fot. UCI

Mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym, rozgrywane w amerykańskim Fayetteville, rozpoczęły się dziś testową imprezą – sztafetą mieszaną. Najlepsza okazała się reprezentacja Włoch, która pokonała USA – A i Belgię.

Zmagania w sztafecie mieszanej w kolarstwie przełajowym są nowością – dziś rozegrano je po raz pierwszy. Na skutek nagłej zmiany przepisów, drużyny rywalizowały w czteroosobowych składach, które tworzyli kolarz i kolarka elity, orlik/junior oraz orliczka/juniorka. Każda z osób miała do przejechania jedną rundę o długości 3100 metrów. O kolejności startów nie decydowały żadne regulacje, więc ustalali ją trenerzy ekip.

Wyścig bardzo mocno rozpoczął Włoch Samuele Leone, jednak szybko na czoło wysunął się Daan Soete (Belgia), nadrabiając kilka sekund nad rywalami. Na drugie okrążenie jako pierwsza wjechała jego rodaczka – Kiona Crabbe, jednak straciła prowadzenie na rzecz Michaela Borosa z Czech. Reprezentant naszych południowych sąsiadów niedługo później musiał borykać się z problemami z łańcuchem – z tego powodu na moment spadł z pierwszej pozycji, ale dość szybko udało mu się ją odzyskać. „Pałeczkę” przekazał Kristynie Zemanovej, która również dowiozła prowadzenie do końca rundy.

Jako pierwsza finałowe okrążenie rozpoczęła Katerina Nash, której przyszło rywalizować z orlikami. Czeszka nie była w stanie utrzymać ich tempa, straciła prowadzenie i z minuty na minutę traciła do nich coraz więcej.

Ostatecznie walkę o zwycięstwo stoczyli między sobą Scott Funston (USA – A) oraz Davide Toneatti (Włochy). W tym pojedynku nieco lepszy okazał się to Włoch, który jako pierwszy przeciął linię mety. Siedem sekund po nim wyścig ukończył Amerykanin, a z 16-sekundową stratą na kreskę wjechał Niels Vandeputte (Belgia).

Wyniki sztafety mieszanej:

  1. Włochy; 31:00
  2. USA – A; +7 s
  3. Belgia; +16
  4. Kanada – A; +46
  5. USA – B +48
  6. Czechy; +1:10
  7. Kanada – B; +1:56
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments