Ostatni etap Tour of Hainan zwyciężył Brenton Jones (Drapac). W końcowej klasyfikacji najlepszy okazał się Sacha Modolo (Lampre-Merida). 

Dziewiąty etap liczył zaledwie 119 kilometrów, a jego płaski profil sprawił, że o końcowy triumf walczyli sprinterzy. Najszybciej na kresce zameldował się Jones, który pokonał Fabio Silvestre (Trek Factory Racing) i Benjamina Giraud (Team Mareseille).

Końcowy triumf zapewnił sobie dwukrotny zwycięzca etapowy w tegorocznej edycji wyścigu – Sacha Modolo. Najlepszy z Polaków – Szymon Rekita, będący na stażu w ekipie Trek Factory Racing, zajął wysokie, dziewiąte miejsce. Najlepszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice – Łukasz Owsian uplasował się na 14 pozycji.

Wyniki 9 etapu Tour of Hainan:
1    Brenton JONES    AUS    DPC    2:35:03
2    Fabio SILVESTRE    POR    TFR    +0
3    Benjamin GIRAUD    FRA    M13    +0
4    Tino THÖMEL    GER    RTS    +0
5    Jakub MARECZKO    ITA    STH    +0
6    Grzegorz STEPNIAK    POL    CCC    +0
7    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +0
8    Martin LAAS    EST    M13    +0
9    Eduard Michael GROSU    ROU    NIP    +0
10    Yoan VERARDO    FRA    M13    +0
11    Mohd Zamri SALEH    MAS    TSG    +0
12    Martijn VERSCHOOR    NED    TNN    +0
13    Graeme BROWN    AUS    DPC    +0
14    Adam Phelan    AUS    DPC    +0
15    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +0
16    Andrea PALINI    ITA    SKD    +0
17    Jaroslaw MARYCZ    POL    CCC    +0
18    Hariff SALLEH    MAS    TSG    +0
19    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +0
20    Eryk LATON    POL    CCC    +0
21    Julien EL FARES    FRA    M13    +0
22    Francesco GAVAZZI    ITA    STH    +0
23    Andris SMIRNOVS    LAT    RBD    +0
24    Peeter PRUUS    EST    RBD    +0
25    Krists NEILANDS    LAT    RBD    +0
26    Szymon REKITA    POL    TFR    +0
27    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +0
28    Julien BERNARD    FRA    TFR    +0
29    Soufiane HADDI    MAR    SKD    +0
30    Leonardo BASSO    ITA    TFR    +0
31    Andrey ZEITS    KAZ    AST    +0
32    Yikui NIU    CHN    YDL    +0
33    Valerio CONTI    ITA    LAM    +0
34    Lukasz OWSIAN    POL    CCC    +0
35    Adrian HONKISZ    POL    CCC    +0
36    Hossein ALIZADEH    IRI    RTS    +0
37    Evaldas SISKEVICIUS    LTU    M13    +0
38    Rémy DI GREGORIO    FRA    M13    +0
39    Stepan ASTAFYEV    KAZ    V4E    +0
40    Rafaa CHTIOUI    TUN    SKD    +0
41    Zhao JINGBIAO    CHN    HEN    +0
42    Daniele COLLI    ITA    NIP    +0
43    Denys KOSTYUK    UKR    UKR    +0
44    Christopher WILLIAMS    AUS    TNN    +0
45    Ching Yin MOW    HKG    HKG    +0
46    Alessandro MALAGUTI    ITA    NIP    +0
47    Iuri FILOSI    ITA    NIP    +0
48    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +11
49    Andrea DAL COL    ITA    STH    +17
50    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +25
51    Antonio VIOLA    ITA    NIP    +31
52    Josef CERNY    CZE    CCC    +34
53    Eugert ZHUPA    ALB    STH    +35
54    Yusup ABREKOV    UZB    IAT    +42
55    Andriy KHRIPTA    UKR    UKR    +42
56    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    +51
57    Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ    COL    TYD    +53
58    Vitaliy BUTS    UKR    UKR    +53
59    Nur Amirul Fakhruddin MARZUKI    MAS    TSG    +53
60    Mohd Shahrul MAT AMIN    MAS    TSG    +53
61    Akramjon SUNNATOV    UZB    IAT    +1:11
62    Abdullojon AKPAROV    UZB    IAT    +1:18
63    Meiyin WANG    CHN    HEN    +1:18
64    Norberto WILCHES    COL    TYD    +1:18
65    Wan Yau LAU    HKG    HKG    +1:18
66    Oleg ZEMLYAKOV    KAZ    V4E    +1:18
67    Samuele CONTI    ITA    STH    +1:18
68    Choon Huat GOH    SIN    TSG    +1:18
69    Alexey VOLOSHIN    KAZ    V4E    +1:18
70    Edgar NOHALES NIETO    ESP    TYD    +1:18
71    Meher HASNAOUI    TUN    SKD    +1:18
72    Jiankun LIU    CHN    YDL    +1:18
73    Giuseppe FONZI    ITA    STH    +1:18
74    Chun Hing CHAN    HKG    HKG    +1:18
75    Zhandos BIZHIGITOV    KAZ    V4E    +1:18
76    Mirko TEDESCHI    ITA    STH    +1:18
77    Zhishan ZHANG    CHN    TYD    +1:18
78    Burr HO    HKG    HKG    +1:18
79    Alexandr SHUSHEMOIN    KAZ    V4E    +1:18
80    Taras VOROPAYEV    KAZ    V4E    +1:18
81    Oleksandr POLIVODA    UKR    UKR    +1:18
82    Corentin CHERHAL    FRA    TNN    +1:18
83    Leszek PLUCINSKI    POL    CCC    +1:18
84    Mohd Nor Umardi ROSDI    MAS    TSG    +1:18
85    Muhamad Adiq Husainie OTHMAN    MAS    TSG    +1:18
86    Jianpeng LIU    CHN    HEN    +1:18
87    Travis MEYER    AUS    DPC    +1:18
88    Muradjan HALMURATOV    UZB    IAT    +1:18
89    Peter KONING    NED    DPC    +1:42
90    Bernard SULZBERGER    AUS    DPC    +1:42
91    Mattia CATTANEO    ITA    LAM    +1:42
92    Adil JELLOUL    MAR    SKD    +2:18
93    Zhen WANG    CHN    IAT    +2:20
94    Ho San CHIU    HKG    HKG    +2:20
95    Andriy VASYLYUK    UKR    UKR    +2:23
96    Mykhaylo KONONENKO    UKR    UKR    +2:23
97    Brad EVANS    NZL    DPC    +0
98    Matteo BONO    ITA    LAM    +2:44
99    Matthew BUSCHE    USA    TFR    +2:44
100    Meng YAN    CHN    HEN    +2:52
101    Bo WANG    CHN    HEN    +3:11
102    Gang XU    CHN    LAM    +3:23
103    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    +4:02
104    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +4:02
105    Sergiy LAGKUTI    UKR    UKR    +4:02
106    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +4:52
107    Ma GUANGTONG    CHN    HEN    +5:14
108    Siu Wai KO    HKG    HKG    +5:14
109    Sergey VLASSENKO    KAZ    V4E    +7:17
110    Lok Chun WU    HKG    HKG    +7:17
111    Scott AMBROSE    NZL    TNN    +7:17
112    Lars PRIA    ROU    RBD    +7:17
113    Zhang ZHENG    CHN    HEN    +7:17

Klasyfikacja końcowa
1    Sacha MODOLO    ITA    LAM    35:26:51
2    Andrey ZEITS    KAZ    AST    +9
3    Julien EL FARES    FRA    M13    +12
4    Francesco GAVAZZI    ITA    STH    +24
5    Krists NEILANDS    LAT    RBD    +25
6    Julien BERNARD    FRA    TFR    +25
7    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +26
8    Adam Phelan    AUS    DPC    +26
9    Szymon REKITA    POL    TFR    +26
10    Leonardo BASSO    ITA    TFR    +26
11    Valerio CONTI    ITA    LAM    +26
12    Eduard Michael GROSU    ROU    NIP    +35
13    Evaldas SISKEVICIUS    LTU    M13    +35
14    Lukasz OWSIAN    POL    CCC    +36
15    Peeter PRUUS    EST    RBD    +39
16    Soufiane HADDI    MAR    SKD    +39
17    Adrian HONKISZ    POL    CCC    +39
18    Jaroslaw MARYCZ    POL    CCC    +1:03
19    Zhao JINGBIAO    CHN    HEN    +1:04
20    Alessandro MALAGUTI    ITA    NIP    +1:12
21    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +1:14
22    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    +1:17
23    Vitaliy BUTS    UKR    UKR    +1:18
24    Andriy KHRIPTA    UKR    UKR    +1:20
25    Rafaa CHTIOUI    TUN    SKD    +1:34
26    Rémy DI GREGORIO    FRA    M13    +1:35
27    Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ    COL    TYD    +1:47
28    Josef CERNY    CZE    CCC    +1:48
29    Akramjon SUNNATOV    UZB    IAT    +2:24
30    Jianpeng LIU    CHN    HEN    +2:26
31    Yusup ABREKOV    UZB    IAT    +2:35
32    Brad EVANS    NZL    DPC    +2:36
33    Adil JELLOUL    MAR    SKD    +2:44
34    Andriy VASYLYUK    UKR    UKR    +2:49
35    Mykhaylo KONONENKO    UKR    UKR    +3:00
36    Matthew BUSCHE    USA    TFR    +3:25
37    Meiyin WANG    CHN    HEN    +3:26
38    Iuri FILOSI    ITA    NIP    +3:31
39    Stepan ASTAFYEV    KAZ    V4E    +3:58
40    Hossein ALIZADEH    IRI    RTS    +4:03
41    Zhen WANG    CHN    IAT    +4:10
42    Zhandos BIZHIGITOV    KAZ    V4E    +4:49
43    Alexandr SHUSHEMOIN    KAZ    V4E    +4:49
44    Leszek PLUCINSKI    POL    CCC    +4:53
45    Abdullojon AKPAROV    UZB    IAT    +4:58
46    Oleksandr POLIVODA    UKR    UKR    +5:02
47    Muradjan HALMURATOV    UZB    IAT    +5:06
48    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +5:09
49    Jiankun LIU    CHN    YDL    +5:28
50    Choon Huat GOH    SIN    TSG    +5:28
51    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +5:37
52    Nur Amirul Fakhruddin MARZUKI    MAS    TSG    +6:18
53    Muhamad Adiq Husainie OTHMAN    MAS    TSG    +7:02
54    Edgar NOHALES NIETO    ESP    TYD    +8:33
55    Martijn VERSCHOOR    NED    TNN    +8:35
56    Chun Hing CHAN    HKG    HKG    +8:40
57    Giuseppe FONZI    ITA    STH    +9:01
58    Travis MEYER    AUS    DPC    +9:01
59    Zhishan ZHANG    CHN    TYD    +9:47
60    Matteo BONO    ITA    LAM    +11:01
61    Andrea PALINI    ITA    SKD    +11:20
62    Mattia CATTANEO    ITA    LAM    +11:41
63    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +11:48
64    Oleg ZEMLYAKOV    KAZ    V4E    +15:19
65    Gang XU    CHN    LAM    +15:30
66    Peter KONING    NED    DPC    +17:37
67    Benjamin GIRAUD    FRA    M13    +17:46
68    Fabio SILVESTRE    POR    TFR    +17:59
69    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    +18:02
70    Yikui NIU    CHN    YDL    +18:07
71    Daniele COLLI    ITA    NIP    +18:09
72    Denys KOSTYUK    UKR    UKR    +18:09
73    Mohd Shahrul MAT AMIN    MAS    TSG    +19:15
74    Alexey VOLOSHIN    KAZ    V4E    +19:27
75    Burr HO    HKG    HKG    +19:27
76    Norberto WILCHES    COL    TYD    +19:42
77    Andris SMIRNOVS    LAT    RBD    +19:59
78    Ho San CHIU    HKG    HKG    +20:44
79    Bo WANG    CHN    HEN    +21:35
80    Samuele CONTI    ITA    STH    +22:17
81    Sergiy LAGKUTI    UKR    UKR    +22:24
82    Ma GUANGTONG    CHN    HEN    +23:11
83    Siu Wai KO    HKG    HKG    +23:23
84    Ching Yin MOW    HKG    HKG    +24:35
85    Sergey VLASSENKO    KAZ    V4E    +25:40
86    Jakub MARECZKO    ITA    STH    +25:41
87    Brenton JONES    AUS    DPC    +25:49
88    Tino THÖMEL    GER    RTS    +25:55
89    Christopher WILLIAMS    AUS    TNN    +26:04
90    Eryk LATON    POL    CCC    +26:05
91    Grzegorz STEPNIAK    POL    CCC    +26:05
92    Martin LAAS    EST    M13    +26:05
93    Eugert ZHUPA    ALB    STH    +26:40
94    Graeme BROWN    AUS    DPC    +27:09
95    Antonio VIOLA    ITA    NIP    +27:22
96    Meher HASNAOUI    TUN    SKD    +27:23
97    Corentin CHERHAL    FRA    TNN    +27:38
98    Mirko TEDESCHI    ITA    STH    +27:38
99    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +27:39
100    Bernard SULZBERGER    AUS    DPC    +27:47
101    Meng YAN    CHN    HEN    +29:12
102    Andrea DAL COL    ITA    STH    +29:26
103    Mohd Nor Umardi ROSDI    MAS    TSG    +30:36
104    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +30:54
105    Wan Yau LAU    HKG    HKG    +31:47
106    Yoan VERARDO    FRA    M13    +31:49
107    Zhang ZHENG    CHN    HEN    +33:22
108    Scott AMBROSE    NZL    TNN    +33:45
109    Taras VOROPAYEV    KAZ    V4E    +34:35
110    Lars PRIA    ROU    RBD    +42:28
111    Lok Chun WU    HKG    HKG    +43:22
112    Hariff SALLEH    MAS    TSG    +50:36
113    Mohd Zamri SALEH    MAS    TSG    +51:01

 

Foto: www.thncycling.com