fot. Bulgarian Cycling Federation

Szymon Rekita (Voster ATS Team) sięgnął po zwycięstwo na ostatnim odcinku Tour of Bulgaria. Na kolejnych pozycjach finiszowali Maciej Paterski (Voster ATS Team) i Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Ostatni etap tegorocznego Tour of Bulgaria prowadził po pagórkowatym terenie i mierzył 160 kilometrów. Peleton miał do pokonania cztery kategoryzowane podjazdy – wszystkie ulokowane w końcowej części odcinka.

W wyścigu startowały dwie polskie drużyny kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Marcin Budziński, Tobiasz Pawlak, Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Adrian Banaszek) i Voster ATS Team (Jakub Murias, Szymon Rekita, Maciej Paterski, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Damian Papierski).

Przed rozpoczęciem piątego etapu, w klasyfikacji generalnej prowadził Francesco Di Felice (Gallina Ecotek Lucchini Colosio).

Po licznych atakach, od peletonu oderwała się mocna, 12-osobowa grupa, którą utworzyli: Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski), Patryk Stosz (Voster ATS Team), Maximilian Stedman, Paul Wright (Mg.K Vis-Color for Peace-VPM), Riccardo Perani (Gallina Ecotek Lucchini Colosio), Tobias Nolde (P&S Benotti), Martin Marinov (Bułgaria), Balazs Rozsa, Gergely Kiss (Epronex-Hunagry CT), Nikolay Genov (Tzar Simeon Plovdiv) oraz Marko Stanković (Hemus-1896).

W trakcie formowania się odjazdu, w głównej grupie doszło do sporej kraksy, w której ucierpiało kilkudziesięciu zawodników.

Ucieczka wypracowała sobie około 90-sekundową przewagę nad peletonem, w którym tempo dyktowali zawodnicy Gallina Ecotek Lucchini Colosio oraz austriackiego Team Vorarlberg. Na około 115 kilometrów do mety, wyścig dwukrotnie został wstrzymany ze względu na błędne pokierowanie zawodników – najpierw ucieczki, a potem peletonu.

Po wznowieniu rywalizacji ucieczka wciąż utrzymywała 1,5-minutową przewagę i zgodnie współpracowała. Zmieniło się to po dwóch godzinach zmagań, gdy na czele doszło do pierwszych ataków. Od rywali próbowali oderwać się między innymi: Maximilian Stedman, Paul Wright, Marko Stanković, a także Polacy – Norbert Banaszek i Patryk Stosz. Ostatecznie, na 75 kilometrów do mety przed peletonem utrzymało się zaledwie czterech kolarzy.

W ucieczce jechali jedynie: Norbert Banaszek i Marceli Bogusłąwski z HRE Mazowsze Serce Polski, a także Maximilian Stedman i Marko Stanković. Po chwili Serb nie wytrzymał tempa rywali i z przodu zostało już tylko trzech zawodników. Odjazd został zlikwidowany na około 40 kilometrów do mety.

W najbardziej wymagającej części etapu wysokie tempo narzucili zawodnicy Team Vorarlberg. Doprowadziło to do uformowania się kilkuosobowej grupy, w której znaleźli się między innymi: Alexis Guerin (Team Vorarlberg), Kyrylo Tsarenko (Gallina Ecotek Lucchini Colosio), Jordi Sloof (PSKK Vassil-Levski), Marcin Budziński, Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) oraz Szymon Rekita i Maciej Paterski (Voster ATS Team). W czołówce nie było natomiast pierwszego i trzeciego kolarza klasyfikacji generalnej – Francesco Di Felice (Gallina Ecotek Lucchini Colosio) i Tobiasa Nolde (P&S Benotti).

Po zaciągu Alexisa Guerina na przedostatniej górskiej premii, kontakt z czołówką stracił Marcin Budziński.

Z przodu przewagę liczebną po raz kolejny starali się wykorzystać kolarze Voster ATS Team – na około 15 kilometrów do mety, od grupy oderwał się Szymon Rekita. Polak utrzymał się na prowadzeniu i sięgnął po drugie etapowe zwycięstwo w tym wyścigu.

W finiszu o drugie miejsce najszybszy był jego zespołowy kolega – Maciej Paterski – a trzecią pozycję zajął Jakub Kaczmarek. Dodatkowo, w czołowej dziesiątce – na ósmej lokacie – uplasował się Marcin Budziński.

Klasyfikację generalną Tour of Bulgaria wygrał Kyrylo Tsarenko. Najlepszym z Polaków był Szymon Rekita, który w „generalce” zajął piąte miejsce. W czołowej dziesiątce uplasowali się też Jakub Kaczmarek i Maciej Paterski, plasując się odpowiednio na siódmej i ósmej pozycji.

Wyniki 5. etapu Tour of Bulgaria 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułSimac Ladies Tour 2022: Charlotte Kool wygrywa po pięknym rozprowadzeniu Wiebes
Następny artykułVuelta a España 2022: Richard Carapaz najlepszy na Peñas Blancas
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments