tour de pologne 2021 Zamośća
fot. Szymon Gruchalski

Zmagania na kostce brukowej zalanego popołudniowym słońcem Chełma otworzyły ubiegłoroczną edycją Tour de Pologne. W tym roku powraca on jako miasto startowe drugiego dnia rywalizacji, który zabierze peleton do idealnego Zamościa. Tam, na rewanż liczyć będą ci sprinterzy, których pokonały wczoraj skomplikowana końcówka w Lublinie i Olav Kooij (Jumbo-Visma).

Podczas 2. etapu 79. edycji Tour de Pologne uczestnicy wyścigu pokonają 205,6 kilometra i tylko 966 metrów przewyższenia. Nie ma zatem wątpliwości, że będzie to już drugi odcinek imprezy dedykowany sprinterom, którego wiodąca z Chełma do Zamościa trasa prowadzi przez wielokulturowe miasteczka i otwarte przestrzenie wschodniego pogranicza.

Dwie premie górskie rozegrane zostaną w środkowej części niedzielnego etapu, gdzie peleton najmocniej wgryzie się w silniej pofałdowane i zalesione tereny bardzo atrakcyjnego krajobrazowo Roztocza.

Poważniejsze przeszkody orograficzne kończą się na wysokości Zwierzyńca, czyli ponad 50 kilometrów od linii mety. Nie powinny więc one zagrozić interesom najszybszych kolarzy zawodowego peletonu, oczekującym finiszu z dużego peletonu w słynącym ze swojego renesansowego założenia urbanistycznego Zamościu.

Finałowa runda w mieście liczy 8,6 kilometra, ale kolarze wjadą na nią 6300 metrów od linii mety, czyli pokonają niepełna dwa okrążenia. Finisz, tym razem nieskomplikowany, zlokalizowany jest na długiej prostej, co powinno zaowocować klasyczną rozgrywką sprinterską z dużego peletonu.

Oto, co na temat 2. etapu 79. edycji Tour de Pologne napisaliśmy przed rozpoczęciem wyścigu:

Etap 2, 31 lipca: Chełm > Zamość (205,6 km)

Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.

Pogoda

Cała niedziela ma być deszczowa, szanse pojawienia się opadów w godzinach rozgrywania 2. etapu 79. edycji Tour de Pologne nie spadają poniżej 75-85%. Temperatura będzie wiosenna, w okolicach 22 stopni Celsjusza, ale podróży peletonu przez Wyżynę Lubelską i Roztocze towarzyszyć będzie wiatr, który przez znaczną część rozgrywania tego odcinka będzie (you guessed it correctly) czołowy.

Faworyci

Po trudnej końcówce w Lublinie kolarzy czeka bardziej klasyczny płaski finisz w Zamościu, który będzie okazją do szybkiego rewanżu dla pokonanych wczoraj zawodników.

Zacząć trzeba jednak od młodego Olava Kooij (Jumbo-Visma), który sobotnie zwycięstwo zawdzięcza w takim samym stopniu swojej szybkości, co doskonałemu przestudiowaniu trasy i pracy drużyny Jumbo-Visma w końcówce. Można więc w ciemno zakładać, że kolarze Jumbo-Visma finałową rundę w Zamościu również będą znali jak własną kieszeń, a wytyczony tam finisz na papierze dużo bardziej odpowiada 20-letniemu Holendrowi. Jak wczoraj przyznał, sam dopiero poznaje swoje mocne i słabe strony, ale odrobinę nieoczekiwane zwycięstwo w Lublinie na pewno pozytywnie wpłynie na jego morale, podobnie jak żółta koszulka lidera wyścigu.

Na niedzielny finisz z całą pewnością czekają utytułowani Arnaud Demare (Groupama-FDJ) i Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl), którym konfiguracja trasy tym razem nie powinna przeszkodzić w pokazaniu swojej prawdziwej prędkości. W walce o triumf wysoko należy stawiać szanse Phila Bauhausa (Bahrain Victorious) i Jordi Meeusa (Bora-hansgrohe), którzy ukończyli pierwszy odcinek na etapowym podium, jak również Sama Bennetta (Bora-hansgrohe), Elii Vivianiego (INEOS Grenadiers) i Kadena Grovesa (BikeExchange-Jayco).

Wynik w czołówce jest też w zasięgu Juana Sebastiana Molano, Pascala Ackermanna (UAE Team Emirates), Jakuba Mareczki (Alpecin-Deceuninck), Simone Consonniego (Cofidis), Matteo Moschettiego (Trek-Segafredo), Maxa Kantera (Movistar) czy Stanisława Aniołkowskiego (reprezentacja Polski).

 

Tour de Pologne 2022

Zapowiedź całego wyścigu >>> TUTAJ
Oficjalna lista startowa >>> TUTAJ
Plan transmisji telewizyjnych >>> TUTAJ

Poprzedni artykułPrincess Anna Vasa Tour 2022: Agnieszka Skalniak-Sójka i Marta Jaskulska po drugim etapie
Następny artykułPrincess Anna Vasa Tour 2022: Relacja tekstowa trzeciego etapu [na żywo]
Z wykształcenia geograf i klimatolog. Przed dołączeniem do zespołu naszosie.pl związana była z CyclingQuotes, gdzie nabawiła się duńskiego akcentu. Kocha Pink Floydów, szare skandynawskie poranki i swoje boksery. Na Twitterze jest znacznie zabawniejsza. Ulubione wyścigi: Ronde van Vlaanderen i Giro d’Italia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments