Foto: ASO/ Pauline Ballet

Simon Yates (Mitchelton-Scott) zdradził w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika “Cycling Weekly”, że marzy o powołaniu do reprezentacji swojego kraju na igrzyska olimpijskie, które w tym roku odbędą się w Tokio.

Wiadomo, że Simon Yates będzie w tym roku po raz kolejny próbował zdobyć maglia rosa, ale poza tym na horyzoncie majaczą się igrzyska olimpijskie, w których bardzo chciałby się pojawić.

– Dorastając, jako dzieciak, marzyłem o zostaniu olimpijczykiem, a nigdy dotąd nim nie byłem, więc jest to dla mnie bardzo motywujące. Niestety nie mogę być jeszcze pewny selekcji do składu. Na nieszczęście mamy tylko cztery miejsca, a jeden zawodnik musi wystartować także w jeździe na czas, więc de facto pozostają trzy miejsca. Najpierw muszę więc zostać zakwalifikowany

– powiedział Simon Yates tygodnikowi “Cycling Weekly”.

Nie wliczając Chrisa Froome’a, który po dwóch dniach opuścił zgrupowanie Team Ineos z powodu słabej dyspozycji, Brytyjczycy będą mogli wybierać spośród między innymi Gerainta Thomasa, Tao Geoghegana Harta, Jamesa Knoxa, Hugh Carthy’ego, Simona Yatesa właśnie, być może także jego brata bliźniaka Adama oraz Alexa Dowsetta, który najprawdopodobniej weźmie udział w samotnej walce z czasem.

Simon Yates przyznał, że nie może być pewien selekcji z uwagi na dużą konkurencję.

– Nigdy nie ma się co do tego pewności. Zacznę się ścigać i zobaczymy. Nie wiem, jak wyglądają programy startów innych chłopaków – czy będą startowali w Tour de France czy tak jak ja w Giro. Mamy duże możliwości i małą liczbę miejsc

– dodał Simon Yates.

Sam Brytyjczyk, zwycięzca wyścigu Vuelta a España z 2018 roku, ogłosił swój kalendarz startów w tuż przed Bożym Narodzeniem. Zamiast walczyć o podium w Wielkiej Pętli, zdecydował się rozliczyć niedokończone interesy z Giro d’Italia, a we francuskim wielkim tourze pojawić się w roli pomocnika brata bliźniaka – Adama. Ściganie zainauguruje w australijskim wyścigu etapowym Tour Down Under i pozostanie jeszcze przez chwilę w “Kraju Kangurów” i wystartuje w Cadel Evans Great Ocean Rode Race i Herald Sun Tour.