fot. Deceuninck-Quick Step / Getty Sport

Remi Cavagna zaatakował na podjeździe pod Mt. Hamilton i w wielkim stylu, samotnie pokonał linię mety w Morgan Hill. Liderem pozostał Tejay van Garderen (EF Education First).

Trzeci dzień walki na kalifornijskich drogach ponownie wiódł w górzystym terenie. Na kolarzy czekało aż pięć górskich premii, a wśród nich jedna poza kategorią na szczycie Mt. Hamilton. Wszystkie trudności były skupione jednak w centralnej części etapu i końcówka była stosunkowo łatwa.

W drodze ku pierwszej górskiej premii uformowała się pierwsza, spora ucieczka licząca niemal 20 zawodników. Wśród nich byli m. in. reprezentanci CCC Team – Szymon Sajnok oraz Michael Schaer, ale najważniejszą rolę w czołówce odgrywał Rohan Dennis (Bahrain-Merida). Australijczyk miał jedynie 42 sekundy straty do prowadzącego w generalce Tejaya van Garderena (EF Education First) i zawodnicy w różowych strojach nie pozwolili na ucieczkę tak dużej grupy z tak groźnym zawodnikiem.

Kolejną akcję zawiązała dwójka zawodników – Remi Cavagna (Deceuninck-Quick Step) oraz Alex Hoehn (kadra USA). Ten duet dosyć szybko zyskał sobie kilka minut przewagi i kolejne kilometry upływały znacznie spokojniej, a przewaga Cavagni i Hoehna przekroczyła w pewnym momencie nawet 10 minut. W drodze do trzeciej górskiej premii do kontry ruszył Paweł Bernas (CCC) i dość szybko zaczął niwelować stratę do uciekinierów, a na szczycie premii Polak był już tylko 6 minut za czołówką.

“Berni” nie był jednak w stanie doścignąć prowadzącej dwójki tym bardziej, że Cavagna zaatakował Hoehna podczas wspinaczki na Mt. Hamilton. W peletonie tymczasem sporego pecha miał Mark Cavendish (Dimension Data), który u podnóża podjazdu miał defekt, a w tym samym momencie ekipa EF Education First podkręciła tempo. Na szczycie jako pierwszy zameldował się Cavagna z przewagą niemal minuty nad młodym Amerykaninem, a główna grupa zdążyła złapać Bernasa i minąć linię górskiej premii niecałe 8 minut po zawodniku Deceuninck – Quick-Step.

Cavagna natomiast wydawał się być jeszcze bardziej uskrzydlony samotną jazdą, a Hoehn słabł z każdym kilometrem. Za ich plecami na szarżę po najniższy stopień podium zdecydowali się Simon Geschke (CCC) oraz Ben King (Dimension Data) i około 20 kilometrów przed metą ta dwójka traciła do podopiecznego Patricka Lefevere’a nieco ponad 8 minut.

Końcowe kilometry głównie upłynęły pod znakiem heroicznej walki Hoehna, który za wszelką cenę chciał dojechać przed główną grupą. Najpierw jednak został doścignięty przez Kinga i Geschke, a kilka minut później także i peleton pochłonął młodego Amerykanina. Na przedzie natomiast Remi Cavagna po wspaniałej, samotnej akcji zwyciężył na trzecim etapie do Morgan Hill. Drugie miejsce na etapie zajął King, a podium uzupełnił Geschke. Liderem wyścigu pozostał Tejay van Garderen (EF Education First).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 5:44:22
2 Ben King (USA) Dimension Data 0:07:11
3 Simon Geschke (Ger) CCC Team
4 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:07:47
5 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
6 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe
7 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
8 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team
9 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep
10 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates
11 Travis McCabe (USA) USA National Team
12 Sergio Andres Higuita (Col) EF Education First
13 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos
14 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy
15 David de la Cruz (Spa) Team Ineos
16 Michael Schär (Swi) CCC Team
17 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
18 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
19 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb
20 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
21 Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits
22 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma
23 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team
24 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy
25 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling
26 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
27 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits
28 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
29 Rigoberto Uran (Col) EF Education First
30 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
31 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First
32 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling
33 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
34 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
35 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling
36 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
37 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida
38 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
39 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
40 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
41 Lachlan Morton (Aus) EF Education First
42 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
43 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
44 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
45 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma
46 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
47 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits
48 João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon
49 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
50 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team
51 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
52 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
53 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:07:54
54 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
55 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits
56 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team
57 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
58 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy 0:07:58
59 Keegan Swirbel (USA) USA National Team
60 Tyler Stites (USA) USA National Team
61 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:08:06
62 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
63 Alex Hoehn (USA) USA National Team 0:08:12
64 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:08:19
65 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:08:34
66 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:11:24
67 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
68 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:23:30
69 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
70 Pawel Bernas (Pol) CCC Team
71 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb
72 Filippo Fortin (Ita) Cofidis, Solutions Credits
73 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida
74 Lars Bak (Den) Dimension Data
75 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
76 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
77 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
78 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
79 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
80 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
81 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma
82 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida
83 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
84 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
85 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos
86 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
87 Alex Howes (USA) EF Education First
88 Owain Doull (GBr) Team Ineos
89 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team
90 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
91 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon
92 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep
93 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
94 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
95 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
96 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
97 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team
98 Michael Hernandez (USA) USA National Team
99 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon
100 Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin
101 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep
102 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
103 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep
104 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon
105 Samuel Boardman (USA) USA National Team
106 Leonardo Basso (Ita) Team Ineos
107 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
108 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
109 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
110 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe
111 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
112 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
113 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
114 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb
115 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
116 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
117 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
118 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
119 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
120 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma
121 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
122 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon
123 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon
124 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling
125 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling
126 Miguel Bryon (USA) USA National Team
127 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
128 Taylor Phinney (USA) EF Education First
DNF Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Nigel Ellsay (Can) Rally UHC Cycling
DNF Will Barta (USA) CCC Team
DNF Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie: 

1 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 15:23:28
2 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:00:06
3 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:00:07
4 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:16
5 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:22
6 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling 0:00:33
7 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team
8 David de la Cruz (Spa) Team Ineos 0:00:34
9 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:35
10 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma 0:00:36
11 Sergio Andres Higuita (Col) EF Education First
12 Lachlan Morton (Aus) EF Education First
13 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits 0:00:37
14 Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
15 Rigoberto Uran (Col) EF Education First
16 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy
17 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida 0:00:42
18 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:00:44
19 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
20 Natnael Berhane (Eri) Cofidis, Solutions Credits 0:00:46
21 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
22 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 0:00:48
23 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:00:51
24 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team 0:00:54
25 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:55
26 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:00:57
27 Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling
28 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits 0:00:59
29 Travis McCabe (USA) USA National Team 0:01:01
30 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team 0:01:08
31 Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy 0:01:26
32 Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy 0:01:28
33 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:01:41
34 Michael Schär (Swi) CCC Team
35 Ben King (USA) Dimension Data 0:02:12
36 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:02:35
37 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:02:55
38 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma 0:03:10
39 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:03:13
40 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:03:22
41 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:04:48
42 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:08:13
43 João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon
44 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
45 Tyler Stites (USA) USA National Team 0:08:21
46 Keegan Swirbel (USA) USA National Team 0:08:24
47 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
48 Alex Hoehn (USA) USA National Team 0:08:34
49 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:08:43
50 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:09:49
51 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:12:01
52 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team 0:13:08
53 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:13:38
54 Simon Geschke (Ger) CCC Team 0:14:50
55 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:15:38
56 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:16:21
57 Edward Anderson (USA) Hagens Berman Axeon 0:17:11
58 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:17:52
59 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
60 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 0:18:03
61 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:18:21
62 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:18:25
63 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:18:39
64 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 0:18:44
65 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:18:51
66 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:23:28
67 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:23:56
68 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:24:07
69 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
70 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep
71 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling
72 Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:25:00
73 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:26:25
74 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma
75 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
76 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin 0:26:43
77 Emerson Oronte (USA) Rally UHC Cycling 0:29:01
78 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma 0:29:31
79 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:33:21
80 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos 0:33:31
81 Owain Doull (GBr) Team Ineos
82 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
83 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida 0:33:35
84 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
85 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
86 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
87 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
88 Lars Bak (Den) Dimension Data
89 Alex Howes (USA) EF Education First
90 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep
91 Miguel Bryon (USA) USA National Team
92 Cees Bol (Ned) Team Sunweb
93 Leonardo Basso (Ita) Team Ineos
94 Samuel Boardman (USA) USA National Team 0:33:46
95 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida 0:33:52
96 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep 0:33:59
97 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb 0:34:01
98 Pawel Bernas (Pol) CCC Team 0:34:22
99 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma 0:34:30
100 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:34:34
101 Cole Davis (USA) Hagens Berman Axeon 0:34:36
102 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman Axeon 0:35:54
103 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:37:51
104 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:41:22
105 Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb 0:42:00
106 Michael Hernandez (USA) USA National Team 0:42:05
107 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 0:42:08
108 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team
109 Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin
110 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
111 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
112 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:42:19
113 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
114 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:42:25
115 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman Axeon
116 Michael Rice (Aus) Hagens Berman Axeon
117 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 0:42:30
118 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:42:37
119 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
120 Taylor Phinney (USA) EF Education First
121 Ian Garrison (USA) Hagens Berman Axeon 0:42:48
122 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:42:55
123 Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida 0:42:58
124 Filippo Fortin (Ita) Cofidis, Solutions Credits 0:43:00
125 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:44:01
126 Oscar Gatto (Ita) Bora-Hansgrohe 0:45:33
127 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:52:24
128 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:54:01