fot. Setmana Ciclista Valenciana

Ashleigh Moolman-Pasio (AG Insurance – Soudal Quick-Step) zwyciężyła na trzecim etapie Setmana Ciclista Valenciana i została liderką wyścigu. Podium uzupełniły dziś Amanda Spratt (Trek-Segafredo) i Annemiek van Vleuten (Movistar Team).

W sobotę odbył się najtrudniejszy etap Setmana Ciclista Valenciana. Najbardziej wymagające wspinaczki zostały ulokowane w jego drugiej części – mowa tu o Alto Tudons (15,4 km; 4,9%) i Confrides (6,5 km; 4,8%). Szczyt drugiego wzniesienia oddalony był od mety o ponad 30 kilometrów. Finałowa część odcinka prowadziła głównie w dół, z wyjątkiem krótkiego wzniesienia na 20 kilometrów do kreski w nadmorskiej Altei.

W hiszpańskim wyścigu bierze udział Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team). Przed dzisiejszym etapem w klasyfikacji generalnej prowadziła Elisa Balsamo (Trek-Segafredo).

Niedługo po starcie ostrym, na czele zawiązała się czteroosobowa ucieczka, którą utworzyły: Morgane Coston (Cofidis Women Team), Mireia Benito (AG Insurance – Soudal Quick-Step), Elise Uijen i Becky Storrie (obie z Team DSM), które w takiej kolejności zameldowały się na szczycie Alto Tibi, pierwszej górskiej premii zaplanowanej przez organizatorów. Gdy przewaga odjazdu nad peletonem wynosiła ponad 4 minuty, na przeskok do czołówki zdecydowały się Sandra Alonso (Ceratizit-WNT Pro Cycling) i Catalina Anais Soto (Bizkaia Durango). Ich akcja zakończyła się jednak po kilkudziesięciu kilometrach spędzonych między dwiema grupami.

Tymczasem na czele peletonu pracowały głównie zawodniczki Movistar Team, liczące na sukces swojej liderki, aktualnej mistrzyni świata – Annemiek van Vleuten. Zawodniczki hiszpańskiej ekipy skutecznie zmniejszały stratę dużej grupy do ucieczki, od której na niewiele ponad 50 kilometrów, u podnóża Alto Tudons, odpadłą Becky Storrie.

W międzyczasie na atak z peletonu zdecydowała się wspomniana Annemiek van Vleuten. Wraz z nią od rywalek odjechały Amanda Spratt (Trek-Segafredo) i Ashleigh Moolman-Pasio (AG Insurance – Soudal Quick-Step). Po chwili do grupy mistrzyni świata dołączyła też Kim Cadzow z Jumbo-Visma. Tuż przed szczytem Alto Tudons, gdzie komplet punktów do klasyfikacji górskiej zdobyła Morgane Coston, cztery zawodniczki doścignęły ucieczkę.

Kilka minut później od czołówki odpadły Coston i Cadzow. Za sprawą bardzo wysokiego tempa, dyktowanego głównie przez Annemiek van Vleuten, przewaga liderek nad peletonem stale się zwiększało. Doprowadziło to jednak do uszczuplenia prowadzącej grupki, w której na 37 kilometrów do mety zostały tylko Van Vleuten, Spratt i Moolman-Pasio. Kilkanaście sekund dalej jechały Mireia Benito i Elise Uijen. Obie zawodniczki zdołały dojechać do czołówki – co więcej, niedługo później zaatakowały, zyskując niewielką przewagę.

Ich akcja została jednak zlikwidowana, gdy Annemiek van Vleuten ponownie wstała z siodełka i podkręciła tempo. Mistrzyni świata nie była jednak w stanie zgubić Amandy Spratt i Ashleigh Moolman swoimi zrywami. Dwójka zawodniczek ponownie wróciła do czołówki na około 25 kilometrów do mety. 5-osobowa grupka miała wtedy niewiele ponad minutę przewagi nad okrojonym peletonem.

Na krótkiej ściance, ulokowanej na około 20 kilometrów do finiszu, na dobre zakończyła się przygoda Mirei Benito i Elise Uijen z czołową grupą. Mimo zaciętej pogoni, kilkudziesięcioosobowy peleton nie dał rady dogonić prowadzącej trójki, która między sobą powalczyła o zwycięstwo na trzecim odcinku Setmana Ciclista Valenciana.

W trójkowym finiszu najszybsza była Ashleigh Moolman-Pasio, a kolejne pozycje zajęły Amanda Spratt i Annemiek van Vleuten . Kilka sekund za trójką zawodniczek, na metę wpadła duża grupa, na czele której finiszowała Riejanne Markus z Jumbo-Visma.

Ashleigh Moolman-Pasio została nową liderką wyścigu. Jutro ostatni etap.

Wyniki trzeciego etapu Setmana Ciclista Valenciana 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułVuelta a Andalucia 2023: Hattrick Tadeja Pogacara!
Następny artykułTour des Alpes Maritimes et du Var 2023: Mattias Skjelmose najszybszy na drugim etapie
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments