fot. SD Worx

Aktualna mistrzyni śwata w e-kolarstwie Ashleigh Moolman-Pasio ogłosiła podczas środowej prezentacji drużyny SD Worx, że po sezonie 2022 zakończy trzynastoletnią profesjonalną karierę kolarską.

Moolman-Pasio stosunkowo późno zaczęła uprawiać kolarstwo, ponieważ stało się to dopiero wtedy, gdy skończyła studia. W związku z tym przyznała, że czuje się dziwnie podejmując decyzję o przejściu na kolarską emeryturę już teraz.

– Było mi trochę trudniej znaleźć odpowiedni czas na zakończenie kariery, ponieważ chociaż jestem najstarszą zawodniczką w drużynie i wciąż się starzeję, to w rzeczywistości w kolarstwie jestem młoda. Przyszłam do tego sportu po studiach, więc wcale nie jeżdżę na rowerze tak długo. Trudno więc jest odstawić rower, kiedy wciąż istnieje szansa, by robić postępy. Jednak czuję, że odbyłam jako kolarka niesamowitą podróż. Dojrzałam jako człowiek i teraz nadszedł czas, aby nieco bardziej poświęcić się kwestiom biznesowym

– powiedziała.

Ashleigh Moolman-Pasio mieszka w Gironie w Hiszpanii, gdzie od kilkunastu lat osiedla się coraz więcej zawodowych kolarzy. Wraz ze swoim mężem Carlem prowadzą hotel oraz wypożyczalnię rowerów Rocacorba Cycling, nazwaną od jednego z najsłynniejszych podjazdów w okolicy. Na kolarskiej emeryturze Moolman-Pasio poświęci więcej uwagi tej działalności, a także e-sportowi.

Jako aktualna mistrzyni globu w e-kolarstwie chciałaby zrobić coś dobrego dla innych młodych zawodniczek, zwłaszcza z Afryki, którym z uwagi na geograficzne oddalenie od Europy trudno jest rozpocząć przygodę z zawodowym kolarstwem.

– Prowadzę biznes związany z turystyką rowerową, a poza tym staję się coraz bardziej zaangażowana w e-sport. Jako Południowoafrykanka mieszkająca w Europie widzę, jak wiele młodych dziewcząt marzy o tym, aby znaleźć się na moim miejscu. Jest to trudne z wielu powodów. Myślę więc, że nadszedł odpowiedni czas na to, abym zaczęła oddawać trochę tego, co sama dostała.. E-sport jest sposobem na to, by to zrobić

– wyjaśniła Ahsleigh Moolman-Pasio.

Jeśli zaś chodzi o kwestie sportowe, to 36-latka chciałaby w tym sezonie przede wszystkim cieszyć się kolarstwem. Ponadto marzy jej się chociaż jedno zwycięstwo na poziomie World Tour i uczestniczenie w wygrywaniu wyścigach z drużyną.

W swoim palmarés Moolman-Pasio ma czterdzieści dwa zwycięstwa, w tym etapowe w wyścigu Giro Rosa, które odniosła w ubiegłym roku. Ponadto wielokrotnie była mistrzynią Republiki Południowej Afryki.

Sezon 2022 zainauguruje w Strade Bianche Donne w marcu. Następnie będzie ścigała się w klasykach, a także w pierwszej edycji kobiecego Tour de France.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments