fot. wikimedia commons/Patrik Nylin

W naszym cyklu odwiedzamy różne rejony świata. Tym razem przenosimy się do Skandynawii. Przez dwadzieścia lat odbywał się wyścig dookoła Szwecji, znany pod nazwą Postgirot Open.

Obecnie w kalendarzu UCI nie ma etapowego wyścigu rozgrywanego w Szwecji. W latach 1982-2002 rozgrywany był Postgirot Open. Był on następcą Six Days Race, który odbywał się w latach 1924-1975. Głównym sponsorem zawodów był system płatności Postgiro. Wyścig przestał być rozgrywany, gdy Postgiro zostało kupione przez bank Nordea.

Wyścig dookoła Szwecji odwiedzał najbardziej znane miasta skandynawskiego kraju, tj. Sztokholm, Goteborg, Orebro, Karlskrona, Oestersund, Falun czy Kristianstad. Ważnym momentem na trasie wyścigu był podjazd Norra Klevaliden, gdzie nachylenie wynosi ponad 15%. Wzniesienie znajduje się w okolicach miejscowości Huskvarna.

To właśnie w Huskvarnie w 1987 roku Andrzej Mierzejewski wygrał 4. etap. Polski kolarz zajął także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej za Gerrie’m Knetemannem. Trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne sięgnął po najlepszy wynik polskiego kolarza w historii Tour of Sweden. Knetemann wówczas był już u schyłku swojej kariery. W Szwecji odniósł swoje ostatnie zwycięstwo. W swoim najlepszym sezonie – 1978 – został mistrzem świata, wygrał dwa etapy Tour de France oraz Paryż – Nicea.

Pierwsze dwie edycje, w 1982 i 1983 roku wygrał Tommy Prim. Na pierwszy z wyścigów szwedzki kolarz przyjechał do swojego kraju po zajęciu 2. miejsca w Giro d’Italia. Po dwa zwycięstwa z rzędu sięgnęli także inny Szwed Michael Andersson oraz Holender Erik Dekker. Dla tego drugiego zakończone triumfem czerwcowe wyścigi w Skandynawii w 1994 i 1995 roku były próbą generalną przed Tour de France.

Michael Andersson jako jedyny kolarz triumfował w Postgirot Open trzykrotnie. Dokonał tego w 1991, 1992 i 2000 roku. W trzecim z wyścigów o zwycięstwo walczył z… Erikiem Dekkerem. Holender wygrał prolog i trzeci etap. Jednak Andersson okazał się najlepszy na drugim odcinku z metą w Huskvarnie. Kolarz De Nardi-Pasta Montegrappa powiększył swoją przewagę nad zawodnikiem Rabobanku także na czwartym etapie, którym była czasówka. W klasyfikacji generalnej Andersson wyprzedził drugiego Dekkera o 43 sekundy.

W przypadku kolarzy takich jak Michael Andersson, zwycięstwo w Postgirot Open było największym sukcesem w karierze. Jednak dla Thora Hushovda ostatecznie było tylko jedno z wielu osiągnięć, obok mistrzostwa świata czy wygranych etapowych na Tour de France. Co ciekawe, dla znanego Norwega triumf w 2001 roku w Szwecji był jednym z dwóch (obok Arctic Race of Norway 2013) zwycięstw w klasyfikacji generalnej. W 1999 roku na Tour of Sweden znakomity sprinter odniósł pierwszą wygraną w profesjonalnym wyścigu. Tour w Szwecji był poniekąd przepustką po wielkiej kariery Hushovda. Po zwycięstwie w 2001 roku nie powrócił już na szwedzką imprezę.

Supertalent Thor Hushovd (21) ponownie pokonał profesjonalnych kolarzy. W Goteborgu wygrał etap Postgirot Open

– tak brzmiał wstęp artykułu VG po wygranej Norwega w 1999 roku.

To jedno z moich najlepszych zwycięstw. Kilometr przed metą złapałem koło Olafa Pollacka. Po chwili mocno ruszyłem. Prawdopodobnie po tym sezonie pójdę do zawodowego zespołu

– powiedział Hushovd po swoim pierwszym zwycięstwie.

Norweg został stażystą w Credit Agricole i podpisał kontrakt z tym zespołem. Jeździł w nim później do 2008 roku. W 2001 roku w barwach tej grupy sięgnął po wspomniany już triumf w klasyfikacji generalnej Postgirot Open. Rok później ostatnią edycję wyścigu wygrał inny Norweg, Kurt-Asle Arvesen.

Poprzedni artykułCzy tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się w Katarze?
Następny artykułPamiętniki z wakacji #2: Dolina Noteci
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments