Marcin SapaByły kolarz BDC MarcPol – Marcin Sapa został zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI)  na 18 miesięcy, za stosowanie niedozwolonych środków.

Mistrz Polski z 2008 roku został przyłapany 27.07.2013 podczas ostatniego etapu Wyścigu Dookoła Mazowsza. Substancja jaką wykryto w organizmie kolarza to acetazolamid – diuretyk, środek maskujący.

Międzynarodowa Unia Kolarska ponad rok podejmowała decyzję dotyczącą niedozwolonego wspomagania, ostatecznie Marcin Sapa został zawieszony na 18 miesięcy, do 28.04.2016 roku. Decyzję tę podjęto 13.11.2014.

Chcieliśmy poprosić o komentarz Marcina, niestety nie udało nam się z nim skontaktować.

A tak decyzję UCI skomentował szef ekipy BDC MarcPol – Dariusz Banaszek.

„Marcin Sapa był moim kolarzem już w 1999 roku, więc w innym wieku… Zawsze był ambitny,sumienny i inny niż wszyscy…nie kalkulował. Traktowałem go też trochę jak syna. 

Gdy na dwa dni przed Mistrzostwami Polski w „drużynie” w 2013 roku  dowiedziałem się, że było coś nie tak w jego organizmie podczas wyścigu Dookoła Mazowsza i przyszło pismo w tej sprawie z UCI, nie mogłem uwierzyć bo za tydzień miał być naszym podstawowym zawodnikiem podczas mistrzostw świata we Florencji. Nie skorzystałem z niego na mistrzostwach świata, ale nie zawiesiłem go jako kolarza, mimo podejrzeń UCI, bo dalej wierzyłem w jego zapewnienia, że to jakaś bzdura.

Jestem bardzo zawiedziony i zniesmaczony tą informacją. Tym bardziej że rozstaliśmy się z Marcinem rozliczeni, pomimo podejrzeń o doping.  Zastanowię się czy nie wystąpić na drogę prawną o zniesławienie i podanie nieprawdziwych informacji oraz zwrot wynagrodzenia z kontraktu za rok 2013.

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułMark Cavendish i Michał Kwiatkowski wystartują w Tour de San Luis
Następny artykułSkład Cannondale-Garmin
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kula
Kula

Każdy chce wygrywać zwłaszcza jak jest dobry a oni tłuka zastrzyki w tyłek… Nie potępiam Marcina. Potępiam hipokryzje uci wszyscy biorą i wiadomo o tym . Ciagle kasowanie mistrzów za próbki z przed 4,5,6,7 lat to paranoja. Powinno sie ustalić listę środków dozwolonych , oczywiście po przejściu do grupy 23 plus.
Inaczej bedą wygrywali ci ci maja na droższe suplementy

tubi
tubi

Szkoda mi Darka Banaszka który zawsze podkreślał że jego grupy były czyste a może nie złapane na koksie ale jest jak jest, ja bym walczył sądowo jak w wywiadzie kiedyś czytałem wywiad z D Banaszek i mówił ze jak ktoś zostanie złapany na koksie u niego w grupie to będą konsekwencje więc czekam czy to się zrealizuje bo nieraz łatwiej gadać niż cos zrobić.

ZNA TEMAT
ZNA TEMAT

Dał by sobie spokój!! wszystko pasuje jak są wyniki, jak złapią to zaraz będą każdy grosz odzyskiwać. Zwyczajnie jest przyzwolenie ale jak wpadasz to się wypinają (rozumiem) ale oczywiście odzyskać kasę przy każdej okazji deweloperzy się nie oprą…

znawca
znawca

DARKU BANASZKU CZY SAM JAK O tubi PISZESZ KOMENTARZE DO SWEJ WYPOWIEDZI NA TEMAT SAPY ? CZY OPŁACASZ KOGOŚ BY JE PISAŁ? ŻENADA!!!

yanosik
yanosik

Uprzejmnie prosze oszczedzić sobie dalszych wpisów pod godlem osób sympatycznie nieznanych. Jak świat światu całe środowisko kolarskie i inne trąbi o nierzetelności w rozliczaniu się z zawodniakami szczególnie jednej grupy. Kolarze grupy ccc polsat nigdy nie skarżyli się na nieterminowośĆ wypłat swojego ciężko wypracowanego wynagrodzenia. Ale klasę to spece od butów mieli zawsze. Do dziś ich kolekcje cieszą się powszechnym i masowym uznaniem(-: ALE TEN DAREK (OD MARKI OBUWIA oczywiście) TO KLASA I RZETELNOŚĆ.Zatem puste frazesy i oczernianie zawodników mija się z celem. Pozdrawiam wszystkich sympatycznie nieznanych.

jacek
jacek

Sapę Marcina wita rodzina ! brawo

tubi do znawca
tubi do znawca

Jakbyś częściej zaglądał na ten portal byś wiedział że nie mam nic wspólnego z D Banaszkiem bo nieraz krytykowałem nieraz popierałem. Każdy mierzy swoją miarą, chyba masz „znawco” nie wiadomo czego jakiś kompleks a może nie potrafisz czytać ze zrozumieniem jedno pewne ze nie potrafisz wyłączyć Caps Lock….

znawca
znawca

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Widocznie coś jest do rzeczy Caps Lock włącza się nie przez przypadek ale czasem też celowo.