uci_logoPrzyznanie organizacji szosowych MŚ 2017 miastu Bergen w Norwegii i utworzenie Trybunału Antydopingowego – to dwie najważniejsze decyzje Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) obradującego w Ponferradzie. 

Trybunał, który rozpocznie pracę w 2015 roku będzie złożony z sędziów specjalizujących się w zapobieganiu dopingowi. Będą oni w pełni niezależni od UCI, co będzie miało zapewnić sprawnie przebiegające procesy. Ale co najważniejsze, decyzje będą podejmowane jednolicie i w sposób przejrzysty. Do tej pory sprawy poszczególnych zawodników były kierowane do narodowych federacji, co po rozpoczęciu działalności nowej struktury zmieni się.

Oprócz utworzenia Trybunału, ustalono terminy i miejsca rozgrywania następujących imprez:

– 2016 UCI World Cycling Tour Final, Perth (Australia),

– 2017 UCI Road World Championships, Bergen (Norwegia),

– 2017 UCI Cyclo-cross World Championships, Sanem (Luksemburg),

– 2017 UCI MTB Marathon World Championships, Singen (Niemcy).

Komitet korzystając z okazji, ocenił także organizację MŚ w Ponferradzie. Jego członkowie nie ukrywali zadowolenia i nie szczędzili pochwał pod adresem lokalnych organizatorów oraz władz. UCI jest także zadowolona z tego, że transmisje telewizyjne docierają do 158 krajów. Koncesję na nadawanie ma ponad 30 mediów, co jest największą liczbą w historii globalnego czempionatu.

Prezydent UCI, Brian Cookson tak skomentował te decyzje: – Postanowienia, które dziś podjęliśmy świadczą o naszym progresie. Cieszę się, że możemy nawiązywać kontakty z ludźmi na całym świecie. Wszystkie te udoskonalenia pokazują do czego zmierzamy, ale jeszcze wciąż jest wiele do zrobienia. Widzimy jednak, że nasz wysiłek zaczyna przynosić rezultaty. Przede wszystkim chodzi o to, by odbudować zaufanie do naszej instytucji.

Następne spotkanie Komitetu Wykonawczego UCI odbędzie się w 2015 roku w Czechach podczas przełajowych MŚ.

Marta Wiśniewska