fot. BORA-hansgrohe / bettiniphoto

Kolarze wyruszą z Belgii, ale potem będą ścigać się już we Francji. Etap z metą w Epernay będzie miał charakter wyścigu klasycznego. Czy Team Jumbo-Visma będzie dalej świętować?

Po drużynówce przyszedł czas na kolejny etap ze startu wspólnego. Po przejechaniu połowy trasy kolarze przejadą przez belgijsko-francuską granicę. Od tego momentu Wielka Pętla podczas tegorocznej edycji nie opuści już Francji.

Po stosunkowo łatwym początku etapu, we Francji peleton zostanie przywitany trudnościami. Na trasie umiejscowione są 4 premie górskie: Cote de Nanteuil-la-Foret (4. kategoria), Cote d’Hautvillers, Cote de Champilion i Cote de Mutigny (wszystkie 3. kategorii). Najtrudniejszy jest ostatni z podjazdów. Liczy niecały kilometr, ale jego średnie nachylenie wynosi ponad 12%. Na dodatek organizatorzy na szczycie oprócz punktów do klasyfikacji górskiej, przygotowali bonifikaty do klasyfikacji generalnej. Na premii można zdobyć za trzy czołowe miejsca odpowiednio 8, 5 i 2 sekundy. Podjazd zakończy się 16 kilometrów przed metą, więc ucieczki może już nie być.

Na 4 kilometry przed finiszem znajdzie się nieoznakowany Cote du Mont Bernon. Kolarze finiszować będą w Epernay. Ostatnie metry nie będą łatwe. Nachylenie na ostatnich 500 metrów wynosi 8%.

Faworytów do zwycięstwa na jutrzejszym etapie można podzielić na specjalistów od klasyków oraz sprinterów dobrze radzących sobie w trudniejszym terenie. Głównym przedstawicielem tej drugiej grupy jest Peter Sagan. Kolarz Bora-hansgrohe był już drugi na 1. etapie. Zobaczymy, w jakiej dyspozycji po kraksie jest Dylan Groenewegen. Holender szybko odpuścił w drużynówce. Być może ponownie w końcówce zastąpi go Mike Teunissen, który pojedzie w koszulce lidera. Powalczyć o zwycięstwo ze sprinterów mogą także: Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Michael Matthews (Team Sunweb) i Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida).

Swojej szansy poszukają także specjaliści od klasyków tj. Alejandro Valverde (Movistar Team), Greg van Avermaet (CCC Team), Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), Alberto Bettiol (EF Education First), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Dan Martin (UAE Team Emirates) i Oliver Naesen (AG2R La Mondiale).

Pełna zapowiedź wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Analiza trasy wyścigu Tour de France 2019 > TUTAJ.

Plan transmisji telewizyjnych > TUTAJ