fot. Team DSM

Jeśli tylko nie zatrzyma jej kraksa – Lorena Wiebes (Team DSM) w sprinterskich potyczkach jest nie do pokonania. Dziś potwierdziła to po raz kolejny, sięgając po wygraną na trzecim etapie Women’s Tour. Holenderka została nową liderką wyścigu.

Trzeci etap Women’s Tour został rozegrany na niewiele ponad 100-kilometrowej trasie, której pierwsza część była lekko pofałdowana. Środkowy fragment odcinka obfitował w wymagające podjazdy, w tym: Worrall Hill (1,9 km; 6,1%) i Speech House (1,3 km; 7,1%), oznaczone jako górskie premie. Na trasie ulokowano dwa lotne finisze.

Chwilę po starcie, na czoło wyścigu wysforowała się Riejanne Markus z Team Jumbo-Visma. Holenderka początkowo miała kilkudziesięciosekundową przewagę, jednak z czasem zaczęła ona wzrastać. Po przejechaniu 50 kilometrów, główna grupa przyspieszyła za sprawą licznych ataków – od peletonu oderwały się Christine Majerus (Team SD Worx), Gladys Verhulst (Le Col – Wahoo) i Mie Bjorndal Ottestad (Uno-X Pro Cycling Team), jednak Norweżka szybko odpadła od grupki pościgowej.

W międzyczasie Majerus i Verhulst dołączyły do Riejanne Markus, której łupem padły górska i lotna premia. Uciekinierki utrzymywały około minutową przewagę nad peletonem – dystans dzielący dwie grupy drastycznie zmniejszył się na podjeździe pod Speech House i krótką ściankę, która nastąpiła chwilę po górskiej premii. Tam z peletonu przyspieszyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM Racing). Podkręcenie tempa przez Polkę spowodowało, że ucieczka została zlikwidowana, a dodatkowo doprowadziło do porwania peletonu i uformowania się kilkunastoosobowej grupy na czele.

Oprócz Polki, jechały w niej między innymi: Elise Chabbey (Canyon//SRAM Racing), Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), Grace Brown (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope), a także Alexandra Manly (Team BikeExchange – Jayco), która bezskutecznie starała się zgubić rywalki.

Na niespełna osiem kilometrów do mety, do czołowej grupki dołączyło kilkadziesiąt zawodniczek. Kontrolę nad grupą przejęły wtedy zawodniczki Team BikeExchange – Jayco – w końcówce na czele pojawiły się też koszulki Canyon//SRAM Racing i Ceratizit-WNT Pro Cycling, a wraz z nimi sylwetki polskich kolarek – Katarzyny Niewiadomej i Marty Lach.

O zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu, w którym najszybsza była Lorena Wiebes (Team DSM), znakomicie rozprowadzona przez swoją koleżankę z zespołu – Pfeiffer Georgi. Podium uzupełniły Alexandra Manly i Coryn Labecki (Team Jumbo-Visma).

Wyniki trzeciego etapu Women’s Tour 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments