Fot. Twitter/Katusha

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) potwierdziła, że troje rosyjskich kolarzy zrezygnowało z udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro z powodu dopingowych zaszłości. Wśród nich jest kolarz Katushy Ilnur Zakarin. 

Po skandalu dopingowym w Rosji, wokół reprezentacji tego kraju jest wiele kontrowersji i znaków zapytania. Główny problem polega na sposobie pogodzenia ukarania tych, którzy oszukiwali, z tym, aby odpowiedzialność zbiorowa nie skrzywdziła uczciwych.

W związku z powyższym podjęto decyzję, że wszyscy rosyjscy sportowcy nie otrzymają zakazu startu w IO, a o tym, kto wystąpi, a kto nie, zadecydują poszczególne federacje. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił jednak, aby nie dopuszczać do startu tych, którzy mają jakąkolwiek przeszłość dopingową. Decyzję tę podjęto pod niezależnym śledztwie, które przeprowadził Richard McLaren, który dowiódł że setki próbek z pozytywnym wynikiem przepadły. Dwadzieścia sześć z nich miało pochodzić od kolarzy.

UCI nie podała nazwisk kolarzy, którzy zrezygnowali, ale portal cyclingnews.com donosi, że dwoje z nich to kolarz rosyjskiej drużyny World Tour Ilnur Zakarin oraz podwójna brązowa medalistka z Londynu Olga Zabelinskaya.

W Rio de Janeiro wystąpi jedenastu rosyjskich kolarzy.