W sobotę zostały rozegrane wyścigi młodszych kategorii mężczyzn oraz kobiet. Deserem dla kibiców były zmagania elity pań.

Mistrzostwa odbyły się w Przesiece i Borowicach, na trudnej trasie. W końcówce nachylenie sięgało nawet 21%!

Jako pierwsi na trasę wyruszyli juniorzy młodsi. Mieli do pokonania 10km dojazdu z Cieplic do Przesieki, a następnie trzy ciężkie, górskie rundy. Najniższa męska kategoria obfitowała w emocje i akcje zaczepne. W końcówce najlepszy był jednak Wiktor Richter (UKS Koźminianka), który o zaledwie trzy sekundy pokonał Mikołaja Koniecznego z KKS Gostyń. Brązowy medal zdobył Piotr Klimkowski (TKK Pacific Nestle).

Pełne wyniki – tutaj

Po krótkiej przerwie rozegrano wyścig juniorów. Ta kategoria miała do pokonania dojazd oraz 6 okrążeń wokół Przesieki. Już od początku wielu młodych kolarzy próbowało oderwać się od głównej grupy, ale nikomu nie udawało się zyskać znaczącej przewagi. Gdy podjazd pokonywany był piąty raz, z peletonu zaatakował Alan Banaszek (BDC-Nosir). Za nim jechała grupka około 20 kolarzy, z której kolejni zawodnicy próbowali dołączyć do Mistrza Europy.

Niestety na zjazdach doszło do sporej kraksy, w której ucierpiało kilku kolarzy. To zmniejszyło liczebność goniącej grupy do 12 zawodników. Przedostatnie okrążenie samotnie rozpoczął Alan Banaszek, za nim ze stratą około półtorej minuty jechał Sebastian Konofał (Warszawski Klub Kolarski), który również uczestniczył we wspomnianej kraksie. Dzielny zawodnik warszawskiego klubu dojechał do Alana Banaszka i to właśnie ta para razem wjechała na ostatnie okrążenie.

Alan Banaszek

Na zjazdach zawodnik BDC-Nosir Nowy Dwór Mazowiecki odjechał od swojego rywala i samotnie pomknął w kierunku mety zdobywając złoty medal Górskich Mistrzostw Polski. Drugie miejsce, po ataku z goniącej grupki, zdobył kolarz UKS Copernicus Toruń Łukasz Ochocki, a trzecie Karol Kuklewicz (MLKS Wieluń). Czwarty był Sebastian Konofał, który, jak się okazało, nie zdołał powalczyć o medal z powodu defektu linki przedniej przerzutki.

Pełne wyniki – tutaj

Po południu na trasę wyruszyły panie podzielone na trzy kategorie – elitę razem z orliczkami, juniorki oraz juniorki młodsze. W wyścigu juniorek młodszych do pokonania był 10km dojazd oraz dwie rundy. Na pierwsze okrążenie wjechała duża grupa, jednak już na kolejnym podjeździe stawka mocno się podzieliła. Zaatakowały Marta Jaskulska (LKK Warmia Biskupiec) oraz Ewelina Sikora (WLKS Krakus BBC Czaja). Para szybko uzyskała sporą przewagę nad goniącymi i zgodnie zmierzała w kierunku mety.

Sikora Ewelina

Na decydującym podjeździe na atak zdecydowała się Ewelina Sikora (BBC Czaja). Akcja okazała się decydująca i Ewelina mogła cieszyć się ze złotego medalu. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka z ucieczki Marta Jaskulska (LKK Warmia Biskupiec), a trzecie Anna Gdańska (Warszawski Klub Kolarski).

Pełne wyniki – tutaj

Wśród juniorek stawka szybko się podzieliła. Na dojeździe do początku pierwszego okrążenia zawodniczki jechały w grupie liczącej 12 cyklistek, ale już niedługo potem zaatakowały Agnieszka Skalniak (TKK Pacific Toruń) oraz Marta Lach (UKS Sokół Kęty). Para uzyskała znaczącą przewagę i przez długi czas zgodnie pracowała na czele. Na ostatnim zaatakowała zawodniczka z Torunia. Brązowa medalistka z Ponferrady zdołała odjechać od swojej przeciwniczki i samotnie przekroczyła metę. Druga przyjechała Marta Lach, a trzecia Gabriela Wojtyła (Goodman Zator).

Agnieszka Skalniak

Pełne wyniki – tutaj

Wyścig elity pań przebiegał pod zdecydowane dyktando TKK Pacific Nestle Toruń. Po 10km dojazdu do startu pierwszego okrążenia na czoło wysforowały się Anna Plichta oraz Paulina Brzeźna-Bentkowska (obie TKK Pacific). Za nimi ze stratą około dwóch minut jechała czwórka zawodniczek – Monika Żur (4F Racing Team), Natalia Nowotarska (Mróz Jedynka Kórnik) oraz Katarzyna Wilkos i Monika Brzeźna (obie TKK Pacific). Sytuacja nie uległa zmianie na kolejnych trzech okrążeniach, ale na przedostatnim podjeździe z goniącej grupki uciekła Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń). Na ostatnim kółku z prowadzącej dwójki oderwała się Paulina Brzeźna-Bentkowska i samotnie pomknęła po tytuł Mistrzyni Polski. Druga dojechała Anna Plichta, a trzecia Monika Brzeźna (wszystkie TKK Pacific Toruń). Czwarte miejsce zajęła Monika Żur (4F Racing Team), która jednocześnie zdobyła złoty medal wśród orliczek!

Paulina Brzeźna Bentkowska

Pełne wyniki – tutaj

Z Przesieki – Michał Kapusta