fot. Bora-hansgrohe

Drugiego dnia zawodnicy i zawodniczki ponownie będą rywalizować w indywidualnej jeździe na czas. Medale zostaną rozdane w czterech kategoriach – U23 i elita (wśród kobiet i mężczyzn).

Trasa

Wszystkie konkurencje zostaną rozegrane na tej samej, 22-kilometrowej pętli ze startem i metą w Trydencie. Dla elity panów to bardzo krótki dystans jak na imprezę rangi mistrzowskiej, większość pojedynków o medale imprez międzynarodowych rozgrywa się na czasówkach o dystansie często przekraczającym 40 kilometrów.

Runda, na której rywalizować będą zawodnicy, jest w głównej mierze płaska. Technicznie najbardziej wymagającym elementem będą ronda, których na całym dystansie znajduje się aż 19. Kolarze bardziej utalentowani w sferze panowania nad swoim rowerem, potrafiący pokonywać takie przeszkody na wysokiej prędkości, mogą zyskać cenne sekundy nad słabszymi w tym aspekcie rywalami. Końcówka, poprowadzona ulicami Trydentu, również może sprawić kłopoty. Na ostatnim kilometrze, na dużym zmęczeniu, do pokonania pozostanie kilka ciężkich zakrętów – ostatni z nich, 180-stopniowy, zostanie ulokowany na 200 metrów do mety. Trasa będzie faworyzować typowych specjalistów od tej, jakże specyficznej konkurencji, czyli indywidualnej walki z czasem. Dużą szansę, z uwagi na długość wysiłku, mają zawodnicy, których kariera związana była, bądź obecnie jest, z zawodami na torze (m.in. Filippo Ganna czy Stefan Bissegger).

Pogoda

Temperatura w Trydencie będzie wynosiła około 25 stopni Celsjusza, a wiatr powiewać będzie z nieznaczną dla przebiegu zawodów prędkością 6 kilometrów na godzinę. Zanosi się na doskonałe i równe warunki do rywalizacji dla wszystkich startujących.

Faworyci i faworytki

Na liście startowej elity mężczyzn znajduje się 39 zawodników, w tym jeden reprezentant Polski – Maciej Bodnar. Głównym faworytem rywalizacji zdaje się być lokalny ulubieniec, czyli Włoch Filippo Ganna. Dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji zapowiadał, że da z siebie wszystko by wywalczyć pierwszy tytuł mistrza Starego Kontynentu w swojej karierze. Krótki dystans z pewnością bardzo mu odpowiada. Filippo ostatnio dużo bardziej skupiony był na treningach skupionych wokół krótszego wysiłku, szykował się on do jazdy drużynowej na torze, gdzie wraz z kadrą Włoch, w Tokio zdobył złoty medal olimpijski.

Zaledwie 22 kilometry zdecydowanie pasuję również Stefanowi Bisseggerowi oraz Maxowi Walscheidowi, którzy, co wyraźnie widać po ich wynikach, również znacznie lepiej czują się na krótszych czasówkach. Zajęli oni kolejno 1. i 5. miejsce na ostatnio rozegranej, podczas Benelux Tour, walce z czasem na dystansie tylko 11 kilometrów. Obrońcą tytułu jest Stefan Kung, Szwajcar zawsze musi być brany pod uwagę i na pewno tanio skóry nie sprzeda, wcześniej wspominana rywalizacja na Benelux Tour przyniosła mu 3. lokatę. Lista startowa tegorocznego czempionatu obfituję w wiele znanych kolarskich nazwisk, o miano najlepszego czasowca w Europie powalczą także prezentujący świetną dyspozycje w belgijskich klasykach, ostatnio osłabiony chorobą Remco Evenepoel, triumfator Tour de France Tadej Pogacar, zdobywca flandryjskiej piękności Kasper Asgreen, dobrze znany polskim kibicom duet Joao Almeida i Remi Cavagna.

Faworytami drugiego szeregu, jeśli można tak rzec o tych wspaniałych kolarzach, są: Jos van Emden, Mikkel Bjerg, Maciej Bodnar, Edoardo Affini.

Mój typ: Stefan Bissegger

Na starcie rywalizacji elity kobiet zabraknie ubiegłorocznej triumfatorki – Anny van der Breggen. Pod jej nieobecność główną faworytką zmagań wydaje się jej rodaczka, Ellen van Dijk, która zna już smak zwycięstwa w wyścigu indywidualnej jazdy na czas w mistrzostwach Europy – koszulkę w gwiazdy zdobywała aż cztery razy! W tym roku Holenderka zwyciężyła w „czasówce” w Healthy Ageing Tour i zajęła drugą pozycję w tej konkurencji w worldtourowym Simac Ladies Tour.

Uległa wtedy Szwajcarce Marlen Reusser, która może pokusić się o poprawę wyniku z Plouay, gdzie zajęła trzecią pozycję. Jest ona w bardzo wysokiej formie, o czym świadczą drugie miejsca w klasyfikacji generalnej Simac Ladies Tour i Ceratizit Challenge by La Vuelta. W walkę o podium mogą włączyć się też Niemki – Lisa Klein i Lisa Brennauer. Warto zwrócić też uwagę na takie zawodniczki, jak Emma Norsgaard (Dania) czy Audrey Cordon-Ragot (Francja). Polskę reprezentować będą dwie najlepsze zawodniczki mistrzostw krajowych – Karolina Karasiewicz i Aurela Nerlo.

Bardzo wyrównanej walki możemy spodziewać się w zmaganiach orlików. Pretendentami do triumfu są między innymi kolarze ścigający się na co dzień w Uno-X Pro Cycling – Soren Waerenskjold (Norwegia) oraz Johan Price-Pejtersen (Dania), mistrz Europy mężczyzn U23 sprzed dwóch lat. Groźni mogą być też Holendrzy – Daan Hoole i Tim van Dijke – którzy ostatnio dobrze spisywali się w Flanders Tomorrow Tour. O wysokie lokaty powalczyć mogą też między innymi Michel Hessmann (Niemcy), Juan Ayuso (Hiszpania), Tobias Bayer (Austria), Filippo Baroncini (Włochy) – zwycięzca czasówki Giro Ciclistico d’Italia – a także Filip Maciejuk. Polak zajął w tym roku drugą pozycję w mistrzostwach kraju w elicie, a także triumfował na etapie indywidualnej jazdy na czas w L’Etoile d’Or, wchodzącym w skład Pucharu Narodów. Oprócz niego, w biało-czerwonych barwach wystartuje dziś Damian Papierski.

Zdecydowaną faworytką do złota wśród orliczek jest Niemka Hannah Ludwig, zwyciężczyni mistrzostw z 2019 i 2020 roku, która w tym sezonie uplasowała się w czołówce mistrzostw krajowych w tej konkurencji, a także zajęła wysokie, trzecie miejsce na etapie Baloise Ladies Tour. Zagrozić mogą jej między innymi medalistki z poprzednich lat – Marta Jaskulska (Polska), Maria Novolodskaia (Rosja) czy Elena Pirrone (Włochy). Warto zwrócić też uwagę na Shari Bossuyt (Belgia), Shirin van Anrooij, Lieke Nooijen (Holandia), Vittorię Guazzini (Włochy) i naszą drugą reprezentantkę, Karolinę Kumięgę.

Transmisja

Od 10.45 do 12.10 oraz od 15.55 do 17.55 w TVP Sport i w Eurosporcie 1.

Godziny startów Polek i Polaków:

Kobiety U23 (Karolina Kumięga – 9:24; Marta Jaskulska – 9:41)

Elita kobiet (Aurela Nerlo – 10:51; Karolina Karasiewicz – 11:12)

Mężczyźni U23 (Damian Papierski – 14:24; Filip Maciejuk – 14:53)

Elita mężczyzn (Maciej Bodnar – 16:25)

Godziny startu kolarzy elity:

Julius van den Berg (Holandia) – 16:00

Janos Pelikan (Węgry) – 16:01

Kasper Asgreen (Dania) – 16:02

Oleksandr Holovash (Ukraina) – 16:03

Venantas Lasinis (Litwa) – 16:04

Artem Ovechkin (Rosja) – 16:05

Rafael Reis (Portugalia) – 16:06

Conn McDunphy (Irlandia) – 16:07

Miguel Heidemann (Niemcy) – 16:08

Edoardo Affini (Włochy) – 16:09

Rune Herregodts (Belgia) – 16:10

Bruno Armirail (Francja) – 16:11

Stefan Bissegger (Szwajcaria) – 16:12

Ognjen Ilić (Serbia) – 16:13

Michel Ries (Luksemburg) – 16:14

Omer Goldstein (Izrael) – 16:15

Ingvar Omarsson (Islandia) – 16:16

Ukko Peltonen (Finlandia) – 16:17

Spas Gyurov (Bułgaria) – 16:18

Felix Ritzinger (Austria) – 16:19

Jos van Emden (Holandia) – 16:20

Barnabas Peak (Węgry) – 16:21

Mikkel Bjerg (Dania) – 16:22

Andrej Petrovski (Macedonia) – 16:23

Ronald Kuba (Słowacja) – 16:24

Maciej Bodnar (Polska) – 16:25

Mykhaylo Kononenko (Ukraina) – 16:26

Andreas Miltiadis (Cypr) – 16:27

Evaldas Siskevicius (Litwa) – 16:28

Artem Nych (Rosja) – 16:29

Joao Almeida (Portgualia) – 16:30

Jan Barta (Czechy) – 16:31

Ryan Mullen (Irlandia) – 16:32

Max Walscheid (Niemcy) – 16:33

Tadej Pogacar (Słowenia) – 16:34

Filippo Ganna (Włochy) – 16:35

Remco Evenepoel (Belgia) – 16:36

Remi Cavagna (Francja) – 16:37

Stefan Kung (Szwajcaria) – 16:38

Zapowiedź autorstwa Oskara Sasaka i Kacpra Krawczyka

Poprzedni artykułMarek Leśniewski: „Wróciliśmy do europejskiej czołówki w jeździe na czas juniorów”
Następny artykułTrentino 2021: Marta Jaskulska tuż za podium. Zwycięstwo Vittorii Guazzini
Student III roku prawa Uniwersytety Łódzkiego. Były kandydat na kolarza z przeszłością w kategoriach juniorskich, obecnie kolarz - amator, pasjonujący się kolarskimi zmaganiami na wszystkich poziomach, od juniorów po World Tour.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments