fot. Voster ATS Team

Ekipa Voster ATS Team odniosła dziś dwa zwycięstwa w Tour of Bulgaria – rano etap wygrał Patryk Stosz, a po południu, na odcinku 3b, triumfował Szymon Rekita.

Drugi etap Wyścigu Dookoła Bułgarii, rozegrany dzisiejszego dnia, prowadził po pagórkowatej trasie z Trjawny do Sliwenu. Na dystansie niespełna 130 kilometrów, organizatorzy ulokowali cztery kategoryzowane podjazdy.

W wyścigu startują polskie drużyny kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Marcin Budziński, Tobiasz Pawlak, Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Adrian Banaszek) i Voster ATS Team (Jakub Murias, Szymon Rekita, Maciej Paterski, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Damian Papierski).

Do popołudniowego etapu w koszulce lidera przystąpił Kyrylo Tsarenko (Gallina Ecotek Lucchini Colosio).

Po kilku atakach na czele wykrystalizowała się pięcioosobowa grupka, w której znaleźli się: Ioan Dobrin (MENtoRISE Elite Team CFX), Igor Nadoveza, Mate Schumann (Lotus Cycling Team), Ognjen Ilić (Serbia) oraz Yoan Kolev (Hemus-1896). Peleton nie dawał jednak za wygraną – po licznych zaciągach, grupa kilkukrotnie dzieliła się na mniejsze części.

Ostatecznie, po pierwszym kategoryzowanym podjeździe, na czele pozostało około 30 zawodników. W nowo utworzonym „peletoniku” najliczniej reprezentowane były Team Vorarlberg i Gallina Ecotek Lucchini Colosio. Po pewnym czasie kolarze dwóch ekip dogadali się i zaczęli dyktować wysokie tempo. Grupa lidera wypracowała sobie ponad minutową przewagę nad głównym peletonem, którą stale powiększała.

W czołówce znalazło się czterech Polaków – Jakub Kaczmarek, Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Szymon Rekita i Maciej Paterski (Voster ATS Team).

Przez większość trwania etapu sytuacja nie ulegała zmianom – poza tym, że peleton tracił do pierwszej grupy coraz więcej czasu i mógł zapomnieć o etapowym triumfie. Dopiero w końcowej części odcinka, obfitującej w kilkukilometrowe podjazdy, wysokie tempo zdecydowali się narzucić kolarze Team Vorarlberg, gubiąc przy tym lidera wyścigu – Kyrylo Tsarenkę.

Z okrojonej grupki faworytów zaatakował Alexis Guerin (Team Vorarlberg), jednak po kilku minutach jego akcja została zlikwidowana, a na czele pozostało już tylko ośmiu kolarzy. Oprócz Francuza, byli to: Francesco Di Felice (Gallina Ecotek Lucchini Colosio), Roland Thalmann (Team Vorarlberg), Jordi Sloof (PSKK Vassil-Levski), Adam Kristof Karl (Epronex-Hungary CT), a także trójka Polaków – Jakub Kaczmarek, Maciej Paterski i Szymon Rekita, który niedługo po doścignięciu Guerina zdecydował się na solową akcję.

Polak został złapany tuż za szczytem ostatniej górskiej premii, kilkanaście kilometrów przed metą. Gdy tylko wrócił do grupki faworytów, w której nie było już Adama Kristofa Karla i Rolanda Thalmanna, od rywali odskoczył jego kolega z drużyny – Maciej Paterski. Były mistrz Polski utrzymywał się z przodu przez kilka minut – po jego złapaniu ekipa Voster ATS Team nie składała jednak broni.

Na czoło wyścigu samotnie wysforował się Szymon Rekita, wypracowując sobie kilkunastosekundową przewagę nad grupką pościgową. Kolarz Voster ATS Team utrzymał się na czele i jako pierwszy przeciął linię mety.

Finisz o drugie miejsce wygrał Adam Kristof Karl, który w końcówce zdołał dołączyć do pogoni. Podium uzupełnił Francesco Di Felice – za Włochem finiszowali Maciej Paterski i Jakub Kaczmarek.

Liderem wyścigu został Francesco Di Felice. Najwyżej z Polaków w klasyfikacji generalnej plasuje się Szymon Rekita, zajmujący piąte miejsce.

Wyniki etapu 3b Tour of Bulgaria 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments