UCI

UCI zatwierdziła plan nazwany Agenda 2022, według którego w funkcjonowaniu sportu pojawią się m.in. równe nagrody dla kobiet i mężczyzn w przełajowym pucharze świata, zwiększy się autorytet Międzynarodowej Unii Kolarskiej, a ściganie na rowerach stanie się “dyscypliną XXI wieku”.

Zarząd UCI spotkał się niedawno w Arzon we Francji, by omówić kwestię wprowadzenia Agenda 2022. Założenia programu brzmią:

  • wzmocnienie autorytetu UCI;
  • zwiększenie współpracy UCI z narodowymi federacjami;
  • uczynienie kolarstwa sportem XXI wieku;
  • stworzenie ambitnej wizji zawodowego kolarstwa;
  • zapewnienie wiarygodności wyników oraz ochrony sportowców.

Od sezonu 2019 duże zmiany dotyczą kobiecego peletonu. Po kilku skandalach obyczajowych (m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce czy Holandii), ważną kwestią było stworzenie kodeksu postępowania, który zapewni ochronę dla zawodniczek przed nieodpowiednim zachowaniem współpracowników. Każdy członek zespołu będzie musiał zapoznać się z treścią dokumentu oraz go podpisać. UCI wprowadza też zasadę, według której wszyscy organizatorzy będą musieli konsultować z unią stroje hostess. Pierwszym wyścigiem, który zmuszony będzie do dostosowania się do przepisu będą mistrzostwa świata w Innsbrucku.

Ważne są też nowe przepisy antydopingowe. Od 2019 roku zakazane będzie wykorzystywanie Tramadolu (silnego środka przeciwbólowego) oraz glukokortykosteroidów (te dostępne będą jedynie po zaleceniu lekarza). W przypadku zbyt niskiego poziomu kortyzonu oraz zapotrzebowania na wspomniane glukokortykosteroidy zawodnik otrzyma zakaz startów na minimum 8 dni. Podobne zasady panują już wśród ekip będących członkami MPCC.

Co ciekawe UCI uznała, że co cztery lata (w roku poprzedzającym igrzyska olimpijskie) rozgrywane będą wielkie, “multidyscyplinarne” mistrzostwa świata. Pierwsza edycja imprez ma się odbyć w 2023 roku i ma trwać 17-19 dni. W skład dyscyplin wejdą kolarstwo szosowe, górskie, torowe, BMX, miejskie, parakolarstwo, halowe oraz Gran Fondo. W tym roku w podobnej formie rozegrane zostaną mistrzostwa Europy w Glasgow.