Liege-Bastogne-Liege

Organizatorzy opublikowali trasę oraz zaproszone drużyny na obie edycje – kobiet i mężczyzn.

Liege-Bastogne-Liege odbędzie się 23 kwietnia.

Panie będą miały do przejechania 135,5km. Pierwsza część po starcie w Bastogne będzie łatwiejsza. Największe trudności zaczną się 75km po starcie. Zawodniczki wespną się na Cote de La Vecquee (6.7km, 4.9%), a po kilkunastu kilometrach będzie czekał słynny tryptyk – Cote de La Redoute (2km, 8.9%), Cote de La Roche-Aux-Faucons (1.3km, 11%) oraz Cote de Saint-Nicolas (1.2km, 8.6%). Meta tradycyjnie została umiejscowiona w Ans, po krótkim podjeździe.

Organizatorzy zdecydowali się zaprosić 24 ekipy. Wśród nich znalazły się drużyny Polek – Boels Dolmans (Katarzyna Pawłowska), WM3 Pro Cycling (Katarzyna Niewiadoma, Anna Plichta), Cylance Pro Cycling (Małgorzata Jasińska) i Astana (Agnieszka Skalniak).

Panowie nawiążą do nazwy wyścigu i wystartują w Liege, przejadą przez Bastogne i wrócą do Liege. W międzyczasie pokonają dwa ciężkie podjazdy – Cote de La Roche-en-Ardenne (2.8km, 6.2%) i Cote de Saint-Roch (1km, 11.2%). Prawdziwa “zabawa” zacznie się jednak po drugim wyjeździe z Liege, ponad 160km po starcie.

Na niecałych 100km czeka aż osiem wspinaczek. Najpierw, jak opisują organizatorzy, “nowa trylogia” – Cote de Pont (1km, 10.5%), Cote de Bellevaux (1.1km, 6.8%) i Cote de la Ferme Libert (1.2km, 12.1%). Kolejne kilometry to już jazda praktycznie góra-dół. Od Col du Rosier (4.4km, 5.9%) i Col du Maquisard (2.5km, 5%) po słynną końcówkę wykorzystaną również u pań – Cote de La Redoute (2km, 8.9%), Cote de La Roche-Aux-Faucons (1.3km, 11%) i Cote de Saint-Nicolas (1.2km, 8.6%). Jak co roku meta czeka w Ans.

Wśród zaproszonych drużyn są wszystkie ekipy WorldTour. Dzikie karty otrzymało aż siedem zespołów ProContinental – Cofidis, Direct Energie, Roompot-Nederlandse Loterij, Sport Vlaanderen-Baloise, WB Veranclassic, Wanty-Groupe Gobert i Aqua Blue Sport. Na starcie z pewnością pojawi się Michał Kwiatkowski (Team Sky), który w tym roku poświęca wszystko, by odpowiednio się spisać w Ardeńskim Tryptyku.