cristian scaroni adriatica ionica
Adriatica Ionica Race / Facebook

Zwycięzcą 1. etapu 4. edycji wyścigu Adriatica Ionica został ścigający się w barwach reprezentacji Włoch Cristian Scaroni. Były kolarz ekipy Gazprom-RusVelo na finiszu w Monfalcone pokonał Filippo Zanę (Bardiani-CSF-Faizanè) i Raula Garcię (Equipo Kern Pharma).

Pierwszego dnia rywalizacji kolarze ścigali się na blisko 194-kilometrowej trasie, poprowadzonej pomiędzy Tarvisio i Monfalcone. Ze względu na fakt, że pierwsza z miejscowości usytuowana jest u stóp Alp Julijskich, druga zaś nad Zatoką Triesteńską, przez większość dystansu przyszło im zjeżdżać, a niewielkie wzniesienia w drugiej połowie sobotniego odcinka złożyły się na łączne przewyższenie wynoszące zaledwie 1324 metry. Etap wieńczyła runda wokół Monfalcone o długości 24,3 kilometra.

Odjazd dnia uformowany został szybko i bez bólu, a w jego skład weszli wyłącznie reprezentanci kraju organizatora: Matteo Donegà (Friuli ASD), Adriano Brogi (Giotti Victoria-Savini Due), Federico Burchio (Work Service Vitalcare Vega) i Matteo Zurlo (Zalf Euromobil Fior).

W okolicach półmetka ich przewaga wynosiła ok. 4 minut, ale po jego pokonaniu tempo głównej grupy wyraźnie wzrosło, szybko pozbawiając czterech harcowników złudzeń. Fakt, że ucieczka została doścignięta zbyt wcześnie, wywołał charakterystyczny dla tego typu sytuacji chaos i lawinę ataków.

Temperatura wzrosła po wjeździe na finałową rundę, a na skuteczną długo wyglądała akcja przeprowadzona przez Lukę Covilego (Bardiani-CSF-Faizanè), Veljko Stojnica (Corratec), Santiago Umbę (Drone Hopper-Androni Giocattoli) i Paula Double (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM ). Kwartet złożony z Włocha, Serba, Kolumbijczyka i Brytyjczyka zdołał zbudować 20-sekundową przewagę nad peletonem, ale ostatecznie podzielił losy odjazdu dnia.

Na skuteczny atak trzeba było poczekać do finałowych 5 kilometrów rywalizacji, gdzie spłatać figla sprinterom postanowili Cristian Scaroni (Reprezentacja Włoch), Filippo Zana (Bardiani-CSF-Faizanè), Mikel Iturria (Euskaltel-Euskadi), Riccardo Lucca (Work Service Vitalcare Vega) i Raul Garcia (Equipo Kern Pharma).

Na finiszu 30-letni Bask stracił kilka sekund do współtowarzyszy akcji, podczas gdy najszybszy w czwórkowym sprincie okazał się Cristian Scaroni (Reprezentacja Włoch), bez trudu pokonując Filippo Zanę (Bardiani-CSF-Faizanè) i Raula Garcię (Equipo Kern Pharma).

Dla 24-letniego Włocha, którego kontrakt z Gazprom-RusVelo przestał obowiązywać z początkiem marca, było to pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze.

 Wyniki 1. etapu Adriatica Ionica Race 2022

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułJan Hirt: „Kto wie, co by było, gdybym nie stracił czasu na głupotach” [wywiad]
Następny artykułHeylen Vastgoed Heistse Pijl 2022: Arnaud De Lie rośnie w siłę
Z wykształcenia geograf i klimatolog. Przed dołączeniem do zespołu naszosie.pl związana była z CyclingQuotes, gdzie nabawiła się duńskiego akcentu. Kocha Pink Floydów, szare skandynawskie poranki i swoje boksery. Na Twitterze jest znacznie zabawniejsza. Ulubione wyścigi: Ronde van Vlaanderen i Giro d’Italia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments