Picture by SWpix.com - 01/05/2016 - Cycling - Tour de Yorkshire, Stage 3: Middlesbrough to Scarborough - Yorkshire, England - Thomas Voeckler of Direct Energie celebrates winning the 2016 Tour de Yorkshire.

Thomas Voeckler (Direct Energie) wygrywając ostatni etap i klasyfikację generalną Tour de Yorkshire odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie. Za sprawą niezwykle ciepłego przyjęcia przez brytyjską publiczność, Francuz czuł się w Yorkshire jak w domu. 

Voeckler przyznał, że niezwykle pozytywnego przyjęcia w Yorkshire doświadczył już w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji wyścigu.

Jestem popularnym kolarzem w wielu krajach, ale to, czego doświadczyłem tutaj jest absolutnie niesamowite. Czułem się jak na etapie Tour de France w okolicach mojego domu w Vendee i nie mówię tego, by podlizać się kibicom – to jest prawda. Być w obcym kraju i słyszeć jak dzieci wykrzykują twoje imię, oglądać transparenty dopingujące do jazdy, to coś wspaniałego. Spotkało mnie to po raz pierwszy od czasu, gdy zostałem zawodowym kolarzem. Czasami miałem wrażenie, że jestem tutaj bardziej popularny niż brytyjscy kolarze – cieszył się Voeckler.

Francuz zdradził także to, co działo się w jego głowie, gdy zdołał dogonić Nicolasa Roche`a i spółkę na zjeździe z Oliver`s Mount.

Wiedziałem, że Roche potrafi być bardzo szybki na finiszu. Ale wiedzieliśmy, że Turgis [Anthony z drużyny Cofidis – M.W.] także jest szybki, więc zamiast się czarować powiedziałem do niego: OK, jedźmy razem, a o tym, kto wygra zdecyduje sprint. Mimo to nie byłem pewien swojej wygranej, wiedziałem, że mam szansę, ale zdawałem sobie sprawę z tego, że normalnie Roche byłby ode mnie szybszy – tłumaczył Voeckler.

Thomas Voeckler przejechał w tym sezonie aż czterdzieści dwa dni wyścigowe, więc po starcie w Czterech Dniach Dunkierki uda się na krótki odpoczynek, by potem kontynuować przygotowania do Tour de France.

Będę startował w Dunkierce, a potem po chwili oddechu w Tour of Belgium, Criterium du Dauphine, Route du Sud, mistrzostwach Francji, no i w Tour de France, ponieważ nasza drużyna dostała na ten wyścig zaproszenie – zapowiedział Voeckler.

W poprzednim sezonie Thomas Voeckler ścigał się w barwach drużyny Europcar, która nie znalazła sponsora na ten sezon i została rozwiązana. W przeciwieństwie do na przykład Pierre`a Rollanda, który był jedną z gwiazd podopiecznych Jean-Rene Bernadeuau, nie znalazł pracodawcy z World Touru (Rolland ściga się w Cannondale). W lutym Voeckler wygrał etap i klasyfikację generalną wyścigu Tour La Provence (kat. 2.1). Teraz, w wyścigu tej samej kategorii – Tour de Yorkshire – powtórzył to osiągnięcie.

Podsumowanie drugiej edycji wyścigu Tour de Yorkshire można przeczytać tutaj.