Bora-hansgrohe), lądując na 6. miejscu w „generalce” ze stratą wynoszącą 6:28. Jest on aktualnie najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Bory-hansgrohe po tym, jak do swojej formy z Giro d’Italia nie był dotąd w stanie nawiązać Jai Hindley (13. miejsce; +10:56).

Dalej plasują się Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan) i wyraźnie zmagający się z samym sobą Joao Almeida (UAE Team Emirates), ale ich dystans do lidera to już wartości oscylujące wokół 7 minut: odpowiednio 6:56 i 7:18.

Podobnie jak wspomniany już Kelderman, za sprawą udziału w licznym odjeździe dnia do czołówki klasyfikacji generalnej awansował również Jan Polanc (UAE Team Emirates), redukując swoją stratę do równo 8 minut. Dzięki akcji doświadczonego Słoweńca ekipa UAE Team Emirates ma w dziesiątce aż trzech zawodników, co pozwoliło im tymczasowo odzyskać status najlepszej drużyny wyścigu.

Aktualną dziesiątkę zamyka Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers) ze stratą 8:05, który jak dotąd świetnie współpracuje z młodym Carlosem Rodriguezem.

Klasyfikacja generalna 77. edycji Vuelta a España po 12 etapach:

Jak wspomnieliśmy, na czoło klasyfikacji drużynowej wróciła ekipa UAE Team Emirates. Liderzy pozostałych klasyfikacji nie zmienili się.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments