fot. Adriatica Ionica Race

Zwycięstwa Christiana Scaroniego (Włochy) otworzyły i zakończyły tegoroczną edycję wyścigu Adriatica Ionica Race. W klasyfikacji generalnej triumfował Filippo Zana z Bardiani-CSF-Faizane.

Ostatni etap Adriatica Ionica Race prowadził z Castelraimondo do Ascoli Piceno. Trasa mierzyła 152 kilometry i była górzysta – niedługo po starcie, peleton wspinał się pod podjazd w Camerino (4,4 km; 6,1%). Po przekroczeniu szczytu tego wzniesienia, teren znacznie się wypłaszczył – po przejechaniu 40 kilometrów, grupa zmierzyła się z najcięższym odcinkiem trasy, gdzie ulokowane były podjazdy pod Sarnano (3,6 km; 5,2%) i Croce di Casale (4,4 km; 4,6%). Stamtąd, do mety pozostało niespełna 50 kilometrów – zmagania zakończyły się na 8-kilometrowej rundzie w Ascoli Piceno, pokonywanej dwukrotnie.

W pierwszej części etapu uformowała się duża, 13-osobowa ucieczka, którą utworzyli: Alessandro Fancellu, Alex Martin, Diego Sevilla (EOLO-Kometa), Veljko Stojnic (Team Corratec), Manuele Boaro (Astana Qazaqstan Team), Christian Scaroni (Włochy), Edoardo Zardini (Drone Hopper – Androni Giocattoli), Negasi Abreha (Team Qhubeka), Raul Garcia Pierna, Diego Lopez, Pau Miquel (Equipo Kern Pharma), Mikel Iturria (Euskaltel – Euskadi) i Paul Wright (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM). Odjazd wypracował sobie około 5-minutową przewagę nad peletonem, w którym tempo dyktowała drużyna lidera – Filippo Zany (Bardiani-CSF-Faizane).

Uciekinierzy między sobą walczyli o punkty na górskiej premii na wzniesieniu Sarnano, gdzie najlepszy był Alessandro Fancellu. Kilkanaście kilometrów później, na atak zdecydował się Diego Sevilla, jednak szybko do koła Hiszpana doskoczyli Alessandro Fancellu i Manuele Boaro, co zdemotywowało kolarza Equipo Kern Pharma.

Odjazd był kontrolowany przez główną grupę – aż do lotnej premii w Mozzano, na której najszybszy był Diego Lopez. Kolarze Bardiani-CSF-Faizane zrezygnowali wtedy z pogoni, a pałeczkę przejęli od nich zawodnicy Cycling Team Friuli ASD i Work Service Vitalcare Vega. Główna grupa była w stanie nieco zbliżyć się do uciekinierów, ale na 6 kilometrów do mety wciąż traciła do nich prawie dwie minuty.

Harcownicy, mając świadomość, że walczą o wygraną etapową, starali się odjechać od swoich rywali. Atakowali między innymi zawodnicy EOLO-Kometa, Equipo Kern Pharma, a także Mikel Iturria, Edoardo Zardini czy Cristian Scaroni, jednak wszystkie akcje były kasowane. Kilometr przed metą czołówka jechała razem.

Po zwycięstwo sięgnął Christian Scaroni, dla którego jest to drugie zwycięstwo w tegorocznej edycji wyścigu. Podium uzupełnili Pau Miquel i Veljko Stojnic. W klasyfikacji generalnej triumfował Filippo Zana, plasując się przed Natnaelem Tesfatsionem (Drone Hopper – Androni Giocattoli) i Vadimem Pronskiym (Astana Qazaqstan Team).

Wyniki piątego etapu Adriatica Ionica Race 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments