fot. Deceuninck – Quick-Step

W dniach 3-13 sierpnia 2023 roku odbędą się największe w historii, wyjątkowe mistrzostwa świata w kolarstwie. W Glasgow, a właściwie w Szkocji, zorganizowane zostaną bowiem zawody w większości dyscyplin rowerowych w jednym miejscu i terminie. Na ogromnej imprezie kolarze walczyć będą o 190 kompletów medali.

Ogromne mistrzostwa świata 2023 zostały zapowiedziane już lata temu, teraz jednak poznaliśmy termin tego czempionatu. Rozegrane zostaną w Glasgow, oraz okolicach tego szkockiego miasta, w dniach 3-13 sierpnia przyszłego roku. Dla kolarzy szosowych oznacza to pewną zmianę w przygotowaniach – zwykle bowiem ta impreza przypadała na końcówkę września.

Co oznacza tak opublikowany termin dla zawodników znanych z szosy. Po pierwsze ciężej będzie im połączyć start w kilku dyscyplinach – tor czy MTB rozgrywać się bowiem będą równolegle do zmagań w tej odmianie kolarstwa. Po drugie impreza ta odbędzie się niedługo po zakończeniu Tour de France, a także tuż przed startem La Vuelta ciclista a España – o ile te odbędą się w swoich standardowych terminach. Wyścigiem, który z pewnością będzie musiał zmienić swój termin, by nie kolidować, będzie nasze Tour de Pologne. Czyżby to w Polsce niektórzy zawodnicy mogli dokończyć szlifowanie formy? To z pewnością ciekawa perspektywa, oby potencjał został wykorzystany.

Wszystkie dyscypliny mistrzostw świata 2023:
Kolarzom przyjdzie rywalizować w kilkunastu różnych dyscyplinach kolarskich, a do rozdania będzie łącznie 190 kompletów medali. Gospodarze opublikowali już miejsca rozgrywania każdej z nich, a lista ta prezentuje się następująco:

 • BMX Freestyle Park (Kelvingrove Park, Glasgow)

 • BMX Freestyle Flatland (Kelvingrove Park, Glasgow)

 • BMX Racing (Glasgow BMX Centre, Glasgow)

 • Gran Fondo (do potwierdzenia)

 • Indoor (Emirates Arena, Glasgow)

 • Mountain Bike Cross Country (do potwierdzenia)

 • Mountain Bike Downhill (do potwierdzenia)

 • Mountain Bike Marathon (do potwierdzenia)

 • Parakolarstwo szosowe (Dumfries i Galloway)

 • Parakolarstwo torowe (Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow)

 • Szosa (wyścigi ze startu wspólnego: start do potwierdzenia, meta: George Square, Glasgow)

 • Tor (Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow)

 • Trials (Kelvingrove Park, Glasgow)

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na już istniejącej stronie internetowej tej imprezy.

Daty 11-dniowego, ogromnego wydarzenia zostały ujawnione podczas wirtualnej, międzynarodowej konferencji prasowej z udziałem prezydenta UCI Davida Lappartienta, dyrektor generalnej Międzynarodowej Unii Kolarskiej – Aminy Lanaya, przewodniczącego ds. mistrzostw świata 2023 z ramienia UCI Paula Busha oraz dyrektor generalnej imprezy Trudy Lindblade.

Dzisiejsze ogłoszenie dat jest ważnym kamieniem milowym w organizacji UCI mistrzostw świata 2023. Połączenie wielu istniejących imprez w tym samym czasie i w jednym miejscu co cztery lata było jedną z moich wizji przed moim wyborem na Prezydenta UCI w 2017 roku. Od tego czasu pracujemy nad tym. Cieszę się, że inauguracyjne mistrzostwa świata w kolarstwie odbędą się w Glasgow i Szkocji. Dzięki ich doświadczeniu w organizowaniu międzynarodowych imprez sportowych na wysokim poziomie, kultowych obiektach sportowych Glasgow i oszałamiającej szkockiej scenerii, mamy wszystkie składniki na wyjątkowe 11 dni rywalizacji

— opowiedział na tej konferencji David Lappartient.

Łącząc 13 mistrzostw świata UCI w różnych dyscyplinach kolarskich, czempionat w 2023 roku to będzie wydarzenie, którego nigdy wcześniej nie widziano na arenie światowej. Oczekuje się, że wystartować może ponad 8000 amatorów i zawodników elity z co najmniej 120 krajów, a do zdobycia będzie 190 tytułów mistrza świata UCI. Oczekiwany jest ponad milion widzów, a globalna widownia telewizyjna zdaniem włodarzy Międzynarodowej Unii Kolarskiej może przekroczyć miliard, co sprawi, że będzie to jedno z 10 najczęściej oglądanych wydarzeń sportowych na świecie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments