farrarTyler Farrar (Garmin – Sharp) wygrał po finiszu z peletonu czwarty etap Amgen Tour of California. Amerykanin pokonał na kresce Kena Hansona (Optum) i Gianni Meersmana (Omega Pharma Quick Step). Janier Acevedo (Jamis – Hagens Berman) utrzymał koszulkę lidera.

Czwarty dzień rywalizacji w Amgen Tour of California to tylko 134,6 km etap z Santa Clarita do Santa Barbara. Przed kolarzami były dwie górskie premie, ale profil skłaniał raczej do sprinterskich rozstrzygnięć. Na starcie nie pojawił się dziś mistrz świata, Philippe Gilbert (BMC), który wrócił do domu oczekiwać narodzin dziecka. Jak to bywa w tym wyścigu od początku mieliśmy wiele ataków. Ostatecznie w ucieczce znaleźli się kolarze z Ameryki Północnej: Chad Beyer (Champion System), Christopher Baldwin (Bissell), Frank Kevin Pipp (Bissell), Marsh Cooper (Optum p/b Kelly Benefit Strategies), Nathan Brown (Bontrager) i James Stemper (5-hour Energy p/b Kenda).

Szóstka rozgrywała między sobą lotne finisze i górskie premie, ale peleton czujnie kontrolował sytuację. 36 km przed metą przewaga stopniała do 90 sekund i było wiadomo, że ucieczka nie zdoła jako pierwsza dojechać do mety. Na ostatnim, dość łatwym podjeździe zaatakował wiecznie młody Jens Voigt (RadioShack – Leopard). Na jego atak odpowiedział między innymi Peter Sagan i niemiecki zawodnik został doścignięty. Swoich sił spróbował także zawodnik NetAppu – José Joao Pimenta Costa Mendes. 8,5 km przed metą wszystko się zjechało i kontrolę próbowały przejąć drużyny, mające w składzie sprinterów.

Finałowy sprint padł łupem Tylera Farrara (Garmin – Sharp), który pokonał Kena Hansona (Optum) i Gianni Meersmana (Omega Pharma Quick Step). Obaj Polacy przyjechali w peletonie. Bartosz Huzarski (Team NetApp – Endura) był 23, a Maciej Bodnar (Cannondale) 53.

Wyniki:

1 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 3:14:09

2 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

3 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

4 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

5 Peter SAGAN Cannondale 0:00:00

6 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:00:00

7 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:00:00

8 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

9 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:00:00

10 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:00:00

11 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:00:00

12 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:00

13 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:00:00

14 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

15 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

16 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

17 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:00:00

18 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:00:00

19 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:00

20 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:00:00

21 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:00:00

22 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:00:00

23 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:00:00

24 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

25 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:00:00

26 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

27 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

28 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

29 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:00:00

30 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

31 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:00

32 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

33 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:00:00

34 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:00:00

35 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

36 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:00:00

37 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:00:00

38 Edward KING Cannondale 0:00:00

39 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:00

40 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

41 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:00:00

42 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:00

43 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:00:00

44 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:00:00

45 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:00:00

46 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

47 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 0:00:00

48 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:00:00

49 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:00:00

50 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:00:00

51 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

52 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:00:00

53 Maciej BODNAR Cannondale 0:00:00

54 Kristijan KOREN Cannondale 0:00:00

55 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:00:00

56 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:00:00

57 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:00:00

58 Brian VANDBORG Cannondale 0:00:00

59 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:00:00

60 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:00:00

61 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:00:00

62 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:00

63 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:00:00

64 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:00:00

65 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:00:00

66 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:00

67 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:00:00

68 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:00:00

69 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:00:00

70 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:00:00

71 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:00:00

72 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:00:00

73 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:00:00

74 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:00:00

75 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

76 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:00:00

77 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:00:15

78 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:17

79 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:00:17

80 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:00:23

81 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:00:27

82 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:00:51

83 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:00:54

84 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:01:11

85 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:01:28

86 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:01:31

87 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:01:31

88 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:01:31

89 James STEMPER 5 Hour Energy 0:01:31

90 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:08

91 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:08

92 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:02:08

93 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:08

94 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:02:08

95 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:02:08

96 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:02:08

97 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:08

98 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:02:08

99 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:02:08

100 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:02:08

101 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:02:08

102 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:02:08

103 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:02:08

104 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:03:31

105 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:06:00

106 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:06:00

107 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:06:00

108 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:06:00

109 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:06:44

110 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:06:44

111 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:06:44

112 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:06:44

113 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:06:44

114 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:08:51

Philippe GILBERT BMC Racing Team Non Partant

 

Klasyfikacja generalna:

1 Janier Alexis ACEVEDO CALLE Jamis – Hagens Berman 17:13:59

2 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 0:00:12

3 Philip DEIGNAN Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:00:27

4 Mathias FRANK BMC Racing Team 0:00:45

5 Michael ROGERS Team Saxo -Tinkoff 0:00:55

6 Francisco MANCEBO PEREZ 5 Hour Energy 0:01:03

7 Chad HAGA Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:01:13

8 Matthew BUSCHE Radioshack Leopard 0:01:15

9 Lawson CRADDOCK Bontrager Cycling Team 0:01:32

10 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 0:01:40

11 Marc DE MAAR Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:01:56

12 Max JENKINS 5 Hour Energy 0:02:27

13 Lucas EUSER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:02:27

14 Nathaniel ENGLISH 5 Hour Energy 0:02:36

15 Christopher BALDWIN Bissell Pro Cycling 0:03:15

16 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 0:03:19

17 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:03:42

18 Laurent DIDIER Radioshack Leopard 0:04:02

19 Christopher BUTLER Champion System Pro Cycling Team 0:04:09

20 Edward KING Cannondale 0:04:17

21 David DE LA CRUZ MELGAREJO Team NetApp-Endura 0:04:33

22 Brian VANDBORG Cannondale 0:05:07

23 Tanner PUTT Bontrager Cycling Team 0:05:48

24 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Radioshack Leopard 0:06:06

25 Chad BEYER Champion System Pro Cycling Team 0:06:32

26 Michael TORCKLER Bissell Pro Cycling 0:07:13

27 Bartosz HUZARSKI Team NetApp-Endura 0:07:47

28 Lieuwe WESTRA Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:09:19

29 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 0:09:21

30 Carter JONES Bissell Pro Cycling 0:10:11

31 David ZABRISKIE Garmin-Sharp 0:10:14

32 Brent BOOKWALTER BMC Racing Team 0:10:54

33 Michael SCHAR BMC Racing Team 0:11:23

34 Alex CANDELARIO Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:11:36

35 James STEMPER 5 Hour Energy 0:12:23

36 Jeremy VENNELL Bissell Pro Cycling 0:12:27

37 Jacob RATHE Garmin-Sharp 0:12:28

38 Gavin MANNION Bontrager Cycling Team 0:12:44

39 Juan Antonio FLECHA GIANNONI Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:12:50

40 Amael MOINARD BMC Racing Team 0:12:56

41 Mitchell DOCKER Orica GreenEDGE 0:13:17

42 Jens VOIGT Radioshack Leopard 0:15:04

43 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:15:16

44 Jeffry LOUDER Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:15:20

45 Gianni MEERSMAN Omega Pharma-QuickStep 0:15:24

46 Luis ROMERO AMARAN Jamis – Hagens Berman 0:15:44

47 Jasper STUYVEN Bontrager Cycling Team 0:16:36

48 Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team 0:17:10

49 Jonathan Patrick MCCARTY Bissell Pro Cycling 0:17:25

50 Baden COOKE Orica GreenEDGE 0:19:00

51 Nathan BROWN Bontrager Cycling Team 0:19:10

52 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 0:19:21

53 José Joao MENDES Team NetApp-Endura 0:19:28

54 Peter SAGAN Cannondale 0:19:34

55 Timothy DUGGAN Team Saxo -Tinkoff 0:21:29

56 Sylvain CHAVANEL Omega Pharma-QuickStep 0:21:54

57 Markel IRIZAR ARRANBURU Radioshack Leopard 0:21:56

58 Wesley SULZBERGER Orica GreenEDGE 0:21:58

59 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:22:25

60 Carlos VERONA QUINTANILLA Omega Pharma-QuickStep 0:22:25

61 Caleb FAIRLY Garmin-Sharp 0:22:36

62 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 0:22:39

63 Bob JUNGELS Radioshack Leopard 0:22:55

64 Jay MCCARTHY Team Saxo -Tinkoff 0:23:02

65 Jesse ANTHONY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:23:11

66 Ben JACQUES-MAYNES Jamis – Hagens Berman 0:23:17

67 Alex HOWES Garmin-Sharp 0:24:37

68 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:25:08

69 Michael MATTHEWS Orica GreenEDGE 0:25:30

70 Antoine DUCHESNE Bontrager Cycling Team 0:25:34

71 Ken HANSON Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:25:40

72 Marco PINOTTI BMC Racing Team 0:25:54

73 Rohan DENNIS Garmin-Sharp 0:25:55

74 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 0:26:23

75 Tyler WREN Jamis – Hagens Berman 0:27:01

76 Shawn MILNE 5 Hour Energy 0:27:35

77 Chun Kai FENG Champion System Pro Cycling Team 0:27:39

78 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 0:27:59

79 Jonas JORGENSEN Team Saxo -Tinkoff 0:28:10

80 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 0:28:21

81 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:28:33

82 Kristijan KOREN Cannondale 0:28:53

83 Cesare BENEDETTI Team NetApp-Endura 0:28:56

84 Ryan EASTMAN Bontrager Cycling Team 0:28:56

85 Frank PIPP Bissell Pro Cycling 0:29:03

86 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 0:30:00

87 Kin San WU Champion System Pro Cycling Team 0:30:42

88 Thomas DE GENDT Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:30:45

89 Thomas SOLADAY Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:31:23

90 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 0:31:40

91 Christopher JONES Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:32:08

92 Scott ZWIZANSKI Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:32:19

93 Maciej BODNAR Cannondale 0:32:28

94 David WILLIAMS 5 Hour Energy 0:32:30

95 Robert SWEETING 5 Hour Energy 0:32:49

96 Bert-jan LINDEMAN Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:33:14

97 Travis MEYER Orica GreenEDGE 0:33:33

98 Jonathan CANTWELL Team Saxo -Tinkoff 0:33:34

99 Marsh COOPER Team Optum By Kelly Benefit Strategies 0:35:04

100 Zakkari DEMPSTER Team NetApp-Endura 0:36:29

101 Guillaume BOIVIN Cannondale 0:38:22

102 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 0:40:03

103 Gregor GAZVODA Champion System Pro Cycling Team 0:40:17

104 Jason MCCARTNEY Bissell Pro Cycling 0:40:32

105 James ORAM Bontrager Cycling Team 0:40:36

106 James DRISCOLL Jamis – Hagens Berman 0:41:05

107 Jacob KEOUGH Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:41:55

108 John MURPHY Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:41:55

109 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 0:42:43

110 Aldo Ino ILESIC Unitedhealthcare Pro Cycling Team 0:44:31

111 Carson MILLER Jamis – Hagens Berman 0:47:27

112 Kris BOECKMANS Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:55:57

113 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 0:59:34

114 Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team 0:59:58

 

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga