fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Za pośrednictwem mediów społecznościowych drużyny INEOS 38-letni kolarz ogłosił zakończenie swojej bogatej kariery.

Białoruski kolarz przez lata był wiernym pomocnikiem dla swoich liderów oraz świetnym specjalistą od jazdy indywidualnej na czas. Największą część swojej zawodowej kariery spędził w dwóch znakomitych drużynach. Były nimi w latach 2009-2012 Caisse d’Epargne/Movistar Team oraz Team Sky/INEOS, który od 2013 roku do dziś reprezentował Kiryienka.

Bez wątpienia jego największym sukcesem w karierze jest tęczowa koszulka mistrza świata w “czasówce” z 2015 roku wywalczona w Richmond. Ponadto trzykrotnie wygrywał etapy Giro d’Italia oraz jeden etap hiszpańskiej Vuelty. Nie można zapomnieć o jego wiernej i oddanej pracy jaką wykonywał dla swoich liderów zwłaszcza podczas trzech edycji Tour de France (2013, 2016, 2017), gdy miał ogromny wkład w zwycięstwa Chrisa Froome’a.

Koniec kariery doświadczonego kolarza jest związany z faktem zaburzeń pracy serca, które zostały u niego wykryte w marcu ubiegłego roku. Na skutek tych problemów ostatni swój sezon w barwach brytyjskiej drużyny rozpoczął podczas Tour de Romandie. Mimo tego zwyciężył w Igrzyskach Europejskich, również w ITT. Jego ostatnim wyścigiem w karierze był wyścig ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Świata w Yorkshire, którego niestety nie ukończył.