fot. La Vuelta / Sarah Meyssonner

Zwycięzca Vuelty 2019 Primoz Roglic (Jumbo-Visma) podczas mistrzostw świata w Yorkshire wystartuje we dwóch konkurencjach, czyli w indywidualnej jeździe na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Słoweniec przystąpi do nich z sześćdziesięcioma trzema dniami startowymi w nogach.

W mistrzostwach świata w Bergen Primoz Roglic zdobył w jeździe indywidualnej na czas srebrny medal. Uległ wówczas tylko Holendrowi Tomowi Dumoulinowi o 57 sekund. Teraz jego szanse na złoty medal są jeszcze większe, ponieważ po pierwsze, znajduje się w znakomitej formie, a po drugie, zabraknie jego wielkich rywali – “Motyla z Maastricht” właśnie oraz chociażby Brytyjczyka Chrisa Froome’a.

W wyścigu ze startu wspólnego, który tradycyjnie ukoronuje rywalizację w światowym czempionacie, Roglic będzie się ścigał wraz z Gregą Bole, Davidem Perem, Luką Pibernikiem, Janem Polancem i Janem Tratnikiem. Podobnie jak w przypadku obrońcy tytułu Alejandro Valverde (Hiszpania) faworyzowałaby go nieco bardziej górska trasa, ale otwartość i nieobliczalność wyścigu o “tęczę” może przynieść różnego rodzaju niespodzianki.

Mundial w Yorkshire jest dla Primoza Roglica okazją do powiększenia imponującego dorobku, który zdążył uzbierać od 2013 roku, kiedy to rozpoczął profesjonalną karierę kolarską. Tylko w bieżącym sezonie triumfował w UAE Tour, Tour de Romandie, w Tirreno-Adriatico oraz oczywiście w Wyścigu dookoła Hiszpanii.