fot. Trek-Segafredo

Mattias Skjelmose (Trek – Segafredo) wygrał po finiszu z mocno wyselekcjonowanej grupy drugi etap wyścigu Tour des Alpes Maritimes et du Var. Liderem pozostał Kévin Vauquelin (Team Arkéa Samsic).

Drugi etap wyścigu w Alpach Nadmorskich prowadził z Mandelieu-la-Napoule do Antibes i liczył 179 kilometrów. Na pagórkowatej trasie były dwie lotne i trzy górskie premie.

Do pierwszej lotnej premii dojechał cały peleton, a wygrał ją Bryan Coquard (Cofidis). Mieliśmy sporo ataków, ale także na Col du Testanier (5,4 km; 4,6%) walczyła duża grupa, a pierwszy na szczycie zameldował się Romain Grégoire (Groupama – FDJ).

Ostatecznie w odjazd zabrali się: Lorenzo MILESI, Marco BRENNER (obaj Team DSM), Adne HOLTER (Uno-X Pro Cycling Team) oraz Mathieu BURGAUDEAU (TotalEnergies). Burgaudeau miał tylko 25 sekund straty do lidera i to nie była dobra informacja dla Team Arkéa Samsic.

50 kilometrów przed metą prowadząca czwórka miała niespełna trzy minuty przewagi. Jednak kiedy na czoło dużej grupy wyszli kolarze EF Education-EasyPost dystans bardzo szybko się zmniejszał. Jako pierwszy z ucieczki odpadł Milesi, a po chwili to samo spotkało Brennera.

38 kilometrów przed metą Burgaudeau zostawił Holtera i postanowił samotnie powalczyć przed peletonem. Francuz jechał bardzo ambitnie i jego przewaga oscylowała wokół minuty.

Na krótkim podjeździe Sophia Antipolis (1,4 km długości; średnie nachylenie 7,1 %) w grupce tempo podyktowali kolarze Groupama – FDJ i przewaga samotnego Francuza błyskawicznie stopniała. Burgaudeau został doścignięty na 7 kilometrów przed metą.

Nie było spokoju w głównej grupie. Co chwilę mieliśmy próby ataków, a brylowali w tym głównie zawodnicy Groupama – FDJ. 4600 metrów przed metą na czele kręcił nie kto inny jak Thibaut Pinot (Groupama – FDJ). Jego akcja została dość szybko skasowana.

Dość nieoczekiwanie w kolejną akcję zabrał się lider wyścigu Kévin Vauquelin (Team Arkéa Samsic). Na jego kole pojawił się David Gaudu (Groupama – FDJ). Ta dwójka została doścignięta na ostatnim kilometrze.

Finisz z mocno wyselekcjonowanej grupki wygrał Mattias Skjelmose (Trek – Segafredo). Kolejne miejsca zajęli Neilson Powless (EF Education-EasyPost) i Kévin Vauquelin (Team Arkéa Samsic).

Wyniki drugiego etapu Tour des Alpes Maritimes et du Var 2023:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments