fot. Deceuninck-Quick Step / Getty Images

Czymże byłby wyścig Tour de France bez klasycznych i emocjonujących zarazem sprinterskich potyczek? Niczym! Czwarty etap z Reims do Nancy (213,5 km) daje szansę do zdobycia zwycięstwa najszybszym kolarzom w peletonie. 

W 2014 roku kolarze jechali podobną trasą z Epernay do Nancy, gdzie pojedynek o etapowy łup stoczyli Peter Sagan i Matteo Trentin. Zwycięsko wyszedł z niego Włoch, obecny mistrz Europy. W tym roku obaj kolarze jadą w wyścigu i niewykluczone, że ponownie będą ścigali się o to, kto pierwszy wystawi koło na kresce.

Do niewielu trudności na trasie czwartego etapu należą dwie górskie premie czwartej kategorii – Cote de Rosieres (1 km; 7%) na 121. kilometrze oraz Cote de Maron (3,2 km; 5%) na 198,5. kilometrze. Lotną premię zaplanowano w miejscowości Lerouville na 147. kilometrze.

Ostatnia prosta liczy aż 1500 metrów, dlatego nie ma wątpliwości, że najlepsi sprinterzy osiągną prędkości rzędu 70 km/h, a finisz w Nancy, mieście położonym w północno-wschodniej Francji będzie jednym z najbardziej ekscytujących w tym wyścigu.

Po masowym finiszu w Brukseli, choć zakłóconym kraksą na ostatnich dwóch kilometrach, wiadomo, że do najszybszych kolarzy w tym wyścigu należą Peter Sagan (BORA-hansgrohe) i Caleb Ewan (Lotto-Soudal). Celowo nie wymieniamy zwycięzcy pierwszego etapu i byłego lidera wyścigu Mike’a Teunissena, ponieważ dziś Holender wróci do pracy na rzecz Dylana Groenewagena, czyli nominalnego sprintera drużyny Jumbo-Visma. W gronie faworytów do etapowego zwycięstwa znajduje się również Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step). Włochowi i jego rozprowadzającym kolegom z drużyny powinna odpowiadać bardzo długa ostatnia prosta.

Przypomnijmy, że do grona szybkich kolarzy należą również: Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Michael Matthews (Team Sunweb), Giacomo Nizzolo (Dimension Data), Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) czy Christophe Laporte (Cofidis).

Pełna zapowiedź wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Analiza trasy wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Plan transmisji telewizyjnych > TUTAJ