fot. Lotto-Soudal

Maxime Monfort (Lotto-Soudal), dla którego wyścig Famenne Ardenne Classic był ostatnim w profesjonalnej karierze kolarskiej, objął w drużynie Lotto-Soudal funkcję dyrektora sportowego. Kolarzami zza kierownicy samochodu będzie dowodził jeszcze w tym sezonie. 

36-letni Belg przyznał w oświadczeniu prasowym drużyny Lotto-Soudal, że odchodzi na kolarską emeryturę wcześniej niż pierwotnie planował, ale pomimo to nie żałuje podjętej decyzji. Propozycję objęcia stanowiska dyrektora sportowego otrzymał w tym samym momencie, co tę o odnowieniu kontraktu.

– Kolarstwo jest i zawsze będzie moją pasją. Zrealizowałem swoje marzenie zostania zawodowym kolarzem, ale moim osobistym celem było także pozostanie w świecie profesjonalnego kolarstwa po zakończeniu kariery. Ta szansa stanęła przede mną nieco wcześniej niż się spodziewałem, ale mam w głowie wiele pomysłów i nie mogę się tego doczekać. Podczas zgrupowania drużyny dziwnie będzie zamienić rower na samochód, ale jestem na to w pełni gotowy. Teraz będę mógł trochę bardziej cieszyć się życiem, robiąc jednocześnie to, co kocham

– powiedział Monfort.

Pochodzący z Bastogne Belg rozpoczął profesjonalną karierę kolarską w 2004 roku w drużynie Landbouwkrediet – Colnago. Ma na swoim koncie pięć zwycięstw: etap i klasyfikację generalną wyścigu Tour de Luxembourg (2004), mistrzostwo Belgii w jeździe indywidualnej na czas (2009) oraz etap i klasyfikację generalną Bayern Rundfahrt (2010). Ponadto dwadzieścia razy brał udział w wielkich tourach, a jego najlepszym wynikiem jest szóste miejsce w hiszpańskiej Vuelcie 2011.

Podopieczni Johna Lelangue’a będą mieli w sezonie 2020 do dyspozycji sześciu dyrektorów sportowych. Poza Monfortem są to: Mario Aerts, Herman Frison, Kurt Van de Wouwer, Marc Wauters i Frederik Willems.