fot. UCI

Organizatorzy mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, które w przyszłym roku odbędą się w Szwajcarii Alexandre Debons oraz Grégory Devaud w towarzystwie prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Davida Lappartienta, zaprezentowali trasę, która będzie faworyzowała kolarzy dobrze radzących sobie w terenie górskim.

Mistrzostwa świata 2020 będą odbywały się w kantonach Vaud oraz Valais. Większość wyścigów zawita do miast Aigle i Martigny, gdzie będą się odpowiednio rozpoczynały i kończyły. Na trasie wszystkich wyścigów ze startu wspólnego znajdzie się podjazd Côte de la Petite Forclaz, położony nieopodal miasta Martigny. Jego długość to 4 kilometry, średnie nachylenie wynosi 10,2 proc., zaś maksymalne 14,5 proc.

Podjazd ten będzie pokonywany mniej więcej w środku 20-kilometrowej rundy stworzonej na wzór tej, z którą kolarze mają do czynienia w tym roku w Harrogate. Przez elitę mężczyzn będzie ona pokonywana siedem razy, pięć razy przez orlików, trzy razy przez elitę kobiet i juniorów oraz raz przez juniorki.

Wszystkie wyścigi ze startu wspólnego będą rozpoczynały się w Aigle. Elita mężczyzn pokona dystans 244 kilometrów z dodatkową pętlą wokół Villeneuve, skieruje się na północ w kierunku jeziora Genewskiego, a następnie przejedzie przez Sion i pojedzie ku rundom wokół Martigny. Łączna liczba metrów przewyższenia wynosi 4384.

Z kolei większość wyścigów jazdy indywidualnej na czas odbędzie się na podobnej, choć oczywiście bardziej bezpośredniej trasie z Aigle do Martigny. 22-kilometrowa jazda na czas juniorek i 27-kilometrowa jazda na czas juniorów wystartuje z miasta Saint-Maurice, położonego na południe od Aigle.

W przeciwieństwie do reguły z ostatnich lat światowy czempionat w Szwajcarii zainauguruje jazda indywidualna na czas elity mężczyzn, którzy 20 września będą musieli zmierzyć się z dystansem 46 kilometrów. 21 i 22 września w samotnej walce z czasem będą rywalizować juniorzy, juniorki i orlicy, zaś 23 września odbędzie się stanowiący novum wyścig sztafet mieszanych.

Wyścig juniorek ze startu wspólnego odbędzie się w 25 września (69 km), a także w tym samym dniu wyścig kolarzy do lat 23 (162 km). Juniorzy i elita kobiet wystartują 26 września i będą ścigać się na dystansie 123 km. Jak zwykle ostatnim wyścigiem mistrzostw świata będzie wyścig elity mężczyzn – 27 września.

– UCI obdarowała nas przywilejem zorganizowania mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w 2020 roku – to jest wyzwanie, które z dumą podjęliśmy. To jest znakomita okazja do promocji kantonów Vaud i Valais. Podczas ośmiu dni będą ścigali się tam najlepsi na świecie kolarze i kolarki, a oklaskiwać będą ich tysiące kibiców z całego świata, którzy zasiądą także przed telewizorami

– powiedzieli Alexandre Debons i Grégory Devaud.

Na szczegółowe analizy trasy światowego czempionatu w Szwajcarii przyjdzie jeszcze czas, ale po pierwszym rzucie oka można zauważyć przede wszystkim krótsze dystanse wyścigów elity, zarówno ze startu wspólnego, jak i w jeździe indywidualnej na czas. Ponadto trasa będzie bardziej wymagająca niż ta w Yorkshire, co oznacza, że szansy dla siebie będą mogli poszukać górale. I wreszcie po trzecie, mistrzostwa świata w 2020 roku odbędą się w malowniczych regionach z jeziorem Genewskim i w dolinie Rodanu.